Шутът на Роналдиньо, който почерни Сиймън и Англия

Шутът на Роналдиньо, който почерни Сиймън и Англия

Азиатският Мондиал от 2002 г. вероятното е най-странното Световно първенство провеждано до този момент. Изненади, съдийски грешки, пак изненади, за да се стигне накрая до петия бразилски триумф в Йокохама. Днес ще обърнем внимание на четвъртфинала от този шампионат между Англия и Бразилия - без съмнение откъм изпълнители и продукция това е най-интересният мач на ХVІІ-ите Световни финали.

Бразилия се класира трудно за турнира в Япония и Южна Корея, но за всеки е ясно, че както винаги Селесао Бразилейра е сред основните фаворити за купата. От своя страна, Англия е тръгнала по нов път. След крушението в груповата фаза на Евро 2000 начело на родоначалниците на футбола застава шведският специалист Свен Йоран Ериксон, заменил провалилата се легенда Кевин Кийгън. Англичаните изиграват паметен двубой в квалификационната си кампания, разбивайки на пух и прах големия си съперник Германия с 5:1 и то насред Мюнхен. "Трите лъва" не играят никак зле и по азиатските терени. Равенства с Швеция и Нигерия и сладка победа в един тактически мегасблъсък срещу Аржентина са резултатите на британците в групата. Следва класически успех срещу Дания на осминафиналите с 3:0 и на дневен ред идва четвъртфиналът в Шизуока.

Ериксон не прави никакви промени в своя състав за разлика от успеха над датчаните. Да, но в Шизуока на терена не е Дания, а Бразилия. Тази Бразилия, която от началото на Мондиал 2002 играе най-атакуващия и привлекателен футбол и в чийто редици с пълна сила блестят мегазвездите Роналдо и Ривалдо, както и новоизгряващата звезда на ПСЖ Роналдиньо. Ериксон нарежда своите в схема 4-4-2, като пред вратаря Дейвид Сиймън защитната линия от дясно наляво е в състав: Дани Милс, Рио Фърдинанд, Сол Кембъл и Ашли Коул. Пред въпросните бранители вътрешни полузащитници са двойката от Манчестър Юнайтед - Ники Бът и Пол Скоулс. А Дейвид Бекъм и Тревър Синклер са външните халфове. Напред Ериксон залага на нападение с марка "Ливърпул" в лицето на Емил Хески и Майкъл Оуен.

Четирикратните (към този момент) световни шампиони от Бразилия са разположени в схема 3-4-3 от своя наставник Луиш Фелипе Сколари. Триото в отбрана на "златистите" е съставено от Роке Жуниор, Лусио и Едмилсон. Капитанът Кафу и бързоногият Роберто Карлуш оформят бразилската полузащита в крайните й линии - съответно от дясно и ляво; Клеберсон и Жилберто Силва са център-халфове, а напред Сколари залага на атомно нападение, съставено от Роналдиньо, Роналдо и Ривалдо. Любопитно е да се отбележи, че до този момент на Мондиал 2002 притежаващият убийствен ляв крак Ривалдо бележи за родината си във всеки един мач. На бразилската врата като наследник на световни финали на легедната Тафарел стои Маркуш. 

Още от самото начало на мача се вижда една значителна разлика между двата състава, което веднага подсказва, че отборът, в чиято полза е тази разлика, има по-големи шансове да победи. Както по-късно разкрива Дейвид Бекъм в своята книга "Моята истина" за англичаните е ясно, че победа срещу Бразилия ще им отвори вратите почти изцяло за златните медали. Ако Англия надделее в Шизуока, й предстои полуфинал срещу достигналия своя таван тим на Турция, а след това идва вероятен финал срещу вече разбиваната в квалификациите Германия или срещу мегасензацията Южна Корея. В навечерието на срещата големият проблем в английския лагер е травмата на Майкъл Оуен, като до последните минути преди началото на четвъртфинала в Япония Ериксон и щабът му не са сигурни дали да гласуват доверие на носителя на "Златната топка" за 2001 г.

Бразилците владеят далеч по-продължително и по-умело топката за разлика от европейските си съперници, като още в самото начало Роналдиньо, забавлявайки се, прокарва топката между краката на Ники Бът. Именно при владеенето и разиграването на коженото кълбо идва голямата разлика между двете единайсеторки. В 19-тата минута идва първата по-сериозна опасност пред едната от двете врати, когато комбинация на едно-две между Роналдо и Ривалдо завършва с изстрел от границата на наказателното поле на Феномена, спасен от Сиймън. Четири минути по-късно обаче на ход са англичаните.

Склонният към грешки Лусио бърка при овладяването на една топка в наказателното поле на своя отбор и дебнещият наблизо Оуен светкавично открива резултата. За нещастие на албионците това остава и единственият им удар в очертанията на южноамериканската врата. След попадението английското 4-4-2 търпи леко изменение в 4-4-1-1, като в повечето случаи напред остава единствено едрогабаритният Хески, а ловкият Оуен действа и като атакуващ халф. Селесао Бразилейра веднага се заема да връща гола. В 27-ата минута пробив отдясно на Роналдо завършва с негов удар, който Сиймън парира. Това не е мачът на Роналдо, нещо което кара Сколари да замени своя ас след почивката. За сметка на това в този слънчев следобед в Шизуока Бразилия разполага с 22-годишния техничар Роналдиньо.

Две минути преди края на редовното време за първата част Дейвид Сиймън скача за една топка около точката на дузпата и при падането удря лошо своя гръб. Намесата на лекарския екип води след себе си и 4-минутното продължение, назначено от мексиканския съдия. Така в 47-ата минута Роналдиньо подхваща един свой рейд в центъра на терена, увлича със себе си цялата английска защита и пуска ювелирен пас към Ривалдо. Звездата на Барселона веднага нанася матиращ удар с левия си крак и резултатът моментално е изравнен - 1:1. Както по-късно английският капитан Бекъм признава, това е моментът в основата на бразилския краен успех, тъй като от този момент нататък Бекс и съотборниците му нямат психическите сили да потърсят нов гол. 

Все пак още нищо не е загубено за Англия и едва ли, когато в 49-ата минута Скоулс фаулира Клеберсон на над 30 метра от вратата на Сиймън, някой предполага какво ще последва. Дори и сега, ако гледате запис на този двубой, епизодът, който следва, ще ви се струва нереален. Всичко обаче е истинско и Англия трябва да понесе жестоката реалност. В 50-ата минута от същия този свободен удар Роналдиньо като на тренировка решава да стреля с параболичен удар към вратата на стоящия на 2-3 метра пред голлинията Сиймън. И миг по-късно английският ветеран вади невярващ топката от мрежата си, докато Рони танцува с ликуващите си съотборници на пистата на стадиона.

Ериксон веднага търси промяна. Пет минути след втория бразилски гол звездата на Нюкасъл Киърън Дайър заменя Синклер на левия фланг. Без да са го очаквали "Трите лъва" се сдобиват с още един коз - числено преимущество на терена, след директния червен картон, който бразилският герой Роналдиньо получава за остро влизане в краката на Милс в 57-ата минута.

Въпреки че бразилците остават с 10 души на игралното поле, това ни най-малко не се отразява в игровото поведение и на двата състава. Тук може би е мястото да се потърси грешка в системата на Ериксон, като Англия така и не успява през целия мач да се противопостави в контрола и владеенето на топката на мощната бразилска халфова линия. Въпрос без отговор остава дали ако вместо единия от по-дефанзивните Бът или Скоулс, Ериксон бе гласувал доверие на по-техничния Джо Коул, например, Англия нямаше да е по-конкурентноспособна. Вероятно същото е усетил и Сколари, за което говори и единствената му смяна в мача. Двайсет минути преди последния съдийски сигнал Фелипао заменя неубедителния Роналдо с неособено известния в Европа централен нападател Едилсон - най-добрият играч на Световното клубно първенство от 2000 г.

Десет минути преди края Ериксон пуска и трети нападател. Ветеранът Теди Шерингам заменя левия бек Ашли Коул, а на мястото на страдащия от контузия Оуен влиза Васел. Англия обаче така и не намира никакъв път не само към гола, но и към някакъв по-сериозен изстрел към южноамериканската врата.

С последния съдийски сигнал идва и огромната бразилска радост, а това, което се случва под рамките на двете врати, е достойно за перото на изкусен драматург. Бразилският страж Маркуш, коленичил и разперил ръце на голлинията на вратата си, отправя молитви на боговете, а от отсрещната страна Сиймън рони горчиви сълзи и приема успокоенията на всички свои съотборници. "Тъжно е, много е тъжно, но какво да се прави. Очаквах, че ще изиграем двубоя с повече настроение, а и когато останахме с човек повече и до края на мача имаше над половин час, си представях, че ще наложим териториален натиск върху съперника. За нещастие това не се получи, като именно Бразилия ни победи със своето владеене на топката. Този компонент от играта реши цялата среща. Имахме и хубави моменти на този Мондиал. Не бива да ги забравяме. Разполагам с млад тим, в който играчите ще стават по-добри и по-добри, така че вече мислим за европейските финали след две години, където очаквам да бъдем още по-силни", коментира веднага след срещата в Шизуока Свен Йоран Ериксон.

Шведът обаче се лъже - и при следващите две участия на Англия на голямо футболно първенство с него начело на британците им предстои по един горчив хап - загуби с дузпи, като отново и двата пъти Ериксон ще бъде надхитрен от Сколари. Красивата Бразилия пък продължава азиатския си поход към титлата...

АНГЛИЯ – БРАЗИЛИЯ 1:2, 1/4-финал СП 2002
1:0 Оуен (23)
1:1 Ривалдо (45+2)
1:2 Роналдиньо (50)

АНГЛИЯ: Сиймън, Милс, А. Коул (Шерингам), Синклер (Дайър), Фърдинанд, Кембъл, Бекъм, Скоулс, Оуен (Васел), Хески, Бът. Треньор: Ериксон

БРАЗИЛИЯ:
Маркуш, Кафу, Лусио, Роке Жуниор, Едмилсон, Карлуш, Ж. Силва, Роналдо (Едилсон), Ривалдо, Роналдиньо, Клеберсон. Треньор: Сколари

СЪДИЯ: Фелипе Рамос Рисо (Мексико)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Скоулс, Фърдинанд (А);

ЧЕРВЕН КАРТОН: Роналдиньо (Б) 57’

СТАДИОН: "Шизуока", 48 000 зрители

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички