Барса изкопчи победата със съдийско побутване (видео + галерия)

Лидерът в Примера Барселона продължи мощната си атака към титлата в Испания, като тази вечер се изпоти много за успеха с 2:1 над Алавес в мач от 21-ия кръг, игран пред 62 369 зрители на "Камп Ноу". Гостите от Страната на баските водеха до 72-ата минута след гол на Джон Гуидети (23). Попадения на Луис Суарес (72) и Лионел Меси (84) прибавиха поредни три точки към актива на "блаугранас".

Вторият гол на каталунците обаче е нередовен, тъй като преди нарушението има засада. В 87-ата гостите имаха сериозни претенции за дузпа след игра с ръка на Самюел Юмтити. В 74 (!) последователни кръга в Ла Лига няма свирена дузпа срещу Барселона. Примера не познава такава серия от 46 години насам.

Филипе Коутиньо попадна в стартовия състав на "лос кулес" заедно с Андрес Иниеста. Бразилецът действаше като трети нападател вдясно от Лионел Меси и Луис Суарес. Серхио Бускетс получи почивка, а Иван Ракитич изпълняваше ролята на опорен халф. Абелардо Фернандес остави на пейката Мунир Ел Хадади, залагайки на Джон Гуидети.

Барселона - Алавес@@@

Преди началото на двубоя Ерик Абидал връчи на Луис Суарес приза за най-добър играч в Примера за изминалия месец декември. Каталунците очаквано наложиха териториален превес, а гостите от "Мендисороса" започнаха срещата плътно прибрани и защитаващи се в две линии. Първият по-опасен изстрел стана факт в седмата минута. Тогава Люка Дин отне топката пред наказателното поле на баските и без забавяне нанесе диагонален удар - леко встрани от гредата.

Барселона - Алавес 2:1@@@

В 15-ата минута Марипан направи жертвен шпагат, рискувайки да си отбележи автогол, и извади топката в корнер. Защитникът пресече подаване на Луис Суарес към Меси. Минута по-късно Дин загуби топката и се създадоха условия за голова контра на гостите. Двама изскочиха срещу Нелсон Семедо, пасът на Ернан Перес беше за Ибай Гомес, Марк-Андре тер Стеген излезе и спаси с шпагат. В 21-ата Меси центрира от статично положение, Луис Суарес стреля с глава, но вратарят Фернандо Пачеко плонжира и улови без затруднения.

В 23-ата гостите от Витория реализираха след смъртоносна контра. Меси сбърка пред дъгата на Алавес, защитата на барселонци не успя да блокира Ибай Гомес, който пусна извеждащо подаване към Гуидети. Нападателят тръгна зад центъра, излезе сам срещу вратаря, подхлъзна се, стреля с десния в левия си крак и късметлийски успя да реализира - 0:1. Три минути по-късно момчетата на Абелардо Фернандес създадоха нова опасност пред германския страж. След изпълнение на тъч Гуидети протегна крак преди Жерард Пике и насочи прехвърлящ удар - Тер Стеген протегна ръка и спаси.

В 29-ата Иниеста опита фалцов удар от 18 метра - прекалено високо. В 32-ата Луис Суарес падна в наказателното поле след побутване от Виктор Лагуардия. Секунди по-късно Коутиньо стреля от пеналта, но не намери път към вратата заради множеството играчи на гостите. В 35-ата Меси реши да стреля от фал, който по принцип беше по-подходящ за центриране. Пачеко изби на сигурно над гредата. В 40-ата Иниеста много хитро изведе Меси с високо подаване, но Ла Пулга не се справи с овладяването.

В 43-ата Меси тресна лявата греда на вратата на Пачеко след страховит шут от 23-метров фал. Атаката продължи Лео комбинира със Суарес, но уругваецът не успя да му върне на пет метра от голлинията. Като цяло тимът на Ернесто Валверде не показа традиционната острота в атака и се оттегли на почивка с гол пасив.

Домакините започнаха втората част далеч от вратата на Пачеко. Алавес много добре изтласкваше своя именит съперник и прекъсваше "синьо-червените" атаки. Валверде реагира с ранна двойна смяна, пускайки двамата си титулярни бекове - Сержи Роберто и Жорди Алба. В 59-ата Коутиньо хитро потърси Алба отляво. Испанският национал напредна и центрира към Меси, който беше добре затворен.

В 62-ата баските създадоха много добра възможност. Гуидети подаде страхотно към Ибай Гомес, той беше затворен, но намери Рубен Дуарте, чийто шут беше блокиран от Пике. В 65-ата атаката на Барса отново премина през Алба. Той върна назад към дъгата, където Паулиньо реши да шутира - в ръцете на вратаря. Минута по-късно Валверде извади Коутиньо и пусна в игра позабравения Пако Алкасер.

В 68-ата Лео даде великолепен пас към Суарес, уругваецът насочи веднага, но Пачеко успя да избие с десния крак. В 70-ата Пике овладя странно с пета, намери някак Паулиньо, той не преодоля вратаря, а Дуарте изби от голлинията. В 72-ата майстор Андрес Иниеста пое нещата в свои ръце. Капитанът на "лос кулес" направи рейд по лявото крило и центрира топката на далечната греда, където Луис Суарес стреля от въздуха, заби топката в земята и я прати зад голлинията - 1:1. Повторенията показаха, че след удара на Лучо топката докосва ръката на Пике, но това по-скоро контактът е неволен и попадението е редовно, отчитат съдийските анализатори.

Четири по-късно Луис Суарес получи неочакван пас от Дуарте, уругваецът реши да шутира от въздуха вместо да подава към Алкасер - стреля над гредата. В 83-ата съдията отсъди нарушение срещу Алкасер пред наказателното поле на гостите. Повторенията показаха, че нападателят е в явна засада при паса. Меси реализира с прецизен пряк свободен удар и направи пълен обрат - 2:1.

В 87-ата последва ново полемично решение в полза на каталунците. След хвърлен тъч Ибай Гомес стреля в ръката на Самюел Юмтити. Топката се отби директно в ръката на френския национал, макар да нямаше движение на горния крайник. Въпреки протестите на гостите реферът подмина ситуацията.

В крайна сметка Барса записа поредна победа в Ла Лига и задържа дистанцията си пред втория Атлетико Мадрид - 11 точки, и пред шампиона Реал Мадрид - 19. Коутиньо не очарова в първия си мач като титуляр, поставен на дясното крило. Идния четвъртък каталунците приемат Валенсия в първи 1/2-финален сблъсък за Купата на краля.