Арсенал постави Милан на колене (видео+галерия)

Отборът на Арсенал се събуди след четири поредни загуби и победи с 2:0 Милан в първи 1/8-финал от Лига Европа. Хенрих Мхитарян (15) и Аарън Рамзи (45) се разхисаха във вратата на италианците, които бяха надиграни от по-опитния състав на "артилеристите". Тимът от Лондон направи важна крачка към основната си цел през тази година - триумф в Лига Европа. Срещата-реванш е след седмица на "Емиратс", където играчите на Дженаро Гатузо ще имат нужда почти от чудо, за да продължат, тъй като се нуждаят от историческа победа в дома на Арсенал, а се видя, че класата на този етап е на страната на англичаните.

Пред 72 821 тифози на "Сан Сиро" Дженаро Гатузо излезе с най-доброто, което разполага на този етап. Младият специалист заложи на 4-3-3, като не направи нито една промяна от последните два мача на "Олимпико" срещу Рома и Лацио. Срещу "вълците" миланският гранд спечели с 2:0 в Серия "А", а срещу "орлите" се класира на финал за Купата на Италия. "Росонерите" надделяха над лациалите след изпълнения на дузпи и равенство 0:0 в редовното време.

Милан - Арсенал@@@19-годишният Джанлуиджи Донарума беше на вратата, а Давиде Калабрия, Леонардо Бонучи, Алесио Романьоли и Рикардо Родригес в защита, Франк Кесие, Лукас Билия и Джакомо Бонавентура бяха халфовете зад Сусо, Хакан Чалханоглу и Патрик Кутроне.
Интересното е, че за първи път от 26 години Милан излезе в трети пореден мач със същите 11.  За последно това се случи през април 1992 година, когато треньор беше Фабио Капело, а отборът беше наказан да не играе в Европа.
Милан - Арсенал@@@Мениджърът на лондончани Арсен Венгер заложи на 4-3-2-1. На вратата беше Давид Оспина, а в защитата дейтваха Сеад Коласинак, Лоран Косиелни, Шкодран Мустафи и Калъм Чембърс. Аарън Рамзи, Джак Уилшир и Гранит Джака пък бяха полузащитниците, докато Хенрих Мхитарян и Месут Йозил играеха зад Дани Уелбек.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на капитана на Фиорентина Давиде Астори, който е юноша на "червено-черните" и днес беше изпратен от стотици легенди и хиляди тифози във Флоренция.

Милан - Арсенал@@@"Обединени към болката на семейство Астори. Почивай в мир!", написаха пък от "Курва Суд".

Самият мач стартира на високи обороти, като още в първата минута Кутроне създаде опасност, а в третата минута Бонавентура пропусна да даде аванс на домакините. "Росонерите" започнаха със самочувствие, като се хвърлиха в атака и оставиха пространства в отбрана. Мхитарян стреля от външната страна на мрежата, като заблуди феновете на тима, че топката е във вратата.

Милан - Арсенал@@@Последва нова отлична възможност пред Кутроне, който се измъкна зад защитата, но стреля встрани от дясната греда. Това се случи в 10-ата минута, а при следващата атака на италианците Чалханоглу преодоля Оспина, но си поведе дълго топката, която излезе в аут. Колумбиецът дори го чукна, но турчинът не падна на земята.

Милан - Арсенал@@@Така в 15-ата минута Арсенал излезе напред в резултата. Йозил намери Мхитарян, той финтира Калабрия в наказателното поле и стреля, топката рикошира в десния крак на Бонучи, който се опита да блокира арменеца, и влезе в мрежата на Донарума. Попадението беше първо за пристигналия от Манчестър Юнайтед футболист, който нямаше гол в първите си седем мача за новия си клуб.

Милан на колене пред Арсенал@@@Голът стресна домакините, които трудно създаваха атаки, а също така върна увереността на гостите. В 30-ата минута Сусо центрира, Оспина се сблъска с Шкодран Мустафи, но все пак изби топката, която попадна в Бонавентура. Италианският национал опита да стреля от въздуха, но изстрелът му не попадна в мрежата.

Донарума показа отличен рефлекс в 42-ата минута, когато изби удар от 18 метра на Калъм Чембърс. Две минути по-късно стражът отново беше блестящ, този път спря удар на Дани Уелбек, който излезе сам срещу него.

