Байерн мина като валяк през Борусия (Д) (видео + снимки)

Ако някой все още е имал дори малки съмнения относно доминиращата роля на Байерн (Мюнхен) в Бундеслигата, то те бяха разсеяни тази вечер с изразителното 4:1 над Борусия (Дортмунд). Тази победа още повече приближи шампионите към пета поредна титла на Бундеслигата. В оставащите шест кръга на баварците им трябват 9 точки и то при положение, че РБ (Лайпциг) е безпогрешен.

Успехът идва пет дни преди първия мач срещу Реал Мадрид от четвъртфиналите в Шампионската лига, а с играта си Роберт Левандовски, Ариен Робен и компания вдъхват надежди на запалянковците си. Точно въпросните двама играчи сломиха съпротивата на Борусия, който беше спечелил първото дерби между двата гранда по-рано през сезона. Левандовски вкара два гола, Робен добави един, а всичко започна от точен изстрел в мрежата на Франк Рибери. Рафаел Герейро беше върнал интригата след второто попадение на Байерн.

Дортмунд остава четвърти в класирането, след като не е спечелил половината си мачове досега. Борусия и Байерн ги очаква още един дуел на "Алианц Арена" - полуфинал за Купата на Германия на 26 април.

Байерн (Мюнхен) - Борусия (Дортмунд) 4:1

Наставникът на шампионите Карло Анчелоти заложи на опита в атака в лицето на Левандовски и прехвърлилите 30-те години Франк Рибери и Ариен Робен, докато колегата му Томас Тухел гласува доверие на младите Усман Дембеле (19 г.) и Кристиан Пулишич (18 г.), които да помагат на Пиер-Емерик Обамеянг. Голмайсторите и на двата тима се оплакваха от леки травми в навечерието на мача, но днес бяха на линия.

Байерн притисна своя съперник веднага и още в 4-ата минута Филип Лаам разсече защитата, за да намери Франк Рибери, който насочи кълбото в мрежата за 1:0. Докато "жълто-черните" се осъзнаят, бившият им голаджия Левандовски направи 2:0 от пряк свободен удар. Последваха два опасни изстрела на Ариен Робен и третият гол висеше на косъм, но вместо това попадение падна във вратата на Свен Улрайх, след като Рафаел Герейро заби кълбото в ъгъла в 20-ата минута.

Нищо обаче не се промени, като Робен продължаваше да представлява сериозна заплаха за Борусия при всяка своя атака и до края на полувремето още два негови изстрела за малко не увеличиха преднината на Байерн.

Втората част започна с остро включване на Обамеянг и удар много близо до гредата. Само две минути след това обаче Робен най-накрая намери начин да промуши топката в мрежата с обичайното си захождане от дясното крило към центъра и неотразим изстрел в левачката - 3:1.

Футболистите в червено не свалиха темпото и не позволиха на вестфалци да застрашат победата им. В 67-ата минута Обамеянг някак си успя да излезе на добра позиция, но Жером Боатенг го спря. Буквално в последвалата атака на Байерн се стигна до дузпа, след като Левандовски беше покосен от Бюрки. Полякът сам реализира от бялата точка и разликата набъбна до 4:1.

Секунди след това Лева поиска смяна, защото вече беше отнесъл няколко силни удара, включително ритник в лицето, а усети и болка в рамото при падането си на земята при дузпата. Така Анчелоти го извади, за да го съхрани за сблъсъка с Реал Мадрид.

И тъй като победителят вече беше ясен, мачът се доиграваше, защото нито Дортмунд имаше сили да промени нещо, нито домакините виждаха смисъл в това да продължават да атакуват яростно.

Чак в 87-ата минута Пулишич събуди задремалия Свен Улрайх, който пази вместо възстановяващия се от операция Мануел Нойер. Мюнхенци обаче гарантираха, че за сряда титулярът ще е под рамката.

След двубоя срещу "белите" от Мадрид играчите на Байерн ще гостуват в Леверкузен, докато Дортмунд ще приеме Айнтрахт (Франкфурт).