Медведев разби мечтата на Григор за финал на US Open (видео+галерия)

Григор Димитров загуби с 6:7 (5), 4:6, 3:6 от поставения под №5 Даниил Медведев в първия полуфинал на тазгодишното Открито първенство на САЩ. 28-годишният хасковлия се опита днес на "Артър Аш Стейдиъм" да стане първият български тенисист с финал в турнирите от "Големия шлем" на сингъл, но не успя да прекърши руския си съперник, който за първи път в кариерата си ще играе на финал в състезание от "Шлема". Григор вече има три участия на полуфинали на турнири от "Големия шлем" - "Уимбълдън" 2014, Australian Open 2017 и сега в Ню Йорк.

Това бе трети сблъсък между Димитров и Медведев. Двамата бяха играли два пъти помежду си досега, като всеки от тях имаше по една победа срещу другия. 23-годишният руснак обаче спечели тази нощ най-важния двубой между двамата. На 1/4-финалите Григор елиминира носителя на рекордните 20 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер, а Медведев се справи с друг швейцарец - Стан Вавринка.
Така руснакът ще се изправи на финала в неделя срещу испанеца Рафаел Надал или италианеца Матео Беретини. С победата си днес Медведев се присъедини към елитен клуб - той се присъедини към бившите №1 в света Иван Лендъл и Андре Агаси, които са единствените с финали във Вашингтон, Канада, Синсинати и на US Open в рамките на един сезон.

ПЪРВИ СЕТ

Мачът започна по доста неприятен за Григор начин. Българинът сервираше пръв и не успя да вземе дори точка в откриващото си подаване, като допусна няколко грешки от форхенд, а търпеливата игра на руснака му донесе и първия пробив в срещата. Медведев също имаше проблеми в първия си сервис-гейм, като допусна две двойни грешки и губеше с 15:40, но въпреки това се измъкна и поведе с 2:0.

Григор постепенно започна да намира верния ритъм и успя не само да върне пробива, но и да го затвърди с убедителен гейм на 15, повеждайки в резултата за първи път от началото на двубоя. Медведев набързо изравни за 3:3 с най-лесно спечеленото си подаване от началото на мача, а веднага след това Димитров имаше тежък сервис-гейм.

При 30:40 хасковлията заличи брейкпойнт след ретур в аут на руснака на втори сервис. При следващата точка Григор изненада съперника си с фантастична къса топка в стил Роджър Федерер, а после Димитров сложи край на гейма с чудесен сервис.
При 6:5 за Григор и сервис на Медведев българинът се сдоби със сетбол, но руснакът успя да го отрази и се пребори за 6:6. Димитров спечели първите две точки в тайбрека, но след това Медведев направи обрат до 4:2. Последва поредна двойна грешка на руснака, но Димитров моментално му “върна жеста” със своята първа двойна грешка - 5:3 за руснака.
Григор изравни за 5:5, но при 6:5 Медведев имаше първи сетбол. При следващото разиграване Григор допусна грешка от форхенд, като изкара топката в аут и първият сет приключи в полза на руснака.

ВТОРИ СЕТ

Вторият сет първоначално започна оптимистично за Димитров. Медевдев имаше аванс от 40:15 в първия си сервис-гейм в тази част, но Димитров не се отказа и се пребори за пробива. След това обаче вместо да затвърди брейка, Григор допусна прекалено лесно пробивът да бъде върнат - на нула. Това изглежда вдъхна увереност на руснака, който набързо поведе с 2:1, а след това реализира нов брейк за 3:1. В петия гейм пък Григор пропиля три поредни брейкпойнта при 0:40, но все пак успя да спечели подаването на съперника си и се върна в битката за втората част.

При 4:4 двамата изиграха гладиаторски гейм, в който показаха блестящ тенис, а Григор спечели фантастични точки, но в крайна сметка не успя да реализира пробив. След това Григор имаше геймболи за 5:5, но в крайна сметка не издържа под натиска на противника си и допусна брейк в крайно неподходящ момент. Още при първия сетбол за Медведев българинът направи грешка от бекхенд и частта приключи, а руснакът изглеждаше вече доста по-близо до финала.

ТРЕТИ СЕТ

В началото на третата част двамата тенисисти си размениха по един гейм на нула, след което пред Димитров се откри възможност да търси пробив при 1:1 и 0:30. Медведев обаче спечели с невероятна защита точката при 30:30 и в крайна сметка поведе с 2:1. Димитров твърде лесно допусна пробив в четвъртия гейм, а още по-бързо руснакът го затвърди и при 4:1 Медведев вече докосваше финала.

При 2:5 сервиращият Димитров отрази два мачбола и принуди противника си да затвори мача със своя начален удар. Медведев остана спокоен и с помощта на бомбени сервиси и максимална концентрация в разиграванията сложи точка на спора след 2 часа и 38 минути игра.