Кузманов бе на косъм да вземе сет, но преклони глава пред №68 в света

Втората ракета на България Димитър Кузманов загуби мача си от първия кръг на Sofia Open от португалеца Жоао Соуса. Намиращият се под №340 в ранглистата на ATP Кузманов бе много близо до това да вземе сет на 68-ия в света и поставен под №7 в схемата на турнира португалец, но все пак отстъпи с 6:7 (6), 1:6.

Соуса направи пробив още в третия гейм и го затвърди за аванс от 3:1. Португалецът изглеждаше почти спечелил първия сет при 5:4 и 40:15 при свой сервис. Участващият с “уайлд кард” Кузманов обаче не се предаде, отрази два сетбола и върна пробива, изравнявайки за 5:5. Стигна се до тайбрек, в който 24-годишният Кузманов показа чудесна игра и бе на косъм от успеха.

Българинът първо поведе с 5:1, като спечели точката за 4:1 с ас от втори сервис. При 6:3 Кузманов имаше три поредни сетбола, но нещата не се развиха добре за него оттук до края на двубоя. Соуса първо се пребори за 5:6, като на помощ му се притече и системата “Ястребово око”. При третия си сетбол пък Кузманов прибърза и пресили форхенд за 6:6, а Соуса взе и следващите две точки и измъкна първия сет.

Втората част се разви доста по-различно от първата. Соуса, който в кариерата си има и победа срещу Григор Димитров, реализира пробив в четвъртия гейм, а после със своя сервис направи резултата 4:1. В шестия гейм Кузманов не издържа и допусна нов пробив, след което Соуса с предимството на началния удар сложи точка на спора.

"Качеството на играта бе доста високо, но за жалост не успях да го задържа през втория сет. Като цяло се получи доста оспорван двубой", коментира след срещата Кузманов.

Снимки: Емона Цончева, Sportal.bg