Надал даде само 3 гейма на първия си съперник, Кирьос също безпощаден

Световният №1 Рафаел Надал започна с категорична победа участието си на тазгодишното Открито първенство на Австралия. Носителят на 16 титли от “Големия шлем” разби 37-годишния ветеран от Доминиканската република Виктор Естрея Бургос с 6:1, 6:1, 6:1 в първия кръг. За първи път от много време насам испанецът излезе на корта с фланелка без ръкави - стил, на който залагаше в първите си години в тура. Колоритността на екипа му в днешния мач бе подсилена от розовите шорти, с които се състезаваше срещу Естрея Бургос 31-годишният испанец.

Миналогодишният финалист и шампион от 2009 година Надал поведе с 5:0 в първия сет, в който загуби само гейм. Сценарият се повтори във втората част - отново аванс от 5:0 за Рафа, който сервираше за успех с 6:0. Естрея Бургос обаче успя да направи пробив в дългия и много оспорван шести гейм и се размина с “геврека”. Сетът все пак приключи още в следващия гейм, в който Надал реализира поредния си пробив в двубоя. Третата част бе идентична на предишните две. Рафа поведе с 5:0, а Естрея Бургос успя да се пребори за гейм на честта, но не успя да стори нещо повече.

Във втория кръг Надал ще играе с аржентинеца Леонардо Майер, който преодоля чилиеца Николас Яри с 6:2, 7:6 (1), 6:3. Надал и Майер се срещнаха в третия кръг на US Open през 2017 година, като испанецът надделя с 6:7 (3), 6:3, 6:1, 6:4.

Убедителен в първия си мач бе и поставеният под №17 австралиец Ник Кирьос. Той отнесе с 6:1, 6:2, 6:4 бразилеца Рожерио Дутра Силва. Кирьос, който е потенциален съперник на Григор Димитров на 1/8-финалите, ще играе във втори кръг с опитния сърбин Виктор Троицки, който имаше тежък мач с участващия с “уайлд кард” австралиец Алекс Болт. Троицки направи обрат от 0:2 сета и спечели с 6:7 (2), 4:6, 6:2, 6:3, 6:4.