Франция пак не очарова, но продължава напред след победа над Перу (видео)

И във втория си мач на Мондиала отборът на Франция не впечатли с играта си, но си гарантира мястото на осминафиналите. Този път “петлите” надвиха симпатичния тим на Перу с 1:0 и с 6 точки на сметката си със сигурност ще излязат от Група “С”, като в следващата фаза ще играят с някой от групата на Аржентина. Южноамериканците пък отпадат след две поражения досега, независимо че показаха хубава игра.

Килиан Мбапе реализира единствения гол в Екатеринбург след 34 минути. Европейците направиха силна първа част, но след това предоставиха инициативата на съперника и дори извадиха късмет, защото “инките” удариха греда, а имаха и няколко добри възможности. Освен това перуанците пропуснаха 100-процентов шанс още при 0:0.

В другия мач в групата по-рано през деня Дания и Австралия направиха 1:1, което е плюс за скандинавците. Те вече имат 4 точки, а Австралия е с една. В последния кръг “кенгурата” трябва да спечелят срещу Перу, а по същото време Франция трябва да надвие “червения динамит”. При евентуално равенство в точките първо се гледа головата разлика.
Френският селекционер Дидие Дешан очаквано направи промени в стартовия състав. Оливие Жиру и Блес Матюиди бяха титуляри за сметка на Усман Дембеле и Корентен Толисо, които не бяха убедителни срещу Австралия (2:1) в събота. “Петлите” дори промени тактическата си схема на 4-2-3-1, като Антоан Гризман беше зад изнесения напред Жиру. В защитната четворка на европейците нямаше промяна.
Перуанците пък разчитаха на Паоло Гереро в атака вместо на Джеферсон Фарфан, който стартира срещу датчаните.
В началните десет минути никой не успя да стигне до опасност, но секунди след началото на 11-ата шанс се откри пред Гризман, но с неудобния си ляв крак той шутира в аут. Малко след това Пол Погба стреля от над 20 метра и за малко да накаже разсеяния вратар на Перу Педро Гайесе.
В 14-ата минута сантиметри не стигнаха на Рафаел Варан да насочи кълбото в мрежата след центриране от корнер.
Присъствието на Жиру в нападение се оказа голям плюс за Франция в тези моменти и в 16-ата минута, след ново добро отиграване на тарана, Гризман нанесе силен изстрел, но стражът на съперника спаси.
След това южноамериканците изравниха играта и в продължение на четвърт час не допуснаха да се стигне до никакво напрежение пред тяхната врата. Даже в 31-вата те стигнаха до чиста възможност, когато Гереро надхитри Самюел Юмтити и се оказа сам срещу Юго Лорис, но стражът спаси шута.
"Петлите" отговориха само две минути по-късно, когато Мбапе беше намерен зад отбраната в бяло, но се оказа с гръб към вратата и не успя да нанесе точен шут.
В 34-ата обаче и нищо не можеше да спаси перуанците, след като удар на Жиру рикошира и подлъга Гайесе, след което за Мбапе остана само да насочи топката в мрежата за 1:0.
Така нападателят на Пари Сен Жермен стана най-младият голмайстор (19 г. и 183 дни) в историята на Франция на световни финали.
Шампионите от 1998 г. бяха на крачка от второ попадение две минути преди почивката, когато Люка Ернандес получи възможност да стреля със силния си ляв крак, но вратарят спаси тежкия му шут.
На почивката селекционерът на Перу Рикардо Гарека направи двойна смяна, тъй като очертаващата се загуба означаваше край на надеждите на тима за излизане от групата. На терена вече беше Фарфан.
Само пет минути след появата си точно нападателят на Локомотив (Москва) подаде към Педро Акино, който беше близо до изравняването, но нацели гредата.
Футболистите в сини екипи не бяха толкова убедителни в превъзходството си и противникът смело използваше всяка възможност за атака.
Даже "инките" упражняваха натиск и в 68-ата всички привърженици на Франция изтръпнаха след удар на Карийо, който профуча малко над гредата.
Същото се случи и шест минути по-късно, когато Карийо центрира към Фарфан и той засече от въздуха, но отново в аут.
Дешан потърси начин да си върна активността в атака с вкарването на Дембеле и Набил Фекир. В 82-ата минута футболистът на Барселона пропусна да донесе нужното спокойствие.
Гереро опита да реализира от пряк-свободен удар в 88-ата минута, но Лорис беше на мястото си.
Така Франция удържа победата и вече мисли за фазата на елиминациите.