Топ 10 на трансферните провали на сезона

Топ 10 на трансферните провали на сезона

Изтече поредна футболна година и е пак време да се прави равносметка. Клубовете от цяла Европа миналото лято отново изхарчиха милиарди за подсилването на своите състави, но щедростта невинаги е гаранция за успех, което се потвърди от резултатите на някои от тях.

Сред най-провалилите се в преценката на новите си попълнения отбори бяха Барселона, Манчестър Сити и Пари Сен Жермен, така че заслужават „лаврите”. Ето и десетте най-разочароващи трансфера на сезон 2016/17.


1. ГАЙТАН (АТЛЕТИКО)

Николас Гайтан – отколешната мечта на Диего Симеоне за подсилване на фланговата мощ на неговия Атлетико Мадрид – не оправда високите очаквания. Аржентинското крило, което струва 25 млн. евро, така и не намери нужната форма и постоянство, за да си спечели титулярното място.

2. КРИХОВЯК (ПСЖ)

Гжегож Криховяк бе крайъгълен камък в системата на Унай Емери в Севиля. Затова и баският треньор го взе със себе си в Париж срещу 33 млн. евро, ала в ПСЖ полякът остана напълно в сянка. Едно изиграно полувреме за целия втори полусезон на шампионата в Лига 1 говори повече от достатъчно за представянето на халфа.

3. ВИЕТО (СЕВИЛЯ)

Второ поредно лято Лусиано Вието се превърна в едно от големите разочарования на пазара. През миналото Севиля и Барса се сбориха за неговите услуги, като накрая аржентинецът избра андалуския клуб с надеждата да получи по-водеща роля. Слабото му представяне задължи „бяло-червените” да вземат нов нападател през зимния прозорец и след това Вието рядко влизаше в игра.

4. ХЕСЕ (ПСЖ И ЛАС ПАЛМАС)

Хесе Родригес има съмнителната почест да се е провалил в два различни отбора за един сезон. ПСЖ плати за него25 млн. евро на Реал Мадрид и го държа на пейката, докато не отвори януарският прозорец. След това го преотстъпи на Лас Палмас, където игра (или по-скоро присъстваше на терена), ала това съвпадна с упадъка на канарците.

5. НОЛИТО (МАН СИТИ)

Нолито бе една от най-апетитните хапки на пазара миналото лято заради ниската си цена (18 млн. евро). Обърна гръб на Барса, за да се присъедини към приключението на Джосеп Гуардиола в Манчестър, и сметките му излязоха криви. Макар да получаваше шансове в началото на сезона, нападателят се покри, когато „гражданите” удариха на камък в средата на сезона. Неговите 39 изиграни минути през цялата2017 г. говорят красноречиво.

6. ЛУКАС ПЕРЕС (АРСЕНАЛ)

Нямаше как да не присъства и футболист на Арсенал в този списък. Откритието на миналия сезон в Ла Лига искаше да се хвърли в дълбокото, като се пробва в някой гранд, ала се приземи по корем. Неговият хеттрик в мач без значение от Шампионската лига ще му остане единственият спомен, който ще отнесе в куфара си, докато губи Лондон от поглед.

7. АНДРЕ ГОМЕШ (БАРСА)

Сносният му завършек на сезона не може да скрие слабото му представяне преди това, което го превърна в един от най-недолюбваните от публиката играчи. Андре Гомеш е още само на 23 години и има поле за подобрение, ала към момента дадените за него 35 млн. евро от Барса, за да грабне „голямата възможност на пазара”, изглеждат пореден подарък за Валенсия. Клаузата, принуждаваща „блаугранас” да платят още 15 млн. евро, ако португалецът вземе „Златната топка”, все още буди гръмогласен смях в кабинетите на „Местайя”.

8. БРАВО (МАН СИТИ)

Клаудио Браво си тръгна от Барселона, след като видя как Марк-Андре тер Стеген го изпреварва от дясната лента, ала решението му да премине в Манчестър Сити срещу 18 млн. евро не изглежда най-доброто. Игра в първата половина от сезона, но големият брой получени голове задължи Гуардиола да го остави на резервната скамейка за сметка на ветерана Уили Кабайеро. Наскоро завършената покупка на Едерсон от Бенфика усложнява съвсем положението на чилийския вратар.

9. РЕНАТУ САНШЕС (БАЙЕРН)

Ренату Саншес бе една от сензациите на Евро 2016 и Байерн (Мюнхен) не се поколеба да плати 35 млн. евро на Бенфика за него. Имаше водеща роля в първите няколко кръга от Бундеслигата, ала след началото на декември изигра само два мача като титуляр. Когато Карло Анчелоти напипа титулярната си единайсеторка, 19-годишният полузащитник изчезна от картинката. Сега трябва да чака.

10. ГАБИГОЛ (ИНТЕР)

Той беше един от играчите на Сантос, които Барселона имаше преференциална опция за закупуване благодарение на изобретателния трансфер на Неймар. Каталанският клуб не я използва за Габигол и Интер плати 30 млн. евро за състезателните му права. Резултатът: десет мача и един гол като „нерадзуро”. В предпоследния кръг си тръгна от резервната скамейка посред течащ мач, защото бе ядосан, че не играе. Можете да сте сигурни, че не един човек в Милано би го заключил в съблекалнята, за да не се налага никога повече да бъде виждан в града.

БОНУС: АРБЕЛОА (УЕСТ ХАМ)

Вярно е, че не заради таланта си Алваро Арбелоа дойде в Уест Хам, който разчиташе на него да му помогне да превърне във водещ отбор. Очакваше се обаче със своя богат опит бранителят да допринесе с нещо повече от три изиграни мача в Премиър Лийг. Онова, което не похарчиха за испанеца като трансферна сума (дойде гратис), „чуковете” го изплатиха като безплодна огромна заплата, докато той киснеше в лазарета – обичайния хабитат за бившия бек на Ливърпул и Реал Мадрид в по-голямата част от сезона.

Ориол Дотрас, „Ла Вангуардиа”

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти