Фейенорд триумфира в дербито с ПСВ и вече докосва титлата (видео)

Лидерът в Ередивизие Фейенорд направи нова голяма крачка към спечелването на шампионската титла. Отборът от Ротердам спечели дербито с ПСВ Айндховен с 2:1 и увеличи аванса си пред "филипсите" на цели 9 точки. В герой за домакините се превърна Ян-Ари ван дер Хейден, който вкара победния гол в 82-ата минута.

Единственият съперник на Фейенорд за титлата вече е Аякс, който изостава с 8 точки, но по-късно днес приема Хераклес.
Ветеранът Дирк Каут не беше сред титулярите за Фейенорд за сметка на намиращия се във великолепна форма Торнстра. Старши треньорът на тима от Ротердам Джован ван Бронкхорст отново заложи на любимата си схема 4-3-3, като на върха на атаката беше Николай Йоргенсен, а по крилата нападаха Стивън Бергхаус и Елжеро Елиа.

Гостите също започнаха с трима в предни позиции - Люк де Йонг, Барт Рамзелаар и Гастон Перейро. В халфовата линия Филип Коку постави Андрес Гуардадо, Марко ван Хинкел и Дейви Прьопер.
Изключително мотивирани от първия съдийски сигнал, футболистите на Фейенорд създадоха три чисти положения до 10-ата минута. Първите две бяха пропуснати от Йоргенсен, но Йенс Торнстра показа забележително след хладнокръвие след хубаво центриране на Терънс Конголо и прати топката под напречната греда. В средата на полувремето ПСВ поизравни играта, но веднъж топката трябваше да бъде чистена от голлинията след удар на Тони Вилена, а в 36-ата минута Ван Хинкел се контузи и вместо него се появи Стефан Бергюин.

"Филипсите" можеха да изравнят точно преди почивката, когато Гастон Перейро изскочи сам срещу Жерон Зут и падна в наказателното поле. Съотборниците му веднага поискаха дузпа, но реферът Бас Нийхаус си замълча и тв повторенията показаха, че е бил прав.
В началото на втората част Елиа беше задържан пред наказателното поле, но съдията и в този случай не спря играта. Домакините се върнаха да пазят резултата прекалено рано и бяха наказани. В 62-ата минута Гастон Перейро изравни с шут от границата на пеналта и принуди Фейенорд отново да промени стратегията си. Чудесен шанс за гол се откри пред Бергхаус, но той уцели гредата.

ПСВ също можеше да измъкне трите точки. В 78-та минута защитата на домакините се провали, но Рик Карсдорп спаси тима си с навременен шпагат. Малко след това пропуск направи и Перейро, а на другата врата Зут изби топката след коварен рикошет. В 82-ата минута голямо разбъркване в наказателното поле на ПСВ Айндховен завърши с изстрел  с глава на Ян-Ари ван дер Хейден, който беше избит от Зут около голлинията, но след консултация с помощниците си реферът Нийхаус посочи центъра. Протестите на гостите доведоха само до жълт картон за Ектор Морено, а в оставащите минути Фейенорд удържа преднината си и е все по-близо до така жадуваната титла.
Късно снощи Хееренвеен победи гостуващия Рода с 3:0. За тима от Керкраде на пейката остана Симеон Райков. Въпреки поражението, Рода все още е над чертата на изпадащите, като има с точка повече от Го Ахед Ийгълс и Екселсиор.

ФЕЙЕНОРД - ПСВ АЙНДХОВЕН 2:1 (1:0)
1:0 Й. Торнстра (9)
1:1 Г. Перейро (62)
2:1 Я. Ван дер Хейден (82)