Словения ни счупи от бой на волейбол

Волейболистите от националния отбор на България до 22 години започнаха със загуба участието си на световната квалификация за тази възраст в Хърватия. Момчетата на селекционера Мирослав Живков паднаха от Словения с 0:3 (20:25, 16:25, 24:26) в първия си мач на турнира, игран този следобед в зала "Боян Странич" в столицата Загреб.

Утре (28 юли) българите ще изиграят втората си среща на квалификацията срещу Полша, която по-късно тази вечер ще играе с домакините от Хърватия. Двубоят е от 19,00 часа българско време. Останалите два отбора на турнира са Италия и Турция. Само първите два в крайното класиране ще спечелят визи за Световното първенство през 2017 година в Египет.

Първият гейм бе равностоен до първото техническо прекъсване, след което словенците започнаха да трупат преднина. "Трикольорите" допускаха много грешки както на сервис, така и в посрещане, като на моменти авансът на Словения бе 9 точки. В крайна смметка България загуби гейма с 20:25. Втората част започна по ужасяващ начин за българския тим – 5:0 за Словения. Селекционерът Миро Живков смени разпределителя Владимир Станков, който започна мача, с Константин Нечев. Българите така и не успяха да наваксат изоставането, а в края на гейма Велизар Чернокожев се контузи и бе принудително сменен от Жулиен Георгиев. В третия гейм нещата не се промениха особено. Въпреки, че в края България спаси три мачбола и изравни при 24:24, така и не успя да се противопостави на Словения - 24:26 и 0:3.

Най-резултатен за българския отбор стана капитанът Велизар Чернокожев, който игра само до средата на втория гейм, с едва 9 точки (1 блок и 33% ефективност в атака). Влезлият на негово място Жулиен Георгиев (64% ефективност в атака) и Мартин Атанасов (1 ас, 29% ефективност в атака и 52% перфектно посрещане) завършиха с по 7 точки. За словенците Тончек Щерн (2 блока и 35% ефективност в атака) и Ян Козамерник (5 блока!!!, 2 аса и 50% ефективност в атака) реализираха 13 и 12 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 0:3 (20:25, 16:25, 24:26)
БЪЛГАРИЯ: Владимир Станков 2, Велизар Чернокожев 9, Мартин Атанасов 7, Мартин Мечкаров 2, Николай Къртев 2, Красимир Георгиев 4 - Христо Колев-либеро (Трифон Лапков 2, Илия Петков, Яни Георгиев, Константин Нечев, Жулиен Георгиев 7)
Старши-треньор: Мирослав Живков
СЛОВЕНИЯ: Урош Планиншич 1, Тончек Щерн 13, Юре Окроглич 8, Жига Доник 6, Ян Козамерник 12, Сашо Щалекар 10 - Урбан Томан-либеро (Матевж Лединек, Примож Видмар, Давид Кумер)
Старши-треньор: Изток Ксела.