Победа без блясък за Барса, истинското шоу ще е на "Местайя" (видео)

Барселона победи Валенсия с 1:0 в първа среща от полуфиналите в турнира за Купата на краля. Гола вкара Луис Суарес с глава в 67-ата минута, но това бе една от малкото интересни ситуации в двубоя на "Камп Ноу", който по-скоро разочарова.

Барса доминираше, но не създаде почти никакви чисти положения пред вратата на гостите. Валенсия дойде с идеята да се брани и да контраатакува, но чак в края на двубоя получи възможност се възползва от свободните пространства в половината на каталунците. За щастие на феновете на Барселона, Яспер Силесен внимаваше и не позволи да се стигне до изравнително попадение.
Барса и Валенсия се срещнаха в надпреварата и преди две години, когато "блаугранас" разгромиха тима от "Местайя" със 7:0, а Луис Суарес заби 4 гола във вратата на "прилепите". Днес уругваецът отново намери начин да се разпише.

Лионел Меси и Суарес водеха атаката на Барселона, а Алейш Видал и Андрес Иниеста действаха по двата фланга. Иван Ракитич и Серхио Бускетс си партнираха в средата на терена за каталунците. На вратата бе Силесен.

Новите попълнения Филипе Коутиньо и Йери Мина бяха резерви, както и Паулиньо. Извън групата заради травми останаха Томас Вермален, Усман Дембеле и Андре Гомеш.

За гостите от Валенсия в предни позиции започнаха Родриго Морено и Лусиано Вието. Андреас Перейра и Карлос Солер се опитваха да използват скоростта си, за да създадат проблеми на защитата на Барса.

Старши треньорът на "прилепите" Марселино не може да разчита на трима основни футболисти заради травми - Есекиел Гарай, Жофри Кондогбия и Гонсало Гуедеш.

Барселона е на полуфиналите за осми пореден път. Каталунците са рекордьори по брой спечелени купи - 29, а Валенсия е вдигала трофея 7 пъти.

Първите минути преминаха с постоянни атаки на домакините, но бранителите на Валенсия бяха добре подредени и си помагаха, за да спират набезите на Меси и компания. Домакините опитваха пробиви и през центъра, и по крилата, но им липсваше прецизност при последния пас.

След четвърт час игра Жорди Алба центрира остро към Суарес, но Габриел Паулища направи необходимото, за да избие в корнер. Постепенно темпото на игра спадна, което бе изцяло по вкуса на гостите. Те изобщо не опитваха атаки, но и не допускаха положения пред вратата си.

Иван Ракитич беше доста активен, но като цяло играта на Барселона не се получаваше и в повечето случаи защитата на гостите се справяше. Добро впечатление направи Франсис Коклен, който отне много топки в средата на терена.

В 35-ата минута Сержи Роберто извърши много грубо нарушение срещу Андреас Перейра и трябва да е доволен, че получи само жълт картон. Най-доброто положение до почивката пропусна Луис Суарес след подаване на Иниеста. Жерард Пике също можеше да се разпише, но не успя да засече топката във вратата на Валенсия. "Прилепите" опитаха скоростна контра в самия край на полувремето, но Вието не съумя да постигне нищо.

Tравмата на Перейра явно бе достатъчно сериозна, за да му попречи да продължи, и след почивката в игра за "лос че" влезе Неманя Максимович. В 48-ата минута Меси проби и стреля силно, но в страничната мрежа. Валенсия се стараеше малко повече да задържа топката, а Родриго Морено пробва интересен удар, който обаче не затрудни Силесен.

В 60-ата минута Коутиньо замени Алейш Видал и това бе ясен знак, че Барса ще усили натиска си към вратата на Доменек. Бразилецът често играеше с топката, но докосванията му не водеха до изостряне на събитията. Все пак, в 67-ата минута усилията на домакините дадоха резултат. Меси се измъкна отляво и центрира почти от аутлинията, топката прехвърли Доменек, а заелият добра позиция Суарес имаше време да се прицели и с глава да я насочи под гредата.

Естествено, Барса потърси и втори гол, но Валенсия се защитаваше все така компактно. Резервата Пако Алкасер сътвори нещо много зрелищно в 80-ата минута, когато овладя топката и стреля от въздуха, но Доменек изби в корнер.

В самия край на редовното време невнимание в защитата на Барса можеше да смълчи "Камп Ноу", но Силесен излезе навреме и попречи на Санти Мина да вкара така необходимия гол за Валенсия. "Прилепите" обаче ще трябва да играят много по-отворено в реванша и това гарантира истински спектакъл на "Местайя" след седмица.

БАРСЕЛОНА - ВАЛЕНСИЯ 1:0 (0:0)