Турция тръгна с победа на Световната купа

Отборът на Турция започна с победа участието си на Световната купа. В мач от Група А на надпреварата Турция надигра тима на Косово с 25:24 (13:12).

Двата отбора бяха смятани за фаворити в групата и оправдаха очакванията след равностоен мач. Първото полувреме започна гол за гол, като постепенно турците започнаха да трупат преднина – първо от 2 гола при 8:6, а след това и с 3 при 12:9. Тимът на Косово обаче вдигна оборотите и с хубава игра успя да намали резултата до само гол на почивката – 13:12 за Турция.

През второто полувреме “червените” в този мач показаха повече ефективност в защита и нападение, за да увеличат преднината си до 5 гола. Турците допуснаха ново отпускане в редиците си, от което се възползваха “белите”. Така три минути преди края на срещата Косово изравни – 23:23. Последваха драматични минути, в които Турция поведе с 25:24, но косоварите имаха нападение. Вратарят на Турция Чошкун Гьоктепе обаче отрази финалния удар, а след това беше избран за играч на мача.

Най-много за победителите вкара Рамазан Дюне – 7 гола. Най-добър за Косово бе лявото крило Олтион Бешири с 5 гола.

Окан Халай, старши-треньор на Турция: Бяхме добре подготвени за турнира, но имахме много малко контролни срещи и мисля, че това се видя днес. Играхме зле, но победихме. Поздравявам момчетата за победата, както и тези на Косово за добрата игра. Целта ни на този турнир е да завършим на едно от първите три места и мисля, че можем да го направим.

Рамазан Дюне, пивот на Турция: Направихме някои грешки, имахме пропуски в нападение, което афектира върху играта ни. Водехме в резултата с 5-6 гола, но за съжаление не можахме да задържим преднината си. Винаги първите мачове са много трудни и мисля, че ще бъдем все по-добри във всеки следващ двубой. Утре ще се представим по-добре.

Таип Рамадани – старши-треньор на Косово: Играли сме много пъти срещу Турция и знаем какъв противник са те. Днес пропуснахме много дузпи – 4 и бяхме наказани заради това. Изтървахме и няколко стрелби от 6-тия метър. Мисля, че играхме на тяхното ниво, но за съжаление не успяхме. Разочаровани сме от загубата.

Олтион Бешири, ляво крило на Косово: Съгласен съм с нашия треньор. Изпуснахме много положения. Това обаче хандбалът. Турция беше по-добър в някои отношения от нас, но разбира се, показахме характер, тъй като губехме с 5 гола, а се върнахме в мача. Играхме добре и трябва да продължим с високо вдигнати глави, защото ни предстоят още мачове. Може би ще се срещнем отново с Турция и във фазата на елиминациите.