Тийм сложи край на мечтата на Джокович след страхотна битка (видео)

Поставеният под №4 Доминик Тийм се класира за втора поредна година на финала на "Ролан Гарос". Той успя да прекърши световния №1 и шампион от 2016 година Новак Джокович след общо 4 часа и 13 минути игра във втория полуфинал с 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 7:5. Така на финала в неделя Тийм ще играе с пресладвщия рекордна 12-а титла в Париж и общо 18-а от "Големия шлем" Рафаел Надал.
Битката между Джокович и Тийм започна вчера и на два пъти бе прекъсвана заради дъжд в петък. Днес двамата подновиха "дуела" при 6:2, 3:6, 3:1 за Тийм. Срещата влезе в пети сет и австриецът бе много близо до втория си пореден финал на French Open, но дъждът отново прекъсна мача, този път при 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 4:1, 40:40 за Тийм и сервис на сърбина.
След поредната пауза слънцето за кратко отново изгря на улицата на Джокович, който върна пробива и се доближи максимално до съперника си при 3:4. После обаче Тийм проби и сервираше при 5:3. Австриецът имаше 2 мачбола при 40:15, но Джокович оцеля, проби и после изравни за 5:5. Третият мачбол за Тийм дойде при 6:5 за миналогодишния финалист и сервис на балканеца. С красив уинър Тийм най-сетне приключи мача в своя полза и ще играе за втори път в кариерата си на финал на турнир от "Големия шлем". Джокович пък се прости с мечтата да бъде едновременно шампион и на четирите турнира от "Големия шлем". Между юли 2018 и февруари 2019 година той спечели последователно "Уимбълдън", US Open и Australian Open. Носителят на 15 титли от "Големия шлем" имаше шанс и за най-великото постижение в тениса - календарния "Голям шлем", но трябваше да спечели "Ролан Гарос", за да го направи. Джокович бе в серия от 26 поредни победи на турнирите от "Шлема" преди днешната загуба.

При първото подновяване на играта днес двамата се захапаха и Джокович можеше веднага да реализира пробив, но Тийм заличи брейкпойнт и поведе с 4:1. Последва обаче серия от 3 поредни гейма за Джокович и Ноле изравни резултата - 4:4. Сърбинът имаше 2 брейкпойнта и в деветия гейм, но австриецът оцеля и излезе напред при 5:4. При 6:5 за Тийм световният №1 трябваше да сервира за влизане в тайбрек. 12-ият гейм бе много дълъг и оспорван, като Тийм даде всичко от себе си, за да избегне тайбрека и усилията му се увенчаха с успех - той реализира четвъртия си сетбол и поведе с 2:1 сета.

В началото на четвъртия сет имаше три поредни пробива, но два от тях бяха дело на Джокович и 32-годишният сърбин поведе с 4:2. Последва обаче брейк и от страна на 25-годишния Тийм - 4:4. С гейм на 15 Тийм поведе с 5:4 и Джокович бе длъжен да спечели следващото си подаване. Стигна се до нов обрат, след като сърбинът без проблеми изравни за 5:5, а след това реализира пробив, станал факт след двойна грешка на Тийм при 30:40. Джокович затвори сета със 7:5 и съперникът на Рафаел Надал на финала трябваше да бъде излъчен в решаваща пета част.

В петия сет първо Тийм пропусна брейкпойнт във втория гейм, а в третия същото стори и Джокович. В четвъртия гейм сърбинът изостана с 0:40 на свой сервис и австриецът се възползва, като реализира брейк на 15 за 3:1. Тийм затвърди пробива без сериозни затруднения и поведе с 4:1, а в следващия гейм притисна съперника си, но Джокович отрази брейкпойнт при 30:40 с прецизна атака и веднага се отправи към стола си, тъй като дъждът се засили.

Поредното доиграване започна по доста любопитен начин. Още при първата точка сервиращият Джокович спря играта, тъй като бе сигурен, че топката на Тийм е излязла в аут. Сърбинът бе прав, както показа и системата за видеоповторения “Ястребово око”, която обаче не се използва на турнира от “Големия шлем” в Париж. Съдията на стола обаче взе грешното решение, твърдейки че топката е добра и това означаваше брейкпойнт за австриеца за 5:1. Само че шампионът от 2016 година не само измъкна подаването си, но и осъществи пробив в следващия гейм и не след дълго резултатът бе изравнен - 4:4. И точно когато изглеждаше, че сърбинът взема инициативата и обратът “се пече”, Джокович пропиля аванс от 30:0 и допусна пробив, който даде възможност на Тийм да сервира за победата при 5:3.

Драмата достигна връхната си точка в деветия гейм, в който Тимй се сдоби с два поредни мачбола при 40:15. Последваха обяче грешки на австриеца, който първо изпрати топката в мрежата с бекхенд слайс, а при 40:30 допусна нова грешка от бекхенд - 40:40. И в следващите две точки Тийм направи лоши отигравания и много бързо интригата се върна при 5:4 и сервис на Джокович. Опитният балканец бе длъжен на всяка цена да вземе подаването си и го направи с гейм на 30 - 5:5.
С гейм на нула след това Тийм пое голяма глътка въздух и принуди съперника си отново да сервира за оставане в двубоя. В 12-ия гейм Тийм си извоюва трети мачбол, който този път бе при начален удар на Джокович. При последвалото разиграване австриецът успя да изпрати топката в ъгъла на корта и отговорът на Джокович не бе достатъчно добър. Тийм отпусна ръката и с убийствен форхенд по правата най-после сложи край на двубоя, а в неделя ще се опита да си отмъсти на Рафаел Надал за поражението си от него на финала миналата година.