Как Брекзитът ще повлияе Премиър лийг?

Как Брекзитът ще повлияе Премиър лийг?

Гражданите на Великобритания взеха шокиращото за мнозина решение да напуснат Европейския съюз. Тепърва ще се правят анализи и равносметки какви последствия ще донесе този ход на страната, както в икономическо, така и в геополитеческо отношение. Реално целият процес по излизане ще се проточи минимум две години, а и едва сега ще стартират тежките преговори между Великобритания и ЕС относно бъдещите взаимоотношения. Ясно е обаче, че този исторически ход няма как да не повлияе целия футбол на Стария континент и в частност този в Премиър лийг.

Един от първите ефекти касае разрешителното за работа за играчите от Европейския съюз. В момента 108 футболисти, които на този етап са част от Премиър лийг, теоретично няма да имат право да подпишат със своите клубове, ако Великобритания не е част от съюза. Броят на тези футболисти нараства на 332 общо в първите две дивизии на Англия и Шотландия. Ако тези играчи нямат достатъчен брой мачове за своите национални отбори, те няма да могат да получат автоматично работни визи. Така футболисти като Димитри Пайе, Н'Голо Канте, Антони Марсиал и Ромелу Лукаку не биха имали шанс да блестят в Премиър лийг.

В този момент важат следните правила за издаване на работна виза за чужденци. Като такива вече ще бъдат третирани футболистите от ЕС:

- Играчи, национали на страни, които са в топ 10 на ранглистата на ФИФА, трябва да са взели участие в 30% от мачовете на съответния отбор през последните две години

- Този процент се увеличава на 45% за футболистите от страните, заемащи 11-20 място в ранглистата на ФИФА

- За следващите 10 страни процентът скача на 60%, a за тези между 31-во и 50-о място процентите са 75

Тези критерии са действащи в момента, но е много вероятно да бъдат въведени други, по-леки изисквания, касаещи движението на работната ръка в рамките на Великобритания.

При положение че възможността да бъдат привличани играчи от ЕС бъде ограничена значително, това означава, че този тип футболисти ще имат многократно по-висока цена за английските клубове. Разбира се, тук пак трябва да се направи уговорката, че подобен ефект би се усетил едва след две-три години, и то ако сега действащото законодателство не бъде променено.

Привличането на таланти на възраст между 16 и 18 години също ще стане много по-трудно за английските клубове.

Президентът на Премиър лийг Ричард Скъдамор вече заяви позицията си, че излизането от ЕС ще се отрази зле на Висшата лига както като качество, така и като бизнес перспективи.

Всичко това са само хипотетични възможности, като политическите решения на най-високо ниво ще определят реалните последствия от историческия вот на британците.

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички