Не е лесно да съчетаят различните интереси между управа, треньор и играчи, които днес битуват в Кан Барса. На ръководството би му дошло добре, и най-вече му е спешно нужно, да намали перото „заплати” в клубния бюджет, което като съотношение към оборота вече надхвърля 80% след подновяването на договорите на лидерите на отбора начело с Лионел Меси. „Десетката”, чийто контракт е ревизиран вече цели осем пъти от 2003 г. насам, поставя като условие за оставането си непрестанното повишаване на качеството на състава – обстоятелство, което задължава правенето на скъпи инвестиции във футболисти като Филипе Коутиньо. Старши треньорът пък не е склонен да толерира повече непредвидени напускания след бягството на Неймар и раздялата с Андрес Иниеста. И няма футболист в състава, който да символизира по-добре цялата тази пресложна ситуация от Иван Ракитич.
Хърватинът, купен от Севиля преди четири години срещу твърда сума от 18 млн. и бонуси от 4 млн. евро, е обвързан с Барса до 30 юни 2021 година. Той беше важен за Луис Енрике и незаменим за Ернесто Валверде футболист, а сега Пари Сен Жермен иска да го купи по настояване на новия си старши треньор Томас Тухел. Проблемът е там, че френският клуб не желае да плати заложената в контракта неустойка за прекратяването му в размер на 125 млн. евро, тъй като трябва да борави много внимателно с нормите на Финансовия феърплей след бруталното вложение за Неймар и Килиан Мбапе миналото лято. Офертата е при всяко положение изкусителна за ръководството на Барселона, затова и клубът спуска към журналистите да пишат и говорят, че на своите 30 години полузащитникът има „изключително предложение” от парижани.
Предпочитанието на самия Ракитич е да остане на „Камп Ноу”, срещу което моли да бъдат преразгледани финансовите му условия, въпреки че е напълно наясно, че заплатата му няма никакъв начин да е дори близка до предлаганата от ПСЖ. Това положение не е някакво изключение, защото в подобна степен се получава и при Серхио Бускетс – също искащ по-висока заплата (неустойката за прекратяване на неговия договор е от 200 млн. евро) и също желан от парижани. Покупателната мощ на клуба с президент Насер Ал-Келаифи контрастира с финансовата слабост на управляваната от Джосеп Мария Бартомеу институция. В ръководството не забравят, че предложената и приета от самите тях реформа предвижда оставката на цялата управа, ако не излязат сметките – сиреч точно онова, което доведе до атаките и после свалянето на Жоан Лапорта и щаба му.
Операцията „Ракитич” от друга страна би обяснила и възможното привличане на Адриан Рабио, защото „блаугранас” се нуждаят от полузащитник и французинът е един от най-добрите варианти на пазара заедно с Френки Де Йонг от Аякс. Приоритетът във всеки случай е да не се утежнява облекченото през лятото финансово състояние, защото нетният трансферен баланс е с плюс от над 4 млн. евро след много изненадващите изходящи трансфери, например този на Паулиньо. На „Камп Ноу” не спират да говорят за „възможности на пазара”, така че се налага вариантът с продажбите пред преотстъпванията – последният пример е с Рафиня.
Испано-бразилецът е играч, който по време на летните контроли убеди Валверде в стойността си. Той обаче въпреки това иска да има повече игрови минути и бъдещето му може да е в клуб като Бетис, откъдето обаче искат да го вземат под наем, докато Барса желае да го продаде, след като вече трябваше да преглътне преотстъпване на Андре Гомеш, в момента в Евертън. Също като Рафиня, „на тезгяха” е и резервният вратар Яспер Силесен, за да се заздрави още повече счетоводният баланс на клуба, ала за момента няма кандидати.
Затова и не е никак чудно защо Валверде отговаря толкова уклончиво на въпроса дали съставът му е окончателно оформен за сезона. Треньорът е наясно, че до 31 август може да се случи и най-непредвидимото на „Камп Ноу”, включително и напускането на Ракитич. Той така и така обаче е казвал, че предпочита група от само 21-22 футболисти, за да работи по-пълноценно, и може затова да прибегне до услугите на академията, представена към момента в първия отбор от Карлес Аленя, Рики Пюидж и Миранда.
ПОЛОЖИТЕЛНО САЛДО
Това лято Барселона купи четирима нови играчи: Малком (41 млн. евро), Клеман Лангле (35,9 млн.), Артур (31 млн.) и Артуро Видал (18 млн.) за общо 125, 9 млн. евро. Продадени бяха Йери Мина (30,25 млн.), Люка Динь (20,20 млн.), Жерард Деулофеу (13 млн.), Алейш Видал (8,5 млн.), Марлон (6 млн.) и Паулиньо (50 млн., ще бъде официално през януари), а от наема на Андре Гомеш ще постъпят още 2,23 милиона. Така общият приход е от 130,25 млн. евро, т.е. положително салдо от 4,3 милиона.
Рамон Беса, „Ел Паис”