Храбрите исландци погребаха турските надежди и са на крачка от Мондиал 2018 (видео)

Исландия разгроми Турция с 3:0 като гост в решителен мач от група "I" на световните квалификации. Смазващият успех на 99% гарантира на исландците първото място и директно участие на Мондиал 2018. За това помогна и Финландия с равенството си като гост на Хърватия. Четвъртфиналистът от Евро 2016 приема Косово в последния кръг и едва ли ще сбърка, докато Украйна и Хърватия ще се срещнат в Киев в диектен спор за втората позиция.

Йохан Гудмундсон и Биркир Бярнасон наклониха везните в полза на исландците преди почивката, а малко след нея  Кари Арнасон довърши домакините. Загубата изхвърли окончателно Турция от битката за първите две места в групата.
Двата отбора се срещнаха преди година в Рейкявик и тогава исландците се наложиха с 2:0. Турците знаеха, че дори равенство днес ще намали драстично шансовете им за едно от първите две места и бяха пределно мобилизирани да зарадват феновете в Ескишехир. Селекционерът Тайфур Хавутчу разчиташе на опита на Арда Туран, Нури Шахин и капитана Емре Белозоглу в средата на терена, а атаката водеше Бурак Йълмаз. Съотборниците в Бешикташ Дженк Тосун и Огюзан Озакюп допълваха офанзивната линия на домакините.

Исландия действаше в традиционната схема 4-4-2, с Алфред Финбогасон и Йон Дади Бьодварсон в предни позиции. По двата фланга играеха Биркир Бярнасон и Йохан Гудмундсон, а Гилфи Сигурдсон и Арон Гунарсон бяха двойката вътрешни полузащитници.
Турция привидно владееше инициативата, но бързо стана ясно, че всяка контра на Исландия ще носи опасност за вратата на Волкан Бабаджан. Няколко пъти домакините се справиха с набезите на Бярнасон, но в 32-ата минута тромавата им защита се провали и наказанието не закъсня. Всичко започна със силно изритана топка от вратаря Ханес Тор Халдорсон, която бе отклонена към Бодварсон. Последва прекрасен пробив до аутлинията и прострелно центриране към Гудмундсон, който опъна мрежата.

Само седем минути по-късно Исландия стигна и до втори гол. Отбеляза го Биркир Бярнасон след ново добро подаване на Бодварсон и безпощаден шут в горния десен ъгъл на вратата.
Турците изпаднаха в шок, а публиката започна да ги освирква. Арда Туран пък получи само жълт картон за нарушение, за което можеше да бъде изгонен.

Всичко в мача можеше да приключи в 48-ата минута, но Волкан Бабаджан изби силен шут на Финбогасон. Секунди по-късно обаче нямаше кой да спаси турците, когато след заучено положение Гунарсон върна топката около голлинията и там Кари Арнасон я отклони във вратата за 0:3.
Емре Мор смени напълно обезличения Арда Туран и можеше да върне едно попадение, но се забави с удара. Турците имаха още няколко положение до края, но блестящи намеси на Халдорсон им попречиха да донесат поне мъничко радост на препълнения стадион.

В последния кръг Турция гостува на Финландия в мач без никакво значение за крайното класиране. Южните ни съседи най-вероятно ще финишират на четвърто място в групата, а финландците със сигурност ще са пети.