Наполи се сгромоляса в най-неподходящия момент (видео + галерия)

Тъжна вечер за Наполи. Тифозите на клуба от Южна Италия първо видяха Ювентус да печели гостуването си на Лацио с гол в добавеното време, а след това станаха свидетели на това как собствените им любимци бяха разпилени от Рома във второто от трите големи дербита в 27-ия кръг на Серия "А".  Отборът на Маурицио Сари допусна загуба с 2:4 и вече има само точка повече от Юве на върха в класирането, но "старата госпожа" е с мач по-малко заради отложения двубой с Аталанта.

Началото беше оптимистично за домакините и "Сан Паоло" се зарадва на гол на Лоренцо Инсиние в 6-ата минута, но още в следващата атака Дженгиз Юндер изравни. До почивката Един Джеко даде аванс на Рома, а през второто полувреме отново босненецът и Диего Пероти довършиха Наполи.Наполи - Рома 2:4@@@
Рома си отмъсти на "небесносините" за загубата с 0:1 на "Олимпико" през есента и се върна в първата четворка. "Вълците" изиграха мача много правилно тактически и използваха максимално положенията си пред противниковата врата.

Марек Хамшик, който не тренира в последните дни заради вирусно заболяване, не беше титуляр. Той до последно беше под въпрос, но Сари прецени да го остави на пейката. Мястото на словашкия национал зае Пьотър Желински. Това бе първият мач в Серия "А", в който Хамшик не започва, от близо 3 години. Любопитното е, че за последно неаполитанци излязоха без звездата си в шампионатен двубой на 4 април 2015 година, а съперникът отново беше Рома.

Атаката на домакините бе в обичайния си вид, с Лоренцо Инсиние, Хосе Кайехон и Дрис Мертенс. До Желински в средата на терена действаха Алан Маркес и Жоржиньо, а четиримата бранители пред Хосе Рейна бяха Елсейд Хисай, Калиду Кулибали, Раул Албиол и Марио Руи. Извън групата заради травми останаха Влад Кирикеш и Фаузи Гулам, но в нея се завърна възстановения Аркадиуш Милик. Полякът можеше да се появи в игра за пръв път от септември.

Рома загуби не само дербито с Милан миналата седмица, но и първия осминафинал от Шампионската лига срещу Шахтьор (Донецк). "Джалоросите" определено не са в най-добрата си форма, но пък нямат поражение на "Сан Паоло" от 2014 година. Сега отборът на Еузебио ди Франческо спря рекордната серия от 10 поредни победи на Наполи в Серия "А" и се върна на третото място в класирането, измествайки Лацио и Интер.

Тримата в предни позиции за Рома бяха Един Джеко, Диего Пероти и турската сензация Дженгиз Юндер. Раджа Наинголан отново бе титуляр, а в халфовата линия на гостите стартираха още Кевин Строотман и Даниеле Де Роси. На вратата бе Алисон, а четиримата бранители бяха Алесандро Флоренци, Костас Манолас, Федерико Фасио и Александър Коларов.

Ди Франческо остави сред резервите Лоренцо Пелегрини, Стефан Ел Шаарауи и Патрик Шик.

Наполи - Рома 2:4@@@

Още в първите три минути съперниците пропуснаха по едно чисто положение. Първо Наинголан центрира към Пероти, но аржентинецът стреля неточно с глава. Малко след това защитата на Рома позволи на Инсиние да напредне необезпокояван през центъра, но ударът на италианския национал попадна право в ръцете на Алисон.

Вихреното начало обещаваше попадения и те не закъсняха. В 6-ата минута Марио Руи центрира от левия фланг, бранителите на гостите не бяха добре подредени и Инсиние отклони топката в межата за 1:0. Радостта на неаполитанци продължи броени секунди. Веднага след центъра Рома организира атака, при която Наинголан изведе Юндер и турчинът елегантно прехвърли Рейна. За гола помогна и рикошет в крака на Руи.

В 17-ата минута Кайехон върна топката към връхлитащия Инсиние, който нанесе много тежък удар, но Алисон спаси, а после и Манолас се намеси, за да сложи край на опасността. Наполи се стремеше да вкара втори гол, но такъв падна във вратата на Рейна. В 26-ата минута Флоренци центрира отдясно, а Албиол изпусна Джеко и босненецът с глава отбеляза 12-ото си попадение през сезона.

От този миг до края на полувремето Наполи привидно доминираше, но футболистите на Сари бяха много изнервени и често грешаха при подаванията. Въпреки това, те отправиха няколко опасни удара към Алисон, но бразилецът беше безпогрешен. В 31-ата минута Кайехон шутира покрай гредата, а малко преди почивката и Инсиние пропусна да изравни.

Неаполитанци трябваше да се хвърлят в атаки от самото начало на втората част и го направиха. Първият шанс се откри пред Кайехон, но той стреля над вратата. В 58-ата минута лошо избита топка беше върната към Инсиние - нападателят веднага се обърна и нанесе удар от въздуха, но Алисон пак внимаваше. Гредата също помогна на "вълците" след коварно центриране на Кайехон от корнер.

Рома се прибра дълбоко в половината си, но контрите на тима бяха опасни, а повечето от тях минаваха през бързоногия Дженгиз Юндер.

В средата на полувремето Сари пусна Хамшик на мястото на Желински. Инсиние пък беше близо до втория си гол в мача, но топката мина на сантиметри от гредата и излезе в аут. Така се стигна до 73-ата минута, когато Джеко си освободи позиция и с много майсторски удар с левия крак изненада Рейна.

Това вече прати Наполи в нокдаун. Инсиние се опитваше да прави всичко в атака сам и в интерес на истината можеше да върне интригата, но Алисон демонстрира уникален рефлекс и с двойно спасяване съхрани преднината от два гола на Рома.

Всичко приключи в 79-ата минута след глупава грешка на Марио Руи. Левият бек на Наполи реши да показва техника в наказателното поле, но само спря топката за Диего Пероти и той се възползва от подаръка.

В оставащото време срещата просто се доиграваше, но все пак в последните минути Мертенс върна един гол. Още в следващия кръг Наполи гостува на Интер, а на Рома предстои домакинство на Торино.