Суперталантът на Юве повали и Милан, "росонерите" отново капо (видео+галерия)

Шампионът на Италия Ювентус излъга с 2:1 Милан след обрат в голямото дерби от 31-ия кръг на Серия "А". Талантът на Италия Мойс Кийн отново се превърна в герой за "бианконерите". 19-годишният нападател влезе резерва и донесе успеха с гол в 84-ата минута. Преди това Кшищоф Пьонтек беше дал аванс на гостите в 39-ата минута, а Пауло Дибала изравни от дузпа в 60-ата минута. "Червено-черните" имаха сериозни претенции за дузпа в 35-ата минута, но такава не беше отсъдена въпреки намесата на ВАР. Гостите изиграха добър двубой, но въпреки това отново останаха без спечелена точка на "Алианц Стейдиъм". Грандът от Милано записа осмо поредно поражение от осем мача на новия стадион на шампионите в Серия А, а също така и осма поредна загуба от звездите на Масимилиано Алегри във всички турнири.

51 Ювентус - Милан 2:1

Успехът пък може да направи "бяло-черните" шампиони на Италия още утре, ако Наполи отстъпи домакинството си на Дженоа. Ювентус е лидер с актив от 84 точки, като има преднина от 21 точки пред състава на Карло Анчелоти, което само показва, че поредната титла в калчото е въпрос на съвсем кратко време. Играчите на Дженаро Гатузо мечтаят за завръщане в Шампионската лига, но от последните четири мача взеха едва една точка и преследвачите им дишат във врата за четвъртата позиция, като още този уикенд най-вероятно ще загубят четвъртото място. Седемкратният европейски шампион остана с 52 точки, но Аталанта има 51, а Рома и Лацио са веднага зад тях. Освен това двама твърди титуляри Джанлуиджи Донарума и Лукас Пакета се контузиха и ще пропуснат поне месец.

Звездите на Старата госпожа мислеха за гостуването на Аякс, но въпреки това бяха амбицирани да постигнат осма поредна победа в първенството на своя стадион срещу миланския гранд. Милан няма дори точка от откриването на "Ювентус Стейдиъм" през 2011 година. Интересното е, че последният успех на "червено-черните" в Торино е през март 2011 година, когато спечелиха с 1:0 след гола на Гатузо, а треньор на гостите беше Макс Алегри.

Треньорът, който гони петата си поредна титла в Серия "А" и общо шеста в своята кариера, не можеше да разчита на Кристиано Роналдо. Той даде почивка на Джорджо Киелини, Миралем Пянич, Жоао Кансело и Блес Матюиди, въпреки че босненецът се появи след почивката.

Масимилиано Алегри направи пет промени от мача с Каляри (

2:0

) и заложи на схема 3-5-2. Мартин Касарес, Киелини, Пянич, Матюиди и Майс Кийн отстъпиха място на Ругани, Спинацола, Бентанкур, Дибала и Манджукич.

Пред Войчех Шчесни в отбрана започнаха Даниеле Ругани, Леонардо Бонучи и Матия Де Шильо. Лонардо Спинацала и Алекс Сандро действаха на двата фланга, а Родриго Бентанкур, Емре Джан и Федерико Бернардески бяха халфовете зад Пауло Дибала и Марио Манджукич.

Гатузо бе с цели шест промени в състава от равенството с Удинезе (

1:1

). Освен контузените Донарума и Пакета, Лукас Билия, Иняцио Абате и Патрик Кутроне също бяха заменени. На тяхно място стартираха Пепе Рейна, Сусо, Франк Кесие, Давиде Калабрия и Фабио Борини.

Рейна дебютира от първата минута в Серия "А" с екипа на "росонерите". Пред него в отбрана действаха Калабрия, Матео Мусакио, Алесио Романьоли, който имаше температура предните дни, и Рикардо Родригес. Кесие, Тиемуе Бакайоко и Хакан Чалхаоглу бяха халфовете в схемата 4-3-3, докато Сусо, Кшищоф Пьонтек и Борини бяха в атака.

Двубоят започна с възможност на шампионите, но Манджукич не се възползва от лошо излизане на Рейна. При следващата атака Пьонтек стреля далеч с глава. В 9-ата минута Джан обърна лошо своя глезен, като се опита да продължи, но в 25-ата минута беше заменен от Сами Кедира. Малко след това Кесие пробва удар от добра позиция. Халфът обаче прати топката в аут. В 35-ата минута гостите имаха сериозни претенции за дузпа. Чалхаоглу центрира отдясно, а топката срещна дясната ръка на Алекс Сандро и излезе в корнер.

"Росонерите" започнаха да протестират, а реферът Фабри трябваше да изслуша първо своите помощници, които седят зад мониторите. После сам отиде да гледа положението няколко пъти, но не промени своето решение.

Въпреки това Милан излезе напред в резултата чрез своя голмайстор Пьонтек. Полският нападател получи топката от Бакайоко, който се възползва от грешка на Бонучи. Така голаджията се разписа за 21-и път през дебютния си сезон в Серия "А", като вече е вкарал на 14 от отборите в елита на Апенините.

Юве завърши първата част в атака, но Рейна беше на мястото си. Испанецът първо изби в корнер хубава задна ножица на Манджукич, а след това парира два изстрела на Дибала.

Втората част започна без промени в двата състава. В 51-ата минута Шчесни спаси домакините, когато изби със сетни усилия изстрел на сънародника си Пьонтек. Малко по-късно в 59-ата минута Бонучи намери Дибала с дълго подаване, който надхитри Мусакио и си спечели дузпа.

Нападателят застана зад топката и с удар в центъра на вратата изравни. Това беше първо негово попадение от бялата точка в калчото от 12 месеца (

4:2 срещу Беневенто на 7 април 2018 година

), а също така пето във вратата на Милан от последните пет мача между двата тима в Торино

(4 за първенство и 1 за Купата на Италия

).

Десетката на шампионите беше заменен от Мойс Кийн в 65-ата минута, а националът на Аржентина не беше доволен от това решение на Алегри. Последва меле пред Рейна, но удар на Бентанкур беше избит. В 70-ата минута Пьонтек преодоля на скорост Ругани и Шчесни, но топката излезе в аут преди да се опита да нанесе удар. Двата тима търсеха победата, но накрая тя отново беше за Ювентус.

Успехът дойде в 84-ата, когато Кийн беше оставен непокрит и с диагонален шут матира вратаря на Милан.

Калабрия подари топката на Пянич, който намери младия си съотборник и той изправи тифозите на домакините на крака. Попадението бе негово пето в първенството през последния един месец и общо седмо в последните му седем официални мача с екипите на Юве и Италия. Единествено срещу Дженоа не се разписа, когато Юве отстъпи с 0:2.

"Росонерите" се хвърлиха в атака със Самуел Кастийехо и Патрик Кутроне, но Шчесни спаси удар на Чалхаоглу, а от последвалите центрирания не последваха опасни изстрели в очертанията на вратата пазена от полския страж.

Капитаните на двата тима в тази среща Романьоли и Манджукич се скараха в последните секунди, след като хърватинът изрита без топка защитника, а веднага след това Юве празнуваше. Милан излиза другата седмица срещу Лацио в директен сблъсък за четвъртата позиция, докато Юве гостува на Аякс през седмицата, а след това има визита на СПАЛ.

Така "росонерите" се намират в най-трудния си момент през този сезон, докато шампионите мечтаят за Шампионската лига, след като е въпрос на дни поредния триумф в Серия "А".

ЮВЕНТУС - МИЛАН 2:1

0:1 Пьонтек (39)

1:1 Дибала (60-дузпа)