Наполи отвърна на хвърлената ръкавица от Интер

Наполи отново е водач в класирането на Серия “А”, след като постигна трудна и “безцветна” победа с 1:0 на гости на Удинезе в мач от 14 кръг на първенството. Единственото попадение падна в 35-ата минута и бе дело на Жоржиньо, който пропусна дузпа, но успя да се разпише при добавката. Новият национал на Италия се нагърбва с последните няколко изпълнения на 11-метрови наказателни удари заради предишни пропуски на Дрис Мертенс, но сега и той самият не демонстрира особено майсторство от бялата точка.

Наполи за първи път в историята постигна трета поредна победа над Удинезе, а вече пък има цели 21 мача без поражение като гост в Калчото. “Партенопеите” отново не бяха никак бляскави срещу аутсайдер в Калчото след мач от Шампионска лига, но все пак стигнаха до успеха и събраха 38 точки, за да изпреварят отново Интер (36) на първото място. “Нерадзурите” пренощуваха на върха след победата с 3:1 над Каляри в събота вечер.
12 Добавка от дузпа извиси Наполи над Удинезе
Новият наставник на Удинезе Масимо Одо дебютира с поражение, но срещу претендент за титлата, като тимът му остава с 12 пункта на 14-о място.
Маурицио Сари не можеше да разчита на Фаузи Гулам, Аркадиуш Милик и Марко Руи, затова на десния бек бе поставен Кристиан Маджо, а съответно Елсеид Хисай бе преместен отляво на ариергарда. Влад Кирикеш пък застана на мястото на Раул Албиол в средата на защитата, за да може испанецът да получи почивка. Въпреки някои информации през седмицата, че Марек Хамшик също ще вземе отдих, той излезе сред титулярите и застана зад обичайното трио в атаката - Дрис Мертенс, Лоренцо Инсиние и Хосе Мария Кайехон.
Бившият нападател на Челси Стипе Перица получи доверието на новия наставник Масимо Одо и поведе авангарда на фриуланите в нова схема 4-4-1-1, подкрепян от по-задна позиция от Родриго де Пол, а на вратата застана младока Симоне Скуфет, тъй като Албано Бицари изтърпява наказание.
Самото първо полувреме не предложи особено много футболни достойнства на зрителите и почти не бяха създадени положения. Наполи отново демонстрира известни усилия да играе креативно в предни позиции срещу отбор, излязъл с идеята да се брани. В 33-ата минута обаче щастието се усмихна на “партенопеите”, когато Кристиан Маджо проби отдясно в наказателното поле и бе спънат с шпагат от Габриеле Анджела, при което реферът посочи бялата точка.
Жоржиньо изпълни крайно несериозно дузпата, но за негов късмет, Скуфет изби кълбото в обсега му и той бе точен при добавката за 0:1. Това бяха единствените удари в очертанията на вратата за Наполи до момента, но пък им донесоха желания превес на “Фриули”.
След почивката нивото на изявите продължи да не бъде особено високо, като все пак гостите имаха две добри положения да увеличат аванса си - първо Мертенс в 50-ата минута проби отляво в наказателното поле, но се оплете в топката и не можа да стреля от десетина метра. В 74-ата пък извеждащо подаване на Мертенс рикошира в крака на Самир и стана идеално за непокрития в наказателното поле Кайехон.
Испанецът обаче реши да стреля от въздуха без обработка и прати кълбото право в ръцете на Скуфет. Най-чистото положение за Удинезе пък бе в 94-ата минута, когато Антонин Барак стреля от около 20 метра, но Хосе Рейна бе железен на вратата си.