Украйна взе своето в Косово преди мача на истината (видео)

Украйна постигна трудна, но много ценна победа като гост на Косово и съхрани шансовете си да се класира на Мондиал 2018. Украинците спечелиха с 2:0 и сега им предстои решително домакинство на Хърватия. В него само победата може да гарантира на отбора на Андрий Шевченко второто място в крайното класиране, защото хърватите имат по-добра голова разлика.

Maчът до последно беше под въпрос заради проливния дъжд. При евентуална загуба днес, Украйна щеше да се прости с надеждите си дори за бараж, но такъв сценарий бе почти невъзможен предвид ниската класа на косоварите, които загубиха 7 от предишните си 8 квалификации.
Шевченко остави на пейката опитния Тарас Степаненко, за да придаде по-атакуващ облик на тима. В предни позиции започна Артьом Кравец, а по двата фланга нападаха звездите Андрий Ярмоленко и Йевхен Коноплянка. Денис Гармаш, Сергей Сидорчук и Руслан Ротан действаха в средата на терена.

Домакините също стартираха с един чист нападател в лицето на Ведат Мурики.
Тежкият терен затрудни повече украинците, но след първия четвърт час те се адаптираха и започнаха да създват опасни положения пред вратата на Самир Ужкани. Стражът на Косово спаси силен удар на Коноплянка, а малко след това Денис Гармаш остна непокрит в наказателното поле, но пропусна. В 21-ата минута Коноплянка нацели гредата, но пръв до топката стигна Кравец, който я прати в аут.

След като не можаха да стигнат до ранен гол, украинците се изнервиха и Кравец си изкара жълт картон, който ще го извади от решителния сблъсък с Хърватия, а Гармаш симулира в наказателното поле, но се размина без картон.
На почивката Шевченко реши да смени Кравец с натурализирания бразилец Марлос. За футболиста на Шахтьор (Донецк) това бе дебют с екипа на Украйна. В 60-ата минута късметът се усмихна на гостите и след центриране на Коноплянка защитникът на Косово Леарт Пакарада си вкара автогол.

До края на мача за украинците стана по-лесно. В 87-ата минута Ярмоленко отблизо заби топката под гредата и сложи точка на спора.