Косово разби Ирландия за първа победа на Световната купа

Отборът на Косово разби Ирландия с 47:30 (23:14) и спечели първата си победа в Група “А” на Световната купа. Косоварите загубиха вчера по драматичен начин от Турция (24:25) първата си среща в турнира, но днес в зала ДКС “Васил Левски” във Велико Търново не срещната съпротива с тима на Ирландия.

Мачът вървеше гол за гол до 3:3, след което балканците започнаха да трупат преднина. Още до почивката Косово водеше с 9 гола разлика – 23:14. Треньорът на Косово пусна в игра всички налични състезатели, което не се отрази на представянето на тима. През второто полувреме разликата продължаваше да се увеличава и в крайна сметка Косово спечели заслужено срещата.

След минути започва другият мач от групата между Турция и Албания, а утре са двубоите: Ирландия – Турция и Косово – Албания.

Таип Рамадани, старши треньор на Косово: Беше важен мач, защото искахме да вземем резултатна победа и да покажем, че заслужаваме на върха в класирането. Мисля, че ще се класираме за следващата фаза, защото утрешният ни противник Албания не е опитен отбор и би трябвало да победим.

Кастриот Жупа, пивот на Косово: В началото не играхме добре в защита, но след това оправихме играта си. Разочаровани сме за загубата от Турция вчера, защото заслужавахме повече. Но ние ще продължим да работим и се надяваме, че ще бъдем на финалите. Това е първата опция за нас. Турция не са по-добри от нас и може да се срещнем в следващата фаза. Трябва обаче да се възползваме от шансовете си срещу всеки отбор.

Роман Абраменко, старши треньор на Ирландия: Всичко е заради въздуха. Те имаха повече сили. Мисля, че се справихме добре в защита. Косово е много добър отбор, уважаван в Европа. Горд съм от това, че подобен отбор имаше трудности с това да ни вкара голове в постепенна атака. Те са по-опитен отбор, тренират по-често, играят мачове по-често, така че съм доволен от моите момчета. Разликата дойде от свежестта им, а не от качествата.

Алим О’Съливан, вратар на Ирландия: Знаехме, че Косово е сериозен отбор и ние се надявахме да изиграем по-добър мач от вчерашния ни. Знаехме, че Косово е на различно ниво от този на Албания. Допуснахме много голове от бързи пробиви и от крилата, но нямаха много изстрели отдалеч. Не спряхме да се борим, духът ни беше висок и заради това поздравявам момчетата. Мачът с Турция утре ще бъде подобен и гледаме с нетърпение към този мач. Защото за нас е прекрасен опит да играем с отбори от този ранг.