Левски покоси Ботев в 93-ата минута, "син" юноша герой с дебютен гол за клуба (видео+галерия)

Отборът на Левски най-накрая стартира с победа сезона в Първа лига. "Сините" надвиха с 1:0 Ботев (Пловдив) след гол в последната секунда, като прекъснаха серията си от пет поредни мача без успех на "Коматево". Единственото попадение в мача реализира Илия Димитров в 93-ата минута. Попадението беше негово първо за родния му клуб от 13 мача. То се оказа изключително важно, тъй като столичани записаха за първи път успех в първия си мач от шампионата от 2012 година насам, когато победиха с 1:0 Черноморец (Бургас) на стадион "Георги Аспарухов". Това беше и първа победа на Левски далеч от София на старта в първенството от 2007 година, когато столичани надвиха отново с 1:0 Вихрен (Сандански).

През последните две години левскарите стартираха с 0:0, като бяха на секунди да го направят за рекорден трети пореден път. Черната серия на тима започна именно срещу Ботев (Пловдив) през лятото на 2013 година, когато "канарчетата" победиха с 2:1 на стадион "Христо Ботев" с две попадения на Тодор Неделев. Осмицата на домакините пропусна с глава и най-добрата възможност в тази мач.
Вратарят на домакините Даниел Кайзер беше над всички от домакините, докато Габриел Обертан беше най-активен за гостите.

Пред пълните трибуни в Коматево Николай Киров заложи на Кайзер под рамката и Филипов, Димитров, Ничев и Минев в отбрана. Балтанов и Юсеин бяха опорните халфове, а Густаво и Ндонгала действаха по крилата. Атаката водеше Петков, а зад гърба му бе звездата Тодор Неделев.

Левски пристигна на "Коматево" с множество проблеми. Първо тимът отпадна срамно от Вадуц (Лихтенщайн) в Лига Европа, след което Делио Роси беше уволнен, като мача се водеше от бившия треньор на "сините" Георги Тодоров и досегашния помощник на Роси - Тодор Симов. В лазарета са Кали Тиам, Филипе Нашименто, Сержиу Буш, Паулиньо и Ривалдиньо. Холмар Ейлофсон пък беше на пейката. Капитанът Божидар Митрев има семейни проблеми и не пътува с тима.

Левски започва с две промени от мача срещу Вадуц - Митрев и Буш бяха заменени от Полачек и Станислав Костов.

Дебют в Първа лига направи Мартин Полачек, а отбраната пред него бе в състав Цветкович, Белаид, Яблонски и Горанов. Белмонт, Гомес и Мариани действаха в средата на терена. Обертан и Кабрал оперираха на крилата, а на върха на атаката започна Костов.

95 Ботев Пд - Левски 0:1

Още във втората минута Костов не успя да засече центриране на Гомес, което Кайзер спаси. Мариани стреля опасно от 22 метра в 4-ата минута, но Кайзер изби в корнер. След центрирането Костов игра с топката, а вратарят на "жълто-черните" отново изби ъглов удар.

Халфовете на "сините" Мариани и Белмонт бяха санкционирани с жълти картони, а страхотно спасяване на Кайзер запази резултата в 16-ата минута. Кабрал нахлу отляво и центрира остро, Костов стреля хубаво с глава, но вратарят показа отличен рефлекс.

Хубава атака на Обертан завърши с греда на Ничев, който беше близо до автогол при опита си да спре подаването, но се оказа, че французинът е бил в положение на засада.

Кабрал пробва далечен удар, който Кайзер без проблеми улови.

В 36-ата минута Костов отне топката от Ничев и напредна, но фронтално срещу Кайзер стреля силно близо до дясната греда на домакините.

Опасен изстрел от фаул на Тодор Неделев мина на сантиметри от лявата греда на Левски.

Втората част започна по-силно за "жълто-черните",които още с първата атака застрашиха Полачек. Бултрасите пък запалиха десетки факли за вратата на гостите. В 56-ата минута Кайзер с фантастично спасяване запази вратата си суха. Обертан намери връхлитащия Костов, който стреля, но вратарят с една ръка изби.

Атаките на Левски продължиха. Кабрал изстреля хубав изстрел в 62-ата минута, който не намери целта. Минута по-късно Гомес стреля слабо в ръцете на Кайзер. Ивайло Найденов пък смени Белмонт, но се контузи веднага в глезена. Васил Шопов направи  дебют за Ботев в 68-ата минута. Той замени Ндонгала, а Илия Димитров влезе на мястото на Костов при "сините".

В 70-ата минута пропуск с глава направи Неделев, който прати топката на сантиметри над гредата, от няколко метра.

Найденов, който се опита да стисне зъби след травмата, беше сменен от Холмар Ейолфсон. Домакините започнаха да играят по-добре, а удар с глава на Стивън Петков беше спасен от Полачек.

Мачът вървеше към 0:0, но светкавична контраатака на "сините" в 93-ата минута завърши с дебютен гол на Илия Димитров. Завърналият се на "Герена" от Локомотив (София) голаджия засече подаване на Обертан, като от три метра на празна врата не сгреши и донесе важните трите точки на Левски.

Домакините имаха претенции за засада на юношата на столичани.

Успехът ще даде глътка спокойствие на "Герена", където до часове се очаква да има нов треньор, който носи името Славиша Стоянович. Словенецът ще трябва да готви тима за мача с Черно море на Илиан Илиев. Интересното е, че именно срещу "моряците" Левски изигра последния си домакински мач за Първа лига.

Това се случи през юни в баража за място в Лига Европа, който беше спечелен от "сините" с 4:1

. Именно Илиев пък беше треньор на 26-кратните шампиони, когато за последен път тръгнаха сезона в победа в елита - 2012 година.

Това беше общо петият път в историята на родния футбол, когато "канарчетата" и Левски излизат един срещу друг на старта в първенството. Двата тима имат вече по две победи - 2:0 през 1991 г., и

2:1 през 2013 г.

, за Ботев, а веднъж срещата е завършвала наравно

(1:1) - 2015 година

. Първият успех на тима от София отново е с 1:0, но от далечната 1953 година.

Победата беше под №22 в Пловдив за Левски в елита срещу Ботев, който продължава да има предимство с 30 победи, а равенствата останаха 14. Общо от 132 мача в "А" група "сините" имат предимството от 73 победи срещу 38 за пловдивчани.