Германия напред след рулетка от 18 дузпи срещу Италия (видео)

Световният шампион Германия надделя над Италия след 1:1 в редовното време и продълженията и 6:5 при дузпите във велик сблъсък от 1/4-финалите на Европейското първенство, игран в Бордо. Месут Йозил откри резултата в 65-ата минута, а Леонардо Бонучи изравни от дузпа в 78-ата. Рулетката на дузпите накара футболистите на двата тима да изпълнят 18 дузпи след 120-ата минута, едва 11 от които бяха реализирани. Така Бундестимът за първи път в историята успя да отстрани италианците, след като до момента имаше четири отпадания и четири равенства в груповата фаза. Маншафтът ще се изправи срещу победителя от мача Франция - Исландия на 1/2-финалите.

Йоги Льов изненадващо заложи на схема с трима централни бранители, включвайки Бенедикт Хьоведес към Жером Боатенг и Матс Хумелс. Юлиан Дракслер остана на пейката, а в атака действаха Марио Гомес и Томас Мюлер, подпомагани от Месут Йозил. Антонио Конте подреди 3-5-2, вкарвайки Стефано Стураро в халфовата линия на мястото на контузения Даниеле де Роси. Грациано Пеле и Едер водеха "синьото" нападение.

Срещата започна с продължително владение на топката в краката на германците. Въпреки това първите два корнера бяха пред вратата на Мануел Нойер в рамките на началните пет минути. В петата Джакерини получи пред наказателното поле, опита мигновен шут, ала срещна крака на Дерек Боатенг. В 14-ата минута Льов получи тежък удар, след като Сами Кедира трябваше да напусне с травма. Халфът опита да се върне в игра, но бързо поиска смяна и в игра се появи ветеранът Бастиан Швайнщайгер.

В 15-ата минута Флоренци пробва нисък изстрел от ъгъла на наказателното поле - топката беше много лесна за Нойер. В 19-ата Матс Хумелс хвърли прекрасно подаване в наказателното поле - Гомес беше блокиран на дузпата. В 26-ата Швайни вкара в мрежата на Джанлуиджи Буфон, но след явно нарушение срещу Матия де Шильо. Минута по-късно Маншафтът се втурна в контраатака. Томас Мюлер тръгна смело фронтално, но страхотен шпагат на Пароло прекъсна акцията. В 31-ата Хьоведес направи грешка в опита си да спре топката, Джакерини беше сам на левия фланг, центрира остро, където Боатенг се прояви с витална намеса.

В 40-ата Кимих центрира отдясно, Гомес насочи с глава - на около метър над гредата. В 42-ата Тони Кроос стреля странно, Швайнщайгер неочаквано получи топката и я отклони към Мюлер, който беше на отлична стрелкова позиция, но не съумя да шутира добре. В 43-ата италианците бяха страшно близо до гол. Джакерини застигна топката до аутлинията, извади я остро, но нямаше никой в наказателното поле. Стураро стреля мощно, Боатенг протегна крак и изби в корнер.

През второто полувреме Бундестимът притисна своя съперник и обгради наказателното му поле. В 54-ата минута Флоренци загуби топката, Гомес напредна в наказателното поле, върна лекичко към Мюлер, който шутира мощно. Малко пред голлинията на гредата Флоренци акробатично изби с петичка в корнер.

Силната и напориста игра на световните шампиони донесе гол в средата на втората част. В65-ата минута Флоренци не се ориентира добре и се завъртя в търсене на топката, а през това време Гомес блесна великолепен пас към Йонас Хектор, който извади топката пред малкото наказателно поле, където Йозил я засече в мрежата - 1:0.

В първите минути този гол смути италианците и вдъхна самочувствие на Маншафта. В 68-ата отново Флоренци сбърка, покривайки засадата на Гомес. Централният нападател стреля много ефектно с пета от въздуха, но Буфон показа майсторство, избивайки в ъглов удар. В 74-ата Де Шильо надигра Кимих и центрира ниско към дузпата, където Пеле стреля мигновено, изпреварвайки Боатенг - топката прелетя много опасно до близката греда в аут.

В 77-ата направи безумна грешка, разпервайки ръце в борба за висока топката - дузпа. Леонардо Бонучи изигра Нойер от бялата точка и изравни резултата - 1:1. В 89-ата Де Шильо изненада с далечен удар - топката се оплете от външната страна на мрежата. Така надмощието на германците се оказа недостатъчно и се стигна до продължения.

В първото продължение преобладаваше борбата. Единственото по-добро положение се откри пред Мюлер в 100-ата минута, но топката излезе в корнер. В 107-ата двама бранители изгледаха как Дракслер играе с висока топката - насочи над гредата. Две минути по-късно германците развиха страхотна контра, но Дракслер сбърка последния пас към Мюлер. В 113-ата Нойер за малко не направи голяма глупост в своето наказателно поле, но му се размина. В крайна сметка натискът на световния шампион не беше достатъчно творчески и се стигна до дузпи.

При дузпите драмата стигна висини. Първият пропуск дойде при изпълнението на третата дузпа, когато появилият се в игра в 120-ата минута Симоне Дзадза направи десетки малки крачки преди да стреля високо над гредата. След него и Томас Мюлер сбърка, позволявайки на Буфон да спаси. Месут Йозил пропусна втора дузпа в във втори пореден мач, удряйки гредата при резултат 2:1 за италианците. Пеле можеше да нанесе решаващ удар от бялата точка, но показа неуважение и сам попадна в в капана. Нападателят се заигра с Нойер, показвайки му, че ще копне топката в средата. Вместо това стреля по земя покрай гредата в аут, а германският страж беше покрил ъгъла. Голмайсторът от редовното време Бонучи също изпусна, за да даде шанс на Швайнщайгер да вкара победна дузпа. Вместо това опитният халф шутира над гредата и след десет изпълнени дузпи резултатът беше 2:2. Резервните изпълнители на дузпи бяха безгрешни до фаталния 17-и удар, когато Дармиан беше надхитрен от Нойер. При следващото изпълнение младокът Йонас Хектор имаше късмет и успя да мушне топката под плонжа на Буфон за крайното 6:5.

Така тимът на Германия скача за четвърта европейска купа. Италианците имат само една.

Германия - Италия (1:1 в ред. време и продължения)
6:5 при дузпите:

0:1 - Инсиние бележи
1:1 - Кроос бележи
1:1 - Дзадза изпуска
1:1 - Мюлер изпуска
1:2 - Бардзали бележи
1:2 - Йозил изпуска