Сенегал и Тунис имат шанса да върнат самочувствието на африканските отбори

Африканските отбори загубиха първите си три мача на Световното първенство, а единствено оставащите Сенегал и Тунис имат шанса да върнат имиджа на Черния континент. Но и Тунис, и Сенегал имат с какво да се гордеят при миналите си участия на Световни първенства. Тунизийците остават в историята като отбора, донесъл първата победа на Африка на Мондиал, надделявайки с 3:1 над Мексико.

Сенегал пък завинаги остава в историята с успеха над Франция на откриването на първенството през 2002-а година. Но проблем пред Тунис е последващата история- след този успех те нямат записана втора победа. След като се изправят срещу Англия във Волгоград, тях ги чакат мачове с Панама и с талантливата Белгия. Изобщо трудна задача дори за излизане от групата. Сенегал пък играе първото си Световно първенство от 2002-а година насам, когато дори стигна до четвъртфинал, но отпадна от Турция със златен гол.

"Групите се паднаха в много лошо разположение с останалите съперници, ако гледаме от позицията на африканските отбори, коментира Йън Хоуки, изследовател на футбола на този континент, журналист и автор на книга за Африка и футбола там пред 2010-а година. "Но в момента Африка е обречена на неуспехи. Защото ти трябва здрава структура и подкрепа от местната федерация, ако искаш успехи на Световното първенство. В момента болшинството африкански отбори разчитат да създадат национален отбор от хора, които играят в Европа. "Но това не е достатъчно. Най-близо до европейския модел е Нигерия, която е една много богата страна, заявява още Хоуки.

"Другото, което им пречи, е самочувствието. Когато играят в Европа сред европейци, те са едни. Но когато са заедно срещу европейци, стават съвсем други, казва още журналистът. Сенегалците, след като срещнат Полша на Роберт Левандовски във вторник, ще играят последователно с Колумбия и Япония. Също трудна компания, която едва ли би им позволила да излязат от групата. Едно от най-запомнящите се участия на африканци е през 1982-а и през 1990-а година.

На Мондиала в Испания Алжир победи Германия с 2:1, един от най-шокиращите резултати в историята изобщо. Треньорът Юп Дервал заявява, че играчите били толкова уверени в победата, че отказали да слушат указанията му. След това обаче ФРГ и Австрия направиха резултат, който устройваше и двата отбора за сметка на Алжир. Камерун през 1990-а година беше един от най-големите върхове на футбола в Африка, след като стигна до четвъртфинал и беше само на 7 минути от елиминирането на Англия. Но дузпа на Гари Линекер за 2:2 и още една за 3:2 в продълженията ги спряха от мечтата да попаднат в топ 4.