Бляскави телевизионни сделки, собственици и вложители с наглед бездънни джобове, финансов феърплей далеч не много честен – има купища причини за бурния растеж на трансферните суми в Премиър Лийг напоследък.
Около месец и половина остава до затварянето на летния трансферен прозорец, а общата сума от този миналата година (822 млн. паунда) е на път да бъде надмината и може дори да бъде прескочена границата от 1 милиард, ако се осъществи сделката по привличането на Пол Погба в Манчестър Юнайтед от Ювентус.
Истински забележителното в този прозорец до този момент обаче е друго: появата на новия барометър от 30+ млн. паунда. Имаше пет трансфера на това ниво миналото лято, ала през настоящото се случи нещо нечувано – допреди 15-ина години за тези пари биваха купувани най-добрите играчи в света, а днес се дават за просто добри, а не изключителни.
Садио Мане, Гранит Джака, Ерик Бейи, Миши Батшуай и Н’Голо Канте бяха трансферирани за подобен род сума, но какво можеше да ви донесе тя за вашия състав в миналото?
ПРЕДИ ПЕТНАЙСЕТ ГОДИНИ
Хуан Себастиан Верон стана рекордната покупка в ПЛ през 2001 г., когато дойде в Манчестър Юнайтед от Лацио за 28,1 млн. паунда – сума, все пак доста под световния рекорд от 75 млн. евро (46,6 млн. паунда), платени от Реал Мадрид на Ювентус за Зинедин Зидан.
Година по-късно Рио Фърдинанд дойде на „Олд Трафърд” срещу 29,1 млн. паунда, но с бонуси, направили общата сума около 34 милиона. Така той пак счупи британския рекорд и стана най-скъпият защитник в света за втори път, след като по-рано трансферът на Лилиан Тюрам в Юве прескочи дадените за Фърдинанд 18 млн. паунда от Лийдс Юнайтед на Уест Хам.
ПРЕДИ ДЕСЕТ ГОДИНИ
В списък от водещите 50 трансфера на всички времена вероятно най-забележителното, с изключение на факта, че мнозинството на върха са доста скорошни, е дупката между 2002 и 2006 г., когато не бяха поставени никакви рекорди.
Все пак през 2006 г. Андрий Шевченко се присъедини към Челси от Милан срещу 30,8 млн. паунда, а две години по-късно новобогаташите от Манчестър Сити показаха мускули с покупката на Робиню от Реал Мадрид за 32,5 млн. паунда. Инерцията на Сити доведе до изваждането на 47,5 млн. паунда за Карлос Тевес 12 месеца по-късно и изкачи харчовете на английските клубове до ново ниво.
ПРЕДИ ПЕТ ГОДИНИ
Дори през 2011 г. сумите над 30 млн. паунда не бяха нормални и бяха запазени, с малки изключения, за най-добрите играчи в света. Завръщането на Сеск Фабрегас в Барселона донесе на Арсенал 38 млн. паунда, а Ман Сити похарчи същата сума за Серхио Агуеро. Английски рекорд бе поставен с трансфера на Фернандо Торес за 50 млн. паунда от Ливърпул в Челси в последния ден на зимния прозорец, макар че също тогава Анди Каръл дойде при „червените” от Нюкасъл срещу 35 милиона. Трябва да се отбележи, че Ливърпул купи малко по-рано и Луис Суарес за 22,8 млн. паунда – цена, която към днешния ден изглежда свръхизгодна.
МИНАЛОТО ЛЯТО
Трансферните харчове бележат постоянен ръст в последните години. Арсенал плати големи пари за Месут Йозил през 2013-а и за Алексис Санчес през 2014 година, а Челси продаде за огромни суми Хуан Мата и Давид Луиж съответно в зимния и летния прозорец преди две години. Миналия сезон обаче отбеляза нова тенденция, след като Стоук Сити и Кристъл Палас демонстрираха новооткритата си финансова сила.
И все пак от петте трансфера от 30 млн. паунда нагоре три бяха излъчени сред елитните клубове. Ман Сити похарчи общо 134 млн. паунда за Николас Отаменди от Валенсия, Рахим Стърлинг от Ливърпул и Кевин Де Брайне от Волфсбург, а Антони Марсиал стана най-скъпият тийнейджър в света, идвайки от Монако в Манчестър Юнайтед за 36 млн. паунда.
Най-интересният от тях обаче бе този на Кристиан Бентеке, имайки предвид желанието на Ливърпул да го продаде днес и готовността на Палас да изплати почти до стотинка дадените за белгиеца миналата година пари на Астън Вила. Онези 32,5 млн. паунда предизвикаха повсеместно повдигане на вежди, след като говорим за играч, станал най-забележителен с това, че е спасил отбор от изпадане.
Алан Смит, „Гардиън”