Винялес оглави и последния предсезонен MotoGP тест, Маркес с три катастрофи

Новият мотоциклетист на Yamaha Маверик Винялес приключи финалния ден от последния предсезонен тест в MotoGP под звездите на Катар на първото място, докато световният шампион Марк Маркес претърпя три катастрофи само днес.

Винялес записа най-добрата си обиколка за 1:54.330 минути около 2 часа и 20 минути преди края на сесията и измести от първото място Хорхе Лоренсо, който тъкмо бе записал 1:54.519 минути.

Лоренсо използва новата аеродинамична система на Ducati и завърши четвърти след 53 обиколки – две места след своя съотборник Андреа Довициозо, който днес използваше стандартната рамка на мотоциклета. Дани Педроса с Honda успя да подобри времето на Лоренсо в последния половин час от тестовата сесия и излезе на третата позиция.

Добрата работа на Ducati не свърши с Довициозо и Лоренсо. Алваро Баутиста се възстанови от ранна катастрофа и допълни топ 5 на своя Aspar Ducati, изоставайки със само 0.384 секунди спрямо Винялес. Той бе следван от още един пилот със сателитен мотоциклет на италианците в лицето на Скот Рединг.

Сателитните пилоти на Yamaha също се представиха чудесно и Йонас Фолгер отново бе най-бърз от новобранците на пистата, заемайки седмото място, а Йоан Зарко – деветото.

Марк Маркес хвана последния влак за топ 10 с 47 обиколки, но използвайки различна алтернатива на забранените в кралския клас аеро крила, катастрофира три пъти. Валентино Роси също не очарова в тази последна сесия и остана 11-и на 0.855 секунди зад новия си съотборник в Yamaha.

Андреа Яноне бе по-добрият мотоциклетист на Suzuki с 12-а позиция след като претърпя сериозна катастрофа, която нанесе щети на неговия GSX-RR, а Алейш Еспергаро този път не успя да влезе в топ 10 с новата машина на Aprilia и финишира деня на 15-а позиция.