Ето защо Китай ще превземе снукъра съвсем скоро

Ето защо Китай ще превземе снукъра съвсем скоро

Шон Мърфи първи публично отправи предупреждение към европейския снукър по време на Световното първенство в "Крусибъл" - ако стоите на едно място и не се развивате, китайските играчи ще превземат голямата сцена в джентълменския спорт.

Това е факт и вече изобщо не става въпрос единствено за най-титулувания китаец Дин Дзюнхуей или другият от тази държава в топ 16 на световната ранглиста Уенбо Лян.

На Световното в Шефилд тази година отлично впечатление направи 17-годишният Ян Бинтао, който именно измъчи Шон Мърфи в първия кръг и не се предаде до последно, макар и да отстъпи с 8:10.
Бинтао получи наградата за "Дебютант на годината", защото освен добрите изяви в "Крусибъл" той стигна до осминафиналите на общо седем ранкинг турнира, а и се изкачи до 56-о място в световната ранглиста.



Същите впечатляващи резултати в близко бъдеще могат да се очакват и от Юлон Жу, който пък стана първият играч на Световното, роден през новото хилядолетие.

Вестник "Саут Чайна Морнинг Пост" анализира какво се случва в най-голямата снукър академията в страната - колежа на World Snooker в Пекин, където няма тетрадки, няма изпити по математика и език, а постоянно се играе снукър.

В първото по рода си учебно заведение в страната тийнейджърите по осем часа на ден играят само снукър, мислят само за снукър и живеят снукъра. Естествено, идолът на всички е 12-кратният носител на ранкинг титли Дин Дзюнхуей. Според Китайската билярд и снукър асоциация в страната има 70 милиона играчи на билярд и снукър, като основното вдъхновение е именно Дин.



В академията има 24-ма ученици, които вместо учители имат четирима треньори, а вместо изпити имат турнири. От 2013 година насам четирима от учениците са станали професионалисти, като се очаква броят им да расте постоянно.

Китай искаше да закупи правото да организира Световното първенство в реплика на театър "Крусибъл", но Бари Хърн отряза мераците им, подписвайки 10-годишен договор с шефилдското кметство. "Посланието към Китай беше ясно - не можете да си купите история, трябва да създадете своя собствена", обясни Хърн.

При положение че все по-големи турнири с все по-големи наградни фондове се провеждат в Китай, с навлизането на нови и нови младоци определено страната върви в правилната посока за 'създаване на история'.

Последвайте каналите ни в:

Още от Снукър

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти