Италия свали Испания от трона за голямо отмъщение (видео)

Отборът на Италия надви с 2:0 Испания в 1/8-финален сблъсък от Европейското първенство, игран на "Стад дьо Франс". Кралят на Стария континент напуска надпреварата след два поредни трофея. Джорджо Киелини (33) и Грациано Пеле (90) материализираха победата на "адзурите". Днес Скуадрата игра много силно, създаде много положения пред съперниковата врата и се справи с набезите на иберийците. Италианците си отмъстиха след пораженията от Ла Роха през 2008 и 2012 година. Тимът на Антонио Конте среща световния първенец Германия в 1/4-финална схватка.

Едер и Грациано Пеле поведоха нападението на "адзурите". Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи и Джорджо Киелини бяха най-близо до Джанлуиджи Буфон. Висенте дел Боске отново не промени своя състав и повтори любимата си 11-орка. Давид Силва, Алваро Мората и Нолито оформиха триото в предни позиции. Сеск Фабрегас, Серхио Бускетс и Андрес Иниеста отново получиха доверието на специалиста.

Момчетата на Антонио Конте стъпиха по-здраво на мокрия терен и много по-лесно стигаха до наказателното поле на своя съперник. Още във втората минута Флоренци излъга Жорди Алба, центрира, но Пеле не стреля добре с глава. В шестата Едер беше забравен на дъгата, имаше чудесна перспектива за удар, ала топката беше отклонена. В ответната акция Даниеле де Роси загуби топката непосредствено пред наказателното си поле. За миг се създаде напрежение, което бързо утихна.

В осмата минута Давид де Хеа показа майсторство, избивайки в корнер след опасен удар с глава на Пеле. Централният нападател надскочи Серхио Бускетс на втора греда и насочи коварно в ниския ъгъл. В 11-ата Едер изпълни задна ножица, Де Хеа се намеси, а топката се отби от страничната съдия. Съдията Джунейт Чакър видя нарушение в атака. В 19-ата Фабрегас нанесе първи удар към вратата на Джанлуиджи Буфон - топката се отби от крак на бранител. В 25-ата Пароло стреля с глава покрай гредата след центриране отляво. Това беше поредна страхотна възможност за играчите от Ботуша.

В 28-ата иберийците развиха атака на скорост - Бонучи спря пътя на топката след центриране на Алба. При последвалия корнер Андрес Иниеста стреля от 20 метра - без проблеми за Буфон. Минутка по-късно Рамос едва не си отбеляза повече от нелеп автогол. След центриране отляво Рамос понечи да изчисти силно топката, тя се удари в кората му и мина над гредата.

В 33-ата Едер нанесе тежък нисък удар от 20-метров фал, Де Хеа спаси, но насочи топката напред към връхлитащите италианци. Киелини успя да чукне топката от два метра и да реализира за заслуженото 1:0. Акциите на "адзурите" бяха изключително остри, бързи и непредвидими. Защитниците на еврошампиона сериозно издишаха. Италианците разкъсваха своя съперник по фланговете, а при центриранията в наказателното поле на Де Хеа печели почти всяка висока топка. В 45-ата минута Джакерини отново не срещна съпротива по лявото крило, нахлу към дъгата и отправи великолепен фалцов удар, при който обаче Де Хеа се прояви с чудесно избиване.

Дел Боске реши да смени Нолито на почивката, пускайки втори централен нападател - Ариц Адурис. Баският стрелец застана на върха на атаката, а Мората по-често действаше вляво. В 46-ата минута Пике изби в корнер след остро центриране на Флоренци. В 49-ата Мората изпусна страхотно положение с глава. Нападателят извърши нарушение в атака, незабелязано от рефера. Номер 7 насочи точно в ръцете на Буфон.

В 51-ата минута Киелини се намеси пред голлинията след напрежение в наказателното поле. Две минути по-късно Фабрегас намери пространство пред наказателното поле, ала Давид Силва сбърка паса. След десетина минути на испанска доминация се появи брилянтна възможност за втори италиански гол. В 55-ата Едер надбяга Пике и сам срещу вратаря насочи в краката на Де Хеа. В 62-ата "адзурите" си изработиха нова страхотна възможност. Де Хеа не беше убедителен при остро центриране отляво. Не се намери кой да насочи топката в мрежата.

В 70-ата Ла Роха изгради много добро нападение. Адурис получи шанс за удар от 20 метра, мигновено стреля фалцово - почти на метър от гредата. Лукас Васкес смени Мората с цел освежаване на атаката. В 71-ата Рамос надскочи своя пазач при корнер - стреля над гредата.

В 76-ата италианците сгрешиха при изнасянето на топката. Адурис игра с високата топка в опит да стреля, а можеше да остави зад себе си за Васкес. След последвалото ново центриране Иниеста отправи страховит шут от въздуха от дъгата, но Буфон успя да избие. Минута по-късно Джиджи се справи и с мощния удар на Пике от по-далечна дистанция.

В 81-ата Силва се освободи и центрира опасно, но Адурис беше приклещен от защитниците. Баският нападател беше сменен от Педро Родригес, след като в средата на полувремето падна лошо. В 85-ата резервата Инсиние излъга бранител и изстреля бомба от 23 метра, с която Де Хеа някакси се справи. В 86-ата Силва пусна много остро подаване към Педро, топката се отклони от крака на Бардзали и сантиметри не достигнаха на Педрито да я засече. В 87-ата Тиаго Мота спря опасна контра с юмрук в лицето на Васкес. Съдията даде само жълт картон. В 89-ата Пике пропусна великолепен голов шанс, спрян от брилянтния днес Буфон. Защитата на Италия изпусна Пике, който стреля с крак към десния ъгъл на вратаря, но реакцията от стража беше на висота. В 90-ата беше сложена точка на спора. Грациано Пеле отбеляза от пет метра след центриране отдясно, оказвайки се на точното място след рикошет.

Така царството на Испания в Европа приключи след триумфите през 2008 и 2012 година. Италия пък среща Германия в знаменит 1/4-финален дуел.

ИТАЛИЯ: Буфон; Бардзали, Бонучи, Киелини; Флоренци (84 - Дармиан), Пароло, Де Роси (54 - Мота), Джакерини, Де Шилио; Пеле, Едер  (82 - Инсиние)
ИСПАНИЯ: Де Хеа; Хуанфран, Пике, Рамос, Алба; Фабрегас, Бускетс, Иниеста; Силва, Мората (70 - Васкес), Нолито (46 - Адурис (81 - Педро))