Антония Григорова шеста в света, декласираха Беломъжев след драма

Двукратната участничка в зимни олимпийски игри Антония Григорова се класира на призовото шесто място в дългата дистанция с масов старт на световното първенство по ски ориентиране в Красноярск, Русия. Григорова има медали от световни и европейски първенства от смесената щафета, в която си партнира със Станимир Беломъжев, но в индивидуалните дисциплини сега изравни най-доброто си представяне от 2007 година, когато в същата дисциплина зае шестото място.

Три рускини окупираха почетната стълбичка - Мария Кечкина, Альона Трапезникова и Полина Фролова, четвърта остана тяхната съотборничка Татяна Оборина, а на подиума пред Антония се класира финландката Марют Турунен. Достойно бе представянето и на 16-годишната Андрея Дяксова, която завърши 20-а, въпреки падане и контузия на рамото.

След вчерашния си триумф Станимир Беломъжев завърши дългата дистанция шести, но бе дисквалифициран заради пропускане на контролна точка. Беломъжев се движеше в челната група, но в средата на 30-км дистанция се сблъска с Андрей Ламов (Русия), счупи щека и изостана. За щастие две контролни точки по-късно попълни екипировката, но първите петима състезатели се откъснаха чувствително напред. В стремежа си за догонване Станимир пропусна отклонение към контролен пункт и беше дисквалифициран за липса на перфорация, което осъзна едва след финала.

Световен шампион стана Ерик Рост (Швеция), следван от Кирил Веселов (Русия). Фотофиниш определи носителя на бронзовия медал и това бе Ларс Мохолдт (Норвегия), пресякъл финалната линия сантиметри преди Андрей Ламов. Пети остана Андрей Григориев (Русия), а освободеното място на подиума бе заето от Мартин Хамарберг (Швеция). Другият българин в надпреварата Мартин Пенчев се класира 18-и, което е отлично представяне за дебют на световно първенство.

Подробности и резултати могат да се видят на официалната страница на първенството: http://www.wsoc2017.ru.