Станимир Беломъжев спечели бронз на Европейското първенство по ски ориентиране

Българинът Станимир Беломъжев спечели бронзов медал в средната дистанция на Европейското първенство по ски ориентиране в зимния спортен център Иматра, Финландия. Европейски шампион в дисциплината стана норвежецът Ларс Мохолд с време 37:41 минути, а три секунди след него финирира руснака Кирил Веселов, който взе среброто. Беломъжев изостана трети само на 13 секунди зад победителя.

Българинът финишира първи, но първоначално бе дисквалифициран заедно с още няколко елитни състезатели заради избор на вариант, който преминава през замръзнало езеро, отбелязано на картата като непроходимо. След серия от протести журито реши да извади от класирането времето за преминаването на спорната отсечка и обяви официални резултати, в които българинът се нареди трети.

При девойките до 17 години Андрея Дяксова зае четвърто място в средната дистанция, доближавайки се на 9 секунди до бронза. Шампион стана Вероника Калинина от Русия, следвана от Сиири Саало (Финландия) и Елин Шагерстрьом от Швеция.

Дяскова заедно със своите съотборнички Ева Симеонова и Евангелина Дяксова се класира на седмо място в днешната щафетна надпревара.

Успех за България е и четвъртото място на смесената щафета Антония Григорова/Станимир Беломъжев, отстъпвайки медалите на Русия, Швеция и Финландия.