Безгрешен Хачанов пречупи Дел Потро

Карен Хачанов постигна най-големия си успех в турнири от Големия шлем. 23-годишният руснак елиминира Хуан Мартин Дел Потро със 7:5, 6:3, 3:6, 6:3 и се класира за 1/4-финалите на “Ролан Гарос”. Там негов съперник ще е Доминик Тийм, който по-рано днес безпроблемно отстрани любимеца на домакините Гаел Монфис.

“Атмосферта беше невероятна. Във Франция определно ми върви, а и публиката ме обича, въпреки че днес повече подкрепяше Дел Потро. След такъв мач просто съм щастлив. Това са миговете, към които се стремя”, заяви след победата Хачанов.

Той е първият руснак, който ще играе на 14-финал в Големия шлем от Михаил Южни през 2010 година.

Хачанов три пъти стигаше до 4-ия кръг в Париж, но не съумяваше да прескочи това стъпало. Днес обаче той изигра изключително силен мач, в който показа много мощ, но и хладнокръвие във важните моменти.Победата гарантира на Хачанов дебют в топ 10 на световната ранглиста. Той записа цели 58 уинъра, за да излезе краен победител в битката, продължила малко повече от три часа. Руснакът отговори подобаващо на бомбения форхенд на Дел Потро и използва още първата си възможност за пробив, след като преди това трябваше да отразява 5 брейкбола.

Пратената в мрежата топка от Кулата от Тандил означаваше сет за неговия опонент, който продължи да играе много агресивно и във втората част. Той спечели 11 поредни точки и поведе с 3:0, а Дел Потро не можеше да се противопостави. Краят на сета дойде с гейм на нула в полза на руския тенисист.

За Дел Потро това беше едва 4-и турнир през сезона, след като аржентинецът се възстанови от поредната си контузия. Той намери сили да се върне в мача и взе третия сет, но в четвъртия сякаш се поумори, а Хачанов реализира ранен пробив, който го постави във водеща позиция. Руснакът не изпусна инициативата и приключи мача с ас.

Хачанов е деветият руснак, който достига до 1/4-финалите на "Ролан Гарос". Миналата година той спечели единствения си мач срещу Тийм, и то именно в Париж, но на твърди кортове.