Трудна задача пред ЦСКА - София в реванша след успеха на Ботев (Пловдив) в София - на живо от "Колежа" със съставите на двата отбора

Серията на Новак Джокович приключи

След четири поредни титли от Големия шлем Новак Джокович шокиращо отпадна в третия кръг на "Уимбълдън". Световният номер 1 загуби с 6:7 (6), 1:6, 6:3, 6:7 (6) от американеца Сам Куери. Срещата, която започна вчера, бе прекъсвана три пъти днес поради дъжда в Лондон.

Вчера вечерта двубоят започна лошо за сърбина. Той загуби първия сет след тайбрек, а във втория играта му бе отчайвайща и спечели само един гейм. Така прекъсването за деня бе изключителна радостна новина за него.

Куери игра блестящо в първия ден на мача. Мощните му сервиси и прецизните удари не оставиха много шансове на съперника. Днес обаче 28-годишния американец сякаш се поддаде на напрежението в началото. Той допусна пробив още във втория гейм на третия сет. Новак изглеждаше далеч по-добре и постигна още един пробив, с който поведе с 4:0, когато заваля дъжд. Джокович играеше предпазливо, но доста по-прецизно от вчера и дочака грешките на съперника, които в петък отсъстваха.

Близо двучасовото прекъсване позволи на Куери да намери ритъма си, но вече бе късно за третия сет. Високият 198 сантиметра американец успя да върне един пробив, но Новак с няколко отлични сервиса взе следващия гейм, в който изпълняваше начален удар, и затвори сета за 6:3.

Четвъртият сет се превърна в изключителна битка. Още на старта Джокович пропусна три възможности за пробив, а при 1:1 двубоят отново бе прекъснат за около 10 минути. Дъждът спря бързо, а двамата продължиха без загрявка. Сърбинът пак не се възползва от три шанса за пробив, а в следващия гейм се измъкна от трудна ситуация. Възможностите за пробив продължиха да се редят и Куери продължаваше да ги спасява, основно с мощен начален удар. Американецът обаче също имаше своите шансове, но и той не успяваше да се възползва. В седмия гейм той заби три аса и на този етап имаше 28.

Новак накара публиката, която подкрепяше съперника му, да избухне с феноменално изпълнение на къса топка от изключително трудна позиция в близост до мрежата. Лидерът в световната ранглиста се разигра и направи няколко великолепни отигравания. Така се стигна до дълго чакания пробив в деветия гейм при 12-ата възможност за пробив в сета. Това обаче не смути съперника му. 41-ият в света изненадващо успя веднага да върне пробива и да изравни за 5:5. В този гейм две от топките на Джокович бяха отсъдени в аут, а повторенията показаха, че топката е закачила линията. Сърбинът обаче бе изразходвал възможностите да използва системата "Хоук Ай" и това се оказа фатално за него в този момент. При 6:5 за Куери в четвъртия сет двубоят отново бе спрян заради дъжд.

След завръщането на двамата на корта Новак започна отлично, взе сервис гейма си на нула и първите две точки от последвалия тайбрек. Той водеше с 3:1 точки, когато нещата се обърнаха. Куери изравни за 3:3 и по-късно поведе с 6:4, а при втория си мачбол стигна до знаменита победа.

Джокович бе в серия от 30 поредни победи в турнирите от "Големия шлем", като последното му поражение бе на финала на "Ролан Гарос" през миналата година от швейцареца Стан Вавринка. 29-годишният сърбин в момента е притежател на трофеите на всичките четири турнира от "Големия шлем".

Вчера Новак загуби сет на Голям шлем преди осминафиналите за първи път от две години. Освен това за първи път американец печели сет срещу него на "Уимбълдън".