БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

България загуби и от Иран в Световната лига (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България продължават да са без победа в тазгодишната Световна лига. Момчетата на Пламен Константинов отстъпиха и на Иран с 1:3 (25:18, 20:25, 23:25, 20:25) в първия си мач от турнира в Група F от първа дивизия, игран този следобед пред едва около 500 зрители в зала "Александър Николич (б.р. бивша зала "Пионир") в сръбската столица Белград. В залата имаше сериозна агитка от Българския национален волейболен фенклуб начело с президента му Георги Христов, както и малка агитка от ирански фенове.

По-късно тази вечер е втората среща за деня между домакините от Сърбия и Бразилия. Двата тима са начело във временното общо класиране на цялата дивизия. Утре (24 юни) България ще играе срещу "плавите" от 20,00 часа българско време, а преди това от 17,00 часа "персите" ще излязат срещу "Селесао".

Първият гейм на срещата започна по-добре за "трикольорите", които поведоха с 2:0 след успешна атака на Цветан Соколов и ас на Светослав Гоцев. Разликата леко нарасна до 5:2 след страхотен блок на капитана Виктор Йосифов, което накара аржентинският наставник на Иран Раул Лосано да вземе тайм-аут. Въпреки това, България запази преднината си до 8:5 след силна атака на Методи Ананиев. Последваха атака и отлична блокада на Мохамаджавад Манавинезхад и 8:7. България веднага си върна преднината при 10:7 след атака на Гоцев и блокада на Николай Пенчев. "Персите" успяха да изравнят при 11:11 след нова атака и ас на Манавинезхад. "Лъвовете" моментално си възстановиха предимството си при 14:11 след блокади на Йосифов и Цецо Соколов. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:12 за България след сервис в аут на иранците. Играта продължи точка за точка до 18:14, след което последва контра блок-аут на Цецо Соколов и 19:14. Резултатът стана 23:17 след ас на българския разпределител Георги Сеганов, след което България спокойно взе гейма след 25:18 след нов успешен блок на Йосифов.

Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което иранците дръпнаха с 8:5 след грешка от сервис на Методи Ананиев, контра през центъра на Адел Голами и ас на Милад Ебадипур. България намали на 9:8 след грешка на Иран и отлична блокада на Ники Пенчев. Иран си върна преднината и даже я увеличи на 12:8 след успешни блокове на Мохамаджавад Манавинезхад и Мохамад Мусави. Независимо от прекъсването за Пламен Константинов, предимството в полза на "персите" нарасна до 16:11. Въпреки смените, които предприе Пламен Константинов, и усилията на "лъвовете", Иран успя да запази предимството и да затвори гейма в своя полза при 25:20.

И третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което България поведе с 6:4 след технично пускане на Цецо Соколов и контра блок-аут на Методи Ананиев. Техническото прекъсване пък дойде при 8:6 за "трикольорите" след атака през центъра на Светослав Гоцев. Последва равенство при 8:8 след контра на Адел Голами. Равностойната игра продължи до 12:12, след което "персите" дръпнаха с 15:12 след ас на Мохамаджавад Манавинезхад и контра на Мохамад Мусави и с 16:13 след отлична изява при мрежата на разпределителя Мир Саейд Маруфлакрани. Независимо от усилията на българите, Иран запази предимството си до 18:15 след атака в аут на Цецо Соколов и ас тип "чекмедже" на Маруфлакрани. Постепенно България успя да намали до 20:19 след атака на Ананиев и нов ас на Гоцев. В крайна сметка Иран спечели гейма с минималното 25:23 след блок-аут на Манавинезхад и поведоха с 2:1.

Четвъртата част също започна равностойно до 4:4, след което Иран дръпна с 6:4 след блок-аут на Милад Ебанипур и аут на Цецо Соколов. Последваха атака на Светослав Гоцев и грешка на Мохамаджавад Манавинезхад и 6:6. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за иранците - 8:7 след нов блок-аут на Ебанипур. Разликата леко нарасна до 11:9 след контра на Манавинезхад. Резултатът стана 13:10 след грешка при мрежата на Гоцев, което накара Пламен Константинов да поиска тайм-аут. Независимо от това, предимството на "персите" нарасна до 15:11 след ас на Мохамад Мусави и 16:12 след бърза атака през центъра на Адел Голами. Преднината на иранците продължи да расте до 20:14 след нова грешка на българите и поредна успешна атака на Манавинезхад. В крайна сметка Иран без проблеми спечели гейма с 25:20 след блок-аут на Манавинезхад, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за българския тим бв Цветан Соколов с 19 точки (1 блок и 43% ефективност в атака). Светослав Гоцев (2 блока, 4 аса и 42% ефективност в атака) и Николай Пенчев (1 блок, 45% ефективност в атака) завършиха с 11 и 10 точки, но и това не помогна за успеха. За иранците Мохамаджавад Манавинезхад (1 блок, 2 аса, 75% ефективност в атака) и Милад Ебанипур (2 аса, 45% ефективност в атака) реализираха 21 и 17 точки за победата.

ИРАН - БЪЛГАРИЯ 3:1 (18:25, 25:20, 25:23, 25:20)
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 3, Шахрам Махмуди 5, Мохамаджавад Манавинезхад 21, Милад Ебадипур 17, Мохамад Мусави 11, Адел Голами 6 - Махди Маранди-либеро (Моджтаба Мирзаджанпур 8, Алиреза Бехбоди, Хамзех Зарини, Мохамад Фалах, Фархад Зариф-либеро)
Старши-треньор: Раул Лосано
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов 19, Николай Пенчев 10, Методи Ананиев 8, Виктор Йосифов 9, Светослав Гоцев 11 - Владислав Иванов-либеро (Мартин Божилов, Мирослав Градинаров 3, Любомир Агонцев 1)
Старши-треньор: Пламен Константинов.