Томова и Костова не преодоляха последното препятствие в Ню Йорк

Виктория Томова и Елица Костова отпаднаха в третия кръг на квалификациите на US Open. Българските тенисистки загубиха на крачка от основната схема, след като записаха по две победи в пресявките и си тръгват от САЩ с по 30 точки за световната ранглиста. Томова отстъпи на Монсерат Гонсалес от Парагвай след 1:6, 6:2, 5:7, а Костова загуби от Александра Крунич от Сърбия с 1:6, 6:7(2).

Двубоят на Виктория не започна добре за българката. След ранен пробив съперничката й поведе с 3:1. Софиянката пропусна две възможности за пробив в четвъртия гейм, а това вдъхнови Гонсалес, която изигра два силни гейма. Тя поведе с 5:1, а малко по-късно затвори първата част след само 25 минути игра. Развоят на срещата не обезкуражи Томова, която започна отлично втория сет с два пробива и 4:0. Тя трябваше да спасява два брейк пойнта в осмия гейм, но се справи и стигна до успех с 6:2 в сета.

Третата част бе изключително оспорвана и вървеше гейм за гейм. Гонсалес обаче през цялото време бе напред в резултата, тъй като сервираше първа. Парагвайката стигна до пробив за 5:3 и сервираше за мача. Вики успя да се върне в срещата и да изравни за 5:5, но малко по-късно допусна нов пробив и трябваше да напусне корта победена.

Костова също допусна изоставане от самото начало. Тя бе пробита на старта, а скоро се оказа догонваща с 0:4. Крунич спечели първия сет с 6:1. Втората част бе напълно равностойна, въпреки че сръбкинята, която е 153-а в света, бе убедителна при свой сервис. Елица спечели първата точка в сета при подаване на съперничката си чак в седмия гейм. Тогава българката пропусна и единствения шанс за пробив във втория сет. Стигна се до тайбрек, в който Крунич надделя със 7:2.

Въпреки отпадането си двете българки се представиха на ниво и направиха крачка нагоре. 21-годишната Виктория записа две победи в дебюта си на турнир от Големия шлем, а Костова за първи път достигна до третия кръг на квалификациите на такъв турнир при 15-ото си участие. Очаква се и двете да отбележат ново най-добро класиране в следващото издание на световната ранглиста.