Първият удар на Ливърпул сложи край на надеждите на Порто (видео + галерия)

Ливърпул не срещна трудности при гостуването си на Порто в реванша от четвъртфиналите на Шампионската лига и си уреди среща с Барселона на последното стъпало преди големия финал в Мадрид. "Мърсисайдци" се наложиха с 4:1 при гостуването си на "До Драгао" и с общ резултат 6:1 продължават напред.

Садио Мане откри резултата в 28-ата минута с първия удар към вратата на Икер Касийяс. Порто доминираше до почивката, но направи няколко пропуска, след които получи попадение. В 65-ата минута Мохамед Салах вкара втори гол за Ливърпул. Едер Милитао намали на 1:2 в 65-ата минута, но отново Салах и Вирджил ван Дай оформиха изразителния успех на английския гранд.

Мърсисайдци спечелиха първия мач с 2:0 и това им даваше голямо предимство. Порто пък имаше кошмарни спомени от последния си домакински мач на Ливърпул. Той беше на осминафиналите в ШЛ през миналия сезон и завърши 5:0 за "червените".

През уикенда Ливърпул спечели дербито с Челси и продължава надпреварата с Манчестър Сити за титлата в Премиър лийг. В подобна ситуация е и Порто, който има равен брой точки с Бенфика в местния шампионат.

Португалците имаха стопроцентов актив на "До Драгао" в Шампионската лига този сезон - 4 победи от 4 мача. На осминафиналите те елиминираха Рома след продължения, а сега се надяваха да отстранят и тима на Юрген Клоп. Порто се стремеше да се класира на полуфиналите за първи път от сезон 2003/04, когато вдигна трофея под ръководството на Жозе Моуриньо. Тогава "драконите" за последно се справиха в два мача с английски съперник.

Добрата новина за Сержио Консейсао бе завръщането след наказания на Пепе и Ектор Ерера. Двамата са изключително важни фигури за домакините и съвсем логично попаднаха в титулярния състав. В отсъствието на трайно контузения Венсан Абубакар атаката на Порто водеше Муса Марега. По крилата действаха Хесус Корона и Ясин Брахими, а в средата на терена Ерера си партнирапе с Отавио и Данило Перейра.

Ливърпул започна с една изненада в предни позиции, където до Садио Мане и Мохамед Салах играеше Дивок Ориги, а не Роберто Фирмино. Джордан Хендерсън имаше известни здравословни проблеми и днес бе резерва. Вместо него Клоп гласува доверие от първата минута на Фабиньо. Другите в халфовата линия на "червените" бяха Наби Кейта и Джеймс Милнър. На левия фланг на защитата се завърна Андрю Робъртсън, който изтърпя наказание от един мач. Деян Ловрен е болен и в центъра на защитата действаха Вирджил ван Дайк и Жоел Матип.

Порто можеше да поведе още в първите секунди след красиво изпълнение на Корона. Мексиканският национал отправи фалцов удар по дигонала и топката прелетя на сантиметри над гредата, без Алисон да има шанс да я избие.

80 Порто - Ливърпул

Домакините определено се стремяха към ранен гол, но Марега, както и на "Анфийлд", не намираше път към вратата на Алисон. Националът на Мали отправи три удара в първия четввърт час, но нито един от тях не се превърна в попадение.

Пресата на португалците определено затрудняваше Ливърпул. Алекс Телес и Корона бяха много активни по левия фланг, а от другата страна Брахими тормозеше Робъртсън. В 24-ата минута именно алжирецът стреля опасно, но ударът му беше блокиран.

В средата на полувремето Ектор Ерера изскочи сам срещу Алисон, ала се засуети и не нанесе удар. Последва светкавична контра на Ливърпул и гол на Садио Мане. Той беше зачетен след намесата на системата ВАР, защото имаше съмнения за засада. Оказа се, че Мане е бил на една линия със защитата след паса на Салах и попадението беше признато.

Преди гола Порто имаше 13 удара към противниковата врата, а Ливърпул - нито един. Очаквано беше при такъв развой импулсът в играта на домакините да изчезне и точно това се случи. До почивката не се случи нищо интересно и Ливърпул спокойно контролираше двубоя. Единствената по-любопитна ситуация беше в 44-ата минута, когато Порто поиска дузпа за игра с ръка на Робъртсън, но в неговите действия нямаше умисъл, а и Ван Дайк изрита топката към съотборника си от много малко разстояние.

В началото на втората част в игра за домакините влезе Соареш вместо Отавио, а Фирмино смени незабележимия Ориги за Ливърпул. Порто имаше инициативата, но футболистите на Консейсао знаеха, че няма как да вкарат 4 безответни гола.

В 65-ата минута интригата окончателно изчезна. Трент Александър-Арнолд изведе по перфектен начин Салах, който спокойно се разписа във вратата, пазена от Касийяс. Това беше първо попадение на чужд терена за египтянина в настоящото издание на Шампионската лига.

Веднага след гола Александър-Арнолд отстъпи мястото си на Джо Гомес. Порто върна едно попадение чрез Едер Милитао, който от лятото ще облече екипа на Реал Мадрид. Снажният бранител скочи най-високо в наказателното поле след центриране от корнер и простреля Алисон.

Феновете на домакините нямаха други поводи за радост. Убийствената ефективност на Ливърпул донесе още два гола на сметката на "червените", дело на Фирмино и Ван Дайк. Фирмино беше точен в 77-ата минута с глава след хубаво центриране на Хендерсън. Преди това Мане направи невероятен пропуск на празна врата.

В 84-ата минута Милнър изпълни корнер, Мане продължи с глава към Ван Дайк и мощният холандец не пропусна да забие топката във вратата на домакините. До края мърсисайдци имаха още едно положение, но Салах шутира неточно.

Ливърпул за втора поредна година е на полуфиналите, а паралелно с това преследва и титлата в Англия, което кара феновете да мечтаят.