Милан на колене пред Арсенал@@@При центриране от корнер Бонучи изпревари Оспина, който увисна, но топката излезе в аут. В даденото четири минутно продължение на първата част, Мхитарян удари горната греда, а в последните секунди на полувремето, Месут Йозил изведе отлично Рамзи, който преодоля Донарума за 0:2. Това беше асистенция №63 за бившия играч на Реал Мадрид за "топчиите".

Милан на колене пред Арсенал@@@Второто полувреме започна с нова добра намеса на италианския вратар. Младокът трябваше да спира Уелбек в 48-ата минута, след като беше изведен от халфа на "росонерите" Кесие, който не успя да изчисти топката.

Бонавентура първо пробва рефлекса на Оспина в 51-ата минута, а минута по-късно пропусна най-добрата възможност за Милан. Той получи топката от Калабрия, но фронтално срещу вратата на Арсенал, стреля над гредата от 11 метра.

Милан на колене пред Арсенал@@@Бонавентура пробва нов удар далеч от целта. Младият Мейтланд-Найлс замени контузилия се Коласинак, а Никола Калинич влезе на мястото на Чалханоглу в 62-ата минута.

Андре Силва смени Кутроне в 69-ата минута. Милан опитваше, но нямаше много свежест, докато по-опитните играчи на Венгер бяха подредени в своята половина. Бонавентура пробва за пореден път, но се подхлъзна. Сусо пък от добра позиция стреля далеч от целта.

Милан на колене пред Арсенал@@@Фабио Борини смени Калабрия, като "росонерите" станаха още по-офанзивни, но точни удари липсваха. Силва изведе добре Калинич, но Оспина беше по-бърз и спря хърватина. Венгер също направи две промени, а Милан така и не успя да стигне до чисто положение, за да зарадва верните тифози, които не спряха да подкрепят отбора, въпреки първата загуба от 13 мача във всички турнири.

Милан на колене пред Арсенал@@@Десет години по-късно Арсенал отново спечели с 2:0 на "Сан Сиро" срещу Милан, но през февруари 2008 година, това се случи в среща-реванш от 1/8-финалите на Шампионската лига. Тогава първият двубой завърши без голове, а сега Милан, който при последната си визита падна с 0:3 на "Емиратс" през 2012 година (б.а. отново в осминафинал-реванш от ШЛ, но след успех с 4:0 в Милано), има нужда от подобен успех.

Милан на колене пред Арсенал@@@Арсенал, който изпитва сериозни проблеми в Премиър лийг, записа едва втори успех далеч от своя стадион през 2018 година от осем мача. Интересното е, че първият беше с 3:0 срещу Йостерсунд от 1/16-финалите на Лига Европа. Вторият мач беше загубен с 1:2 в английската столица, като даде начало на поредицата от четири поредни поражения. След като отстъпиха във финала за Купата на Лигата от Манчестър Сити с 0:3лондончани паднаха отново с 0:3 от лидера в Англия, но този път на “Емиратс” в мач от първенството. Миналият уикенд пък отстъпиха с 1:2 от Брайтън в Премър лийг.

Милан на колене пред Арсенал@@@Победата в Милано ще върне самочувствието на Арсенал, който приема Уотфорд през уикенда, а Милан ще гостува на Дженоа и Андрей Гълъбинов, преди гостуването в Лондон.

МИЛАН - АРСЕНАЛ 0:2
0:1 Мхитарян (15)
0:2 Рамзи (45+4)

МИЛАН (4-3-3): Джанлуиджи Донарума, Давиде Калабрия (79-Фабио Борини), Леонардо Бонучи, Алесио Романьоли, Рикардо Родригес, Франк Кесие, Лукас Билия, Джакомо Бонавентура, Хакан Чалханоглу (62-Никола Калинич), Сусо, Патрик Кутроне (69-Андре Силва)

АРСЕНАЛ (4-3-2-1): Давид Оспина, Сеад Коласинак (62-Мейтланд-Найлс), Лоран Косиелни, Шкодран Мустафи, Калъм Чембърс (85-Мохамед Елнени), Аарън Рамзи, Джак Уилшир, Гранит Джака, Хенрих Мхитарян, Месут Йозил, Дани Уелбек