Томова на крачка от основната схема на US Open

Виктория Томова постигна втора победа в квалификациите на US Open и е на успех от класиране в основната схема на турнира. 21-годишната българка победи Екатерина Александрова от Русия с 4:6, 6:3, 7:5 след много оспорван двубой, продължил 1 час и 49 минути.

За Виктория, която в момента е 177-а в света, това е дебют на турнир от Големия шлем. С този успех тя си осигури 30 точки за световната ранглиста, а в последния кръг на пресявките ще се изправи срещу Монсерат Гонсалес от Парагвай, която е 194-а в световната ранглиста.

Днешният двубой не започна добре за Вики, която допусна пробив в четвъртия гейм. Рускинята поведе с 4:1, а след това с 5:2. Сервирайки за сета, тя не се справи и българката се върна в сета. Това обаче бе за кратко, тъй като в следващия гейм Александрова постигна нов пробив, въпреки че Томова спаси два сетбола.

След загубата на първата част Виктория за пореден път демонстрира характер и вдигна нивото на играта си. Тя започна все по-често да затруднява съперничката си при нейните подавания и в петия гейм стигна до пробив. Авансът бързо бе загубен и резултатът изравнен за 3:3. Последва обаче нов пробив и много важен гейм, който Томова спечели, след като спаси две възможности за пробив. При сервис на рускинята софиянката се възползва от първия си сетбол и изравни резултата.

Третият сет започна неприятно за Томова, която допусна пробив на старта. Тя обаче отговори с четири поредни гейма в нейна полза. На този етап изглеждаше, че българката контролира събитията на корта и е близо до успеха. Александрова обаче се върна в мача и успя да изравни за 4:4. В решителните моменти Виктория бе по-уверена, взимаше сервис геймовете си и стигна до 2 мачбола в самия край. След първия тя можеше да се радва на втория си успех в Ню Йорк.