Де Лихт и Де Йонг – лицата на „оранжевия” ренесанс

Де Лихт и Де Йонг – лицата на „оранжевия” ренесанс

Човек чака с години за подобен род талант и изведнъж се появяват два в един и същ момент.

Това е усещането днес сред феновете в Нидерландия и сред скаутите на клубове като Барселона и Манчестър Сити, които са редовни посетители на „Йохан Крайф Арена”. Централният защитник на Аякс Матейс де Лихт изглеждаше като мъж сред момчета едва 17-годишен по време на финала на Лига Европа 2017 срещу Манчестър Юнайтед, а сега, 19-годишен, е капитан на клубния и твърд титуляр на националния си отбор. Съотборникът му Френки де Йонг, 21-годишен, наскоро озари първата си поява като титуляр с националния екип – гостуване срещу световния шампион Франция – с постоянно дриблиране покрай Антоан Гризман в средната линия. (При успех в някое от стряскащо рисковите отигравания на Де Йонг понякога можете да го видите как се усмихва, докато още владее топката.)

И двамата изглеждаха отлични при красивата и убедителна победа над французите с 2:0 в Лигата на нациите. Те вдъхновиха възраждането на Аякс, който може да се класира за елиминационните етапи на Шампионската лига за пръв път от 2003 г. насам, и на „оранжевите”, които записаха победа 3:0 и равенство с обрат до 2:2 срещу Германия, за да класират тима на Финалната четворка в Лигата на нациите. И все пак дори и мнозина от добре осведомените чуждестранни фенове още не са чували и за двамата. Това би трябвало да се промени, когато следващото лято всеки от тях се очаква да се присъедини към гигантски клуб.

Де Йонг е роден през 1997 г. в южното селце Аркел и е кръстен на ливърпулската банда Frankie Goes to Hollywood. Семейството му е откачено по футбола (дядо му има гравирана съдийска свирка на надгробния си камък) и момчето израства, играейки по селските улички, често с топка с размер под стандартния, както препоръчва бащата на тамошния футбол Йохан Крайф. От осемгодишен Френки прекарва десетилетие в академията на местния професионален клуб Уилем Твее и често ядосва треньорите си с рисковите си дрибли от дълбочина в центъра на полузащитата. Когато пробива в мъжкия тим, старши треньорът Юрген Стрепел – яростен привърженик на труда и дисциплината, често му крещи. На Френки не му пука от това. Той е посветен на футбола („Мисля, че съм последният тийнейджър с УотсАп”, каза в интервю), ала само ако е по неговия начин.

Марк Овермарс, навремето играч на Уилем Твее и днес технически директор на Аякс, твърди, че го е гледал като скаут. На 18 години Де Йонг се мести в Амстердам срещу 300 000 евро, като дотогава вече е израсъл до 180 см, ала продължава да ядосва своите треньори. Мантрата в Аякс съвсем доскоро бе „играйте просто” – с едно или две докосвания и пазене на топката. Както обаче каза халфът в интервю наскоро: „Моето качество е интуицията. Не мога просто да забравя за това, нали?! Ако го сторя, бих бил просто един от хилядите играчи на моята възраст. Често отговарях на треньора, че съм разбрал указанията му, а после пак правех моето си нещо на терена.” А неговото нещо е дрибълът и високорисковият пас.

Дори след преотстъпването си обратно към Уилем Твее трудно си печели минутите на терена. Петер Бош, треньорът на странно младия Аякс, който стигна онзи финал на Лига Европа срещу Юнайтед, казва: „Всеки можеше да види, че той може да играе футбол, но когато загубехме топката, ми се струваше, че понякога твърде много се разхождаше.” Де Йонг игра в гореспоменатия финал само като късна смяна.

Пътят на Де Лихт към върха е далеч по-гладък. Той е едва около осемгодишен, когато местният му клуб в Абкауде, близо до Амстердам, го препоръчва на Аякс. Там в началото го смятат за твърде бавен и с лоша физика, ала един скаут подсказва на ръководството, че тялото му ще се оправи, след като вижда край тъчлинията издължения му баща. Де Лихт пробива в мъжкия тим на Аякс на 16 години – абсурдна възраст за централен защитник. Само след седмици започва да нарежда на другите защитници каква позиция да заемат и показва изненадващо мек дрибъл от последната линия, остър пас напред и с двата крака, както и навик да завършва с глава центрирания от ъглови удари.

Прякорът му в отбора днес е Дебеланкото, което е малко прекалено, макар че тялото му още не е идеалното – при ръста си от 188 см и фигурата си на охрана в нощен клуб има издължен торс и относително къси крака, което ограничава скоростта му при обръщанията. Както гласи нидерландският футболен жаргон, едрият защитник може да изглежда, сякаш „движи по трамвайните релси”.

При все това Де Лихт наваксва доста от тези си недостатъци със своя перфекционизъм. Далеч от това да се възгордее от ранната си слава, той вечно анализира и работи върху слабите си страни. В първите си месеци като професионалист често бива хващан в крачка заради лош избор на позиция. Дъното му идва през март 2017 г. в неговия дебют с националния екип във важното гостуване срещу България в квалификациите за световното първенство. Българите вземат на мушка 17-годишния новак и го принуждават да греши при почти всяко негово докосване до топката, като печелят с 2:0. Селекционерът Дани Блинд, който залага на младока, е уволнен след мача и Нидерландия изпуска влака за Мондиал 2018.

Подобно изживяване би нанесло непоправими душевни травми на повечето тийнейджъри. Де Лихт обаче мъжки признава публично грешките си, взема си поуките и кара напред. Изборът му на позиция се подобрява с всеки изминал месец. Лидер по природа, взема капитанската лента в Аякс на 18 години. Първият му агент Бари Хулсхоф се налага постоянно да ревизира кариерния план за своя клиент, начертан в началото от двамата, тъй като младокът като булдозер събаря целите си една след друга далеч по-рано от предвижданото. Бившият играч на Аякс Роналд де Бур ахва: „Той изглежда като на 30!”.

През декември м.г. му намериха нов партньор в центъра на защитата: Де Йонг, който на 20 години най-сетне пробиваше в първия тим. Всеки знае, че Де Йонг всъщност не е защитник, но това задание му е дадено, за да се научи да си изпълнява задълженията в дефанзивен план. Бош отбелязва: „Френки пресича подавания и се движи постоянно, всичко това в съчетание с чудесната му игра с топката.” Преди всичко друго, Де Йонг притежава и Бекенбауеровия талант да изнася топката с дрибъл от центъра на защитата. А ако изгуби топката в опасна позиция, там е Де Лихт да „измете”. Пътят на Де Йонг като централен бранител обаче приключва с крушението 3:0 от ПСВ Айндховен през септември (трябва да се отбележи, че Де Лихт не играе тогава заради контузия) и днес той е поставян в основата на полузащитата. Противниковите отбори често жертват свой играч, за да го следи той постоянно.


Докато Де Лихт е от добре познат тип играч – често го наричат Новия Стам, Де Йонг е уникат, който промени ландшафта на футбола в Нидерландия. Дълги години тамошният стил бе хоризонталната игра, с вманиачаване по владението на топката и специализиране в бавни къси пасове, които съперниците с радост пресичаха. Де Йонг обаче върна вертикалността във футбола в страната. В Аякс често отиграва топката по над 100 пъти на мач, тъй като съотборниците му автоматично му я подават. Той я получава в движение, създава си пространство чрез обръщане през пазача си, поема почти напълно изправен в бяг с вдигната глава и винаги с поглед напред. Бившият национал на „оранжевите” Елджеро Елиа казва: „Той прави нещата, които правят левите крила, но от центъра на полузащитата: дриблира, пресича пред пазача си в точния момент, пази топката в краката си достатъчно дълго, че да създаде ситуации на числено преимущество срещу съперниците. Никога не съм виждал някого другиго да играе като Френки де Йонг.”

Той направи дебют за Нидерландия като смяна срещу Перу през септември, което по една случайност бе и краят на пътя с националния екип на последния голям вертикален играч на страната – Уесли Снайдер. До края на вечерта Де Йонг се превърна в незаменим за отбора. Днес той осигурява повечето от идеите в играта на „оранжевите”.

Следващият ход за него и Де Лихт е отиване в чужбина. И двамата запазиха земното си поведение и веселото си спокойствие посред все по-гръмовната шумотевица около тях. Още преди да се превърне в титуляр за Аякс, Де Йонг изглежда орисан за Барселона като естествения наследник на Чави и Андрес Иниеста, ала сега се пише, че Манчестър Сити яростно напира за него и дори може би е готов да го купи още през януари срещу цели 80 млн. евро. Споменаваните суми изумяват неговите родители, а Аякс, който ще си гарантира класиране за пролетните етапи на Шампионската лига при загуба на Бенфика на гости на Байерн (Мюнхен) на 27 ноември, ще се бори да отложи продажба до лятото.

Де Лихт междувременно разби на пух и прах и последните останали съмнения към него, като неутрализира Роберт Левандовски при равенството 1:1 във визитата срещу Байерн миналия месец. Наскоро той подписа със суперагента Мино Райола и сега най-вероятната му дестинация изглежда Барса или Ювентус.

След четири години на унижение феновете на нидерландския футбол отново са въодушевени. По две причини и с пълно право.

Саймън Купър, ESPN

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички