Бейл поведе Уелс към първа победа на европейски първенства (видео)

Уелс постигна първа победа на европейски първенства, след като надделя с 2:1 над Словакия в първи двубой от Група В на Евро 2016. Голямата звезда на британския тим Гарет Бейл откри резултата в десетата минута, но Ондрей Дуда изравни в 61-ата. Резервата Хал Робсън-Кану донесе историческата победа на "драконите" девет минути преди края.

Двата отбора са абсолютни дебютанти на европейски финали.

Титулярният вратар на Уелс Уейн Хенеси пропусна двубоя заради контузия, като на негово място започна Дани Уорд от Ливърпул, който направи официален дебют за националния отбор. Крис Коулмън заложи на формация с трима централни бранители, а Гарет Байл и Джони Уилямс започнаха в предни позиции. Джуриш стартира на върха на атаката на Словакия, Мак и Вайс бяха по крилата, докато Хамшик градеше играта на селекцията на Ян Козак.

Словакия започна по-силно и в третата минута голямата звезда на отбора Марек Хамшик имаше страхотна възможност да открие резултата. Футболистът на Наполи отне от Бейл в половината на Уелс и направи страхотен индивидуален рейд, преминавайки покрай няколко противникови бранители. В крайна сметка Хамшик стреля покрай Уорд, но Бен Дейвис успя да избие пред голлинията.

В десетата минута Гарет Бейл изпълни добре пряк свободен удар, Козачик не реагира добре на голлинията и допусна топката да влезе във вратата му - 1:0 за Уелс. Така звездата на Реал вкара историческия първи гол за "драконите" на европейски финали.

В следващите минути темпото спадна, като играта на словаците доста се разстрои. В 32-ата минута Шкъртел извади късмет, че неособено чистите му действия срещу Джони Уилямс, когото удари с лакът в наказателното поле, не бяха забелязани от съдийската бригада. В противен случай Уелс можеше да получи дори и дузпа. Едва в заключителните минути на първата част Словакия опита някакъв натиск, който обаче не донесе резултат.

В 57-ата минута Гарет Бейл получи възможност да вкара втори гол, след като бе изпуснат от отбраната на Словакия и стреля опасно с глава, но този път Козачик се намеси добре и спаси.

Три минути по-късно Ян Козак направи двойна смяна, като в игра се появиха Немец и Дуда. Това даде мигновен резултат. В 61-ата минута Мак проби много добре отдясно, справяйки се с Рамзи и Едуардс, след това намери Дуда, който с първото си докосване в мача прати топката в долния десен ъгъл на вратата на Уорд.

В 73-ата минута Аарън Рамзи стреля опасно с глава, но топката премина над врата. В 81-ата минута Хал Робсън-Кану, който се появи в игра десет минути преди това, даде отново преднина на Уелс. Ледли намери Рамзи, който преодоля Шкъртел и изведе много добре Кану. Нападателят не успя да нанесе добър удар, но въпреки това прати топката във вратата на Козачик за 2:1.

Две минути преди края и късметът покри "драконите", след като топката срещна гредата след удар с глава на Немец.

По-късно тази вечер играят другите двата отбора от Група В - Англия и Русия. Към този момент Уелс оглавява класирането след спечелените три точки срещу Словакия.

Уелс: Уорд; Гънтър, Честър, Ашли Уилямс, Дейвис, Тейлър, Едуардс (69'-Ледли), Алън, Рамзи (88'-Ричардс), Джони Уилямс (71'-Робсън-Кану), Бейл

Словакия: Козачик, Пекарик, Шкъртел, Дурица, Свенто, Мак, Куцка, Хрошовски (60'-Дуда), Хамшик, Вайс (83'-Щок), Джуриш (60-Немец)