Поредната сензация е факт - Уелс на полуфинал! (видео)

Евро 2016 не спира да поднася изненади! Отборът на Уелс, считан от мнозина за аутсайдер преди началото на първенството, вече е полуфиналист! "Драконите" обърнаха с 3:1 фаворизирания тим на Белгия и постигнаха най-големия успех в цялата си история. В спор за място на финала Гарет Бейл и компания ще срещнат Португалия, а белгийците, които пристигнаха с голяма кошница във Франция, се прибират у дома с наведени глави.

Красив гол на Раджа Наинголан в 13-ата минута осигури аванс на "червените дяволи", но след това тяхната защита тотално се провали. С попадения на капитана Ашли Уилямс, Хал Робсън-Кану и резервата Сам Воукс Уелс стигна до невероятен обрат и показа, че нищо от постигнатото до момента от тима не е било случайно.

Сблъсъкът на стадион "Пиер Мороа" предложи много драматични моменти и още едно доказателство, че във футбола колективът е по-важен от индивидуалния блясък.  Двата тима бяха заедно и в квалификациите, като в тях Уелс се представи по-успешно. Двубоят в Брюксел завърши 0:0, а в Кардиф "драконите" спечелиха с 1:0 с гол на Гарет Бейл.

Наставникът на Белгия Марк Вилмотс беше принуден да се справя с огромни проблеми в защита. За два жълти картона бе наказан Томас Вармален, а тежка контузия на тренировка получи Ян Вертонген, който ще отсъства 4 месеца от терените. Така на неговото място в защита се появи братът на звездата на тима Ромелу Лукаку - Джордан. 21-годишният бранител имаше едва 4 мача за "червените дяволи". Другото ново име в отбраната бе това на Джейсън Денайер. За радост на белгийците Еден Азар, който беше до последно под въпрос за мача, беше на линия и започна титуляр. Раджа Наинголан и Аксел Витсел бяха двамата халфове с по-дефанзивни функции, а Кевин де Бройне и Яник Ферейра-Караско допълваха офанзивната мощ на тима.

В лагера на Уелс бяха зарадвани с новината, че Ашли Уилямс е възстановен от травмата, която получи в 1/8-финала срещу Северна Ирландия и ще заеме мястото си в центъра на отбраната. Естествено, надеждите на "драконите" за още една сензация бяха свързани отново с голямата звезда Гарет Бейл. Именно той отбеляза гола, с който Уелс спечели последния мач между двата отбори през юни миналата година. На Бейл в предни позиции помагаше Хал Робсън-Кану, а в средата на терена всичко се въртеше около Аарън Рамзи.

Не беше трудно да се предположи, че Белгия ще е отборът, който ще дебютира в началото на мача. Така и стана. "Червените дяволи" стартираха със самочувствие и организираха няколко интересни атаки. Уелсците си служеха с доста нарушения и още в 5-ата минута Бен Дейвис получи жълт картон. До средата на полувремето декорирани бяха и Джеймс Честър и Крис Гънтър, но белгийците не се възползваха от това.

Съставът на Марк Вилмотс можеше да открие резултата в 7-ата минута, когато на три пъти топката беше изстреляна към вратата на Уейн Хенеси, но така и не влезе в нея. Последователно Ферейра-Караско, Муние и Азар бяха близо до гола, но бранител на Уелс изчисти от голлинията, а след това и стражът на "драконите" показа класа.

В 9-ата минута Робсън-Кану отправи неточен удар с глава, а в 13-ата Белгия поведе след зрелищно попадение на Раджа Наинголан. Халфът на Рома, който се разписа и срещу Швеция в груповата фаза, откри резултата с бомбен шут от около 30 метра, направил безпомощен Хенеси. Голът на наинголан беше един от най-красивите на първенството досега и даде допълнителен импулс на "червените дяволи", които в следващите минути доминираха изцяло. Те обаче не наказаха объркването в защитата на Уелс и тимът на Крис Коулман постепенно се окопити.

В 26-ата минута Нийл Тейлър пропиля чудесна възможност да изравни. Той получи пас от Рамзи на точката на дузпата, но стреля право в Тибо Куртоа. Това беше само началото на много силен период за Уелс. В 31-ата минута Рамзи центрира от корнера, бранителите на Белгия не можаха да се справят с мощния Ашли Уилямс и капитанът на Уелс се разписа за 1:1.

До края на полувремето "драконите" бяха по-добрият отбор, но Куртоа спаси удар на Гарет Бейл, а Робсън-Кану стреля в аут от удобна позиция.

На почивката Вилмотс смени неубедителния Ферейра-Караско с Маруан Фелайни, който се включи доста активно и с първото си докосване до топката можеше да вкара втори гол, но топката мина покрай вратата. Азар също пропусна да се разпише, но в 55-ата минута това сториха уелсците. Аарън Рамзи подаде на Робсън Кану, той се освободи от двама бранители и необезпокояван направи 2:1 за "драконите".

Този гол шокира белгийците, които атакуваха с всички сили, но пробойните в защитата им даваха възможност на Уелс да ги накаже във всеки един момент. Де Бройне и Азар бяха почти изцяло неутрализирани, а и останалите им съотборници се затрудняваха с вдъхновената игра на Уелс.

В 74-ата минута Фелайни пропусна с глава след хубаво центриране на Алдервейрелд. Малко след това Рамзи получи жълт картон, който ще го извади от полуфинала. Интригата приключи окончателно в 85-ата минута с гола на резервата Сам Воукс. Нападателят на "драконите" засече центриране на Крис Гънтър и с глава прати тима си сред най-добрите 4 на еврофиналите.

УЕЛС - БЕЛГИЯ 3:1 (1:1)