Летният трансферен прозорец ще се запомни най-вече със счупването на световния рекорд на пазара със сделката по преминаването на Пол Погба в Манчестър Юнайтед. Тя се очертава като единствената деветцифрена това лято, което ще се запомни с новите огромни харчове на още по-забогателите клубове от английската Премиър Лийг. Неслучайно от там са мнозинството случаи на най-лудите сделки на лято 2016.
ПОЛ ПОГБА – 105 МЛН. ЕВРО
Най-скъпият футболист в историята, Погба изостави Ювентус заради Манчестър Юнайтед срещу 105 млн. евро цена плюс още 5 милиона в добавки. Сиреч отиде в клуба, който го остави да си тръгне преди четири години за без стотинка (с изключение на комисионата на агента Мино Райола от 4,5 млн.). Цифрите по Операция #PogBack счупиха всички рекорди за радост отново на Райола, който този път прибра още по-тлъст чек в размер на цели 25 млн. евро.
ГОНСАЛО ИГУАИН – 90 МИЛИОНА
Юве трябваше да плати пълната неустойка от чудовищните 90 млн. евро по клаузата за разтрогването на договора на Гонсало Игуаин с Наполи. Сега аржентинецът, който с 36-те си гола стана най-добрият голмайстор на Серия А от времената на Нордаал, е избраният футболист, който най-накрая да помогне на „и бианконери” да превземат върха в Шампионската лига. Трансферната сума е стряскаща, но головете са гаранция с Ел Пипита.
ДЖОН СТОУНС – 56,5 МИЛИОНА
Никой досега не бе плащал подобна висока цена – 56,5 млн. плюс 4 млн. добавки – за футболист, чийто занаят е не да вкарва, а да предотвратява голове. И все пак Джосеп Гуардиола реши да заложи на 22-годишния централен бранител от Евертън, за да подсили дефанзивната си линия в Манчестър Сити. Времената сякаш са други: днес център халфовете не са 100% заети със защитаването на вратата, а вече и градят играта. Затова и е обяснимо защо Пеп счупи световния рекорд за трансфер на бранител, който е един от най-талантливите изпълнители на тази роля.
ХЪЛК – 55 МИЛИОНА
Футболът в Китай експлодира и пушек се вдига на трансферния пазар. Дори и руските богаташи от Зенит не можаха да устоят на предложените 55 млн. евро от Шанхай Сипг за вече 30-годишния Хълк. А и самият бразилец има своите мотиви да е щастлив: вече е един от тримата най-добре заплатени играчи в света заедно с Кристиано Роналдо и Лионел Меси, след като ще получава по 20 млн. евро на година.
ЛЬОРОЙ САНЕ – 45 МИЛИОНА
Гуардиола си го бе казал ясно: „Искаме Сане.” В онзи момент привържениците на Шалке 04 се смириха, тъй като им бе ясно: ако Сити пожелае даден футболист, го взема. Буквално на всяка цена. Шалке поиска 45 млн. евро за крилото набор 1996, един от най-големите германски таланти, и претенцията бе задоволена. Огромна загуба за клуба от Гелзенкирхен, разбира се, ала впечатленията са, че тази цена на развода го е направила по-безболезнен.
ХЕНРИХ МХИТАРЯН – 41 МИЛИОНА
Пак луди суми, и пак Манчестър е замесен, само че този път Юнайтед. Вторият удар на „червените дяволи” в Топ 10 е Хенрих Мхитарян – национален идол на Армения и допреди месеци талисман на Жълтата стена на „Вестфаленщадион”. За него на Борусия (Дортмунд) бяха платени 41 млн. евро и сега 27-годишният офанзивен халф трябва да затвърди показаното в Бундеслигата ниво и в Премиър Лийг.
ГРАНИТ ДЖАКА – 40 МИЛИОНА
Юнайтед и Сити не са единствените английски клубове, готови да хвърлят пачки на пазара. Арсенал например извади 40 млн. евро за халфа на Борусия (Мьонхенгладбах) Гранит Джака. Арсен Венгер се насочи към швейцареца (с косоваро-албански произход), за да подсили центъра на „артилеристите”. Ще се оправдае ли вложението?
САДИО МАНЕ – 40 МИЛИОНА
Милионите са същите – 40, но посоката е различна, макар да оставаме в Англия. Два добри сезона в Саутхамптън бяха достатъчни на Ливърпул да се убеди да купи 24-годишния Садио Мане. Днес задачата му е да покори „Анфийлд” и да помогне на Юрген Клоп да върне на върха мърсисайдци. Задачата не е никак лека, но Мане трябва да оправдае цената си.
МИШИ БАТШУАЙ – 40 МИЛИОНА
В този списък нямаше как да липсва и Челси. Новият италиански треньор на „сините” Антонио Конте силно пожела да му купят Миши Батшуай, та в касата на Олимпик Марсилия бяха налети 40 млн. евро (същата сума като при Джака и Мане). Талантът на младия белгийски нападател е очевиден, остава само да видим дали той ще направи последния качествен скок в развитието си.
ЕРИК БЕЙИ И Н’ГОЛО КАНТЕ – ПО 38 МИЛИОНА
Последната позиция в Топ 10 е поделена между двама на цена от по 38 млн. евро. Обърнете внимание, пак става дума за английски клубове. Говорим за Ерик Байи, преминал от Виляреал в Манчестър Юнайтед, и за Н’Голо Канте, дошъл в Челси от шампиона Лестър на Клаудио Раниери. Котдивоарският централен защитник е 22-годишен, френският опорен халф е на 25. И двамата са напълно наясно с високите очаквания към тях. Нормално, предвид платените за тях пари.
Алесандро Бенини, „Гадзета дело Спорт”
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.