Григор си свърши работата и е на 1/8-финал на US Open (видео)

Григор Димитров се класира за 4-ия кръг на Откритото първенство на САЩ. Това стана факт, след като първата ни ракета надигра със 7:5, 7:6 (8), 6:2 на Корт №17 "щастливия губещ" от квалификациите Камил Майшак в третия кръг. Това бе първи двубой между най-добрия тенисист на България и поляка, а победата не дойде съвсем лесно за хасковлията, но все пак той сложи край на участието на 94-ия в света Майшак след 2 часа и 17 минути игра. Димитров ще срещне на 1/8-финалите австралиеца Алекс де Минор, който елиминира финалиста от 2014 година Кей Нишикори.

ПЪРВИ СЕТ

Григор бе повече от убедителен в първия си сервис-гейм в мача, като го спечели на нула. Полякът отговори с гейм на 30, но после Димитров бе безпощаден и отново взе на нула подаването си, за да се оттегли на първата почивка с аванс от 2:1. Хубав минаващ удар на Григор доведе до 0:30 във второто подаване на Майшак, но в следващите точки българинът не успя да се справи със сервиса на съперника си и резултатът бе изравнен - 2:2. В третия си сервис-гейм от началото на двубоя Григор най-сетне даде точка на своя противник, но с лекота поведе отново в резултата - 3:2. Майшак също започна да печели доста лесно подаванията си, а първият гейм, в който Григор имаше известни проблеми при собствен начален удар, бе при 4:4, но хасковлията все пак обърна резултата от 15:30 и принуди противника си да сервира за оставане в сета.
При 6:5 за Григор и сервис на Майшак българинът се хвърли с всички сили, за да избегне очертаващия се тайбрек и успя. Полякът най-сетне се пропука на свой начален удар и при 15:40 Димитров се сдоби с първите точки за пробив в двубоя. Те бяха и с цената на сетболи, а още първата бе реализирана. Григор успя да вкара дълбок ретур, който затрудни максимално поляка, чийто втори удар излезе в аут и първата част приключи успешно за българския №1.

ВТОРИ СЕТ

В четвъртия гейм на втория сет Григор първоначално пропиля златен шанс за пробив, допускайки да се стигне до 40:40 от 0:40. Димитров обаче не се отпусна, продължи да демонстрира отлична пъргавина и елитен атлетизъм, а честите излизания на мрежата на поляка бяха добре дошли за хасковлията. Григор все пак се пребори за пробива, след което го затвърди без особени затруднения с гейм на 30 - 4:1.
При 4:2 Григор се вкара в трудна ситуация, изоставайки с 0:40 на свой сервис. Българинът се добра до 40:40, отрази още една точка за пробив, но при петата възможност не издържа и изкара топката в аут, притиснат от съперника си. Така Димитров на практика загуби много бързо предимството си във втория сет, пропускайки отличен шанс да поведе с 5:2. След пробива последва втори пореден твърде лесен сервис-гейм за Майшак, който изравни резултата - 4:4. Хасковлията все пак прекъсна негативната си серия с гейм на 15 и при 5:4 принуди поляка да сервира за оставане в частта.

В крайна сметка вторият сет трябваше да бъде решен с тайбрек, който се оказа много тежък за Димитров, но първата ни ракета някак съумя да го измъкне. Майшак започна много силно тайбрека и със страхотен уинър по правата реализира първия мини-пробив за 3:2. Авансът на поляка бързо набъбна на 5:2, но Григор не трепна и направи обрат до 6:5, като имаше предимството да сервира при сетбола. Майшак обаче изравни за 6:6, а при 7:6 лош ретур на Димитров на втори сервис му попречи да затвори частта. При 8:7 Григор имаше нов сетбол, при това на собствен начален удар, но сам го заличи с двойна грешка. Поредната възможност за Григор дойде при 9:8 и този път българинът съумя да пречупи противника си - 10:8 и преднина от 2:0 сета за 28-годишния хасковлия.

ТРЕТИ СЕТ

Още в първия гейм на третия сет Григор имаше брейкпойнт, но Майшак успя да удържи подаването си. Полякът обаче трябваше да повтаря упражнението при 1:1 и този път не издържа. Убийствен минаващ удар от бекхенд на Димитров сложи край на третия гейм, а българинът вече имаше пробив аванс в началото на третата част. С гейма на нула хасковлията затвърди брейка и изглеждаше, че контролира събитията на корта.

В седмия гейм Димитров отново проби и при 5:2 вече сервираше зе победата. Макар че трябваше да прави обрат от 15:40, българинът в крайна сметка запази концентрация и с 6:2 затвори сета, а с това и мача, изравнявайки най-доброто си постижение на US Open: 1/8-финал. Досега два пъти в кариерата си Григор бе достигал до 4-ия кръг в Ню Йорк - през 2014 и 2016 година.

Григор записа 8 аса и 4 двойни грешки в мача, допусна само един пробив и направи 41 уинъра и 28 непредизвикани грешки по пътя към