Франция ликува! Гризман наказа Германия и прати "петлите" на финал (видео)

Франция победи с 2:0 Германия във втория полуфинал от Евро 2016 и се класира за финала на "Стад дьо Франс" в Париж в неделя. Там "петлите" ще срещнат отбора на Португалия, който вчера надигра със същия резултат Уелс. В герой за французите за пореден път на този шампионат се превърна Антоан Гризман, който отбеляза и двете попадения. Германците имаха инициативата през по-голямата част от мача, но не успяха да материализират превъзходството си. Франция от своя страна успя да се възползва по по-добър начин от положенията си и в крайна сметка ликува.

Това бе първи успех за "петлите" над Бундестима на голямо първенство от Мондиала през 1958 година, когато взеха победа с 6:3. След това последваха триумфи на Германия през 1982, 1986 и 2014 година.

Селекционерът на Франция Дидие Дешан реши да заложи на абсолютно същия състав, който победи Исландия с 5:2 на четвъртфиналите, въпреки че наказаните Нголо Канте и Адил Рами вече бяха на разположение на наставника. Йоаким Льов имаше повече проблеми със състава си и трима от мача с Италия нямаше да могат да вземат участие в срещата - Матс Хюмелс, Сами Кедира и Марио Гомес. На тяхно място играха Емре Джан, Юлиан Дракслер и Бастиан Швайнщайгер.

Първото чисто положение, дойде в седмата минута на мача, когато Антоан Гризман остана на чиста позиция, но Мануел Нойер с една ръка спаси удара му. Германия отговори с хубав удар на Джан, който обаче бе избит със сетни сили от Юго Лорис. Постепенно играчите на Льов взеха инициативата и на няколко пъти застрашиха вратата на съперника, но безрезултатно. Франция от своя страна имаше едно много чисто положение, когато Жиру остана сам срещу вратаря, но позволи на Бенедикт Хьоведес да го настигне и да блокира удара му в последния момент.

Така се стигна до продължението на първата част, когато дойде най-важният момент в мача. При едно центриране на домакините Швайнщайгер игра с ръка в наказателното поле и след известно колебание съдията Никола Рицоли посочи бялата точка. Зад топката застана Гризман и откри.

Противно на очакванията в началото на втората част Франция бе по-активният тим на терена. Постепенно обаче германците тръгнаха по-напред в търсене на изравняване, но защитата на "петлите" действаше стабилно.

Така играчите на Дидие Дешан издебнаха своя момент в средата на втората част. В 72-ата минута резултатът бе удвоен, когато Пол Погба успя да открадне една топка в наказателното поле и центрира към Оливие Жиру. Мануел Нойер пресече паса с една ръка, но топката попадна точно у Гризман, който без да се бави удвои. До края на мача Германия тръгна масирано напред, но така и не успя да стигне дори и до гол, който да върне шансовете им за класиране на финал. Последната надежда бе изгубена три минути преди края, когато Кимих стреля много опасно с глава, но Лорис спаси акробатично.

По този начин Франция се класира за трети път в историята си на финал на Европейско първенство. В предните два пъти - през 1984 и 2000 година "петлите" триумфираха с купата. Златното момче на състава на Дешан - Гризман пък вече има шест попадения от началото на турнира и се очертава като почти сигурен голмайстор на турнира. С днешните си два гола нападателят на Атлетико Мадрид задмина легендата Зинедин Зидан и се изравни с Тиери Анри по попадения на шампионати на Стария континент.

ГЕРМАНИЯ - ФРАНЦИЯ 0:2
0:1 Гризман (45-д)
0:2 Гризман (72)

ГЕРМАНИЯ: Нойер, Хектор, Хьоведес, Швайнщайгер (78- Сане), Йозил, Дракслер, Мюлер, Джан (66- Гьотце), Боатенг (61- Мустафи), Кроос, Кимих

ФРАНЦИЯ: Лорис, Саня, Косиелни, Юмтити, Евра, Матюиди, Погба, Пайет (71- Канте), Сисоко, Гризман, Жиру (78- Жиняк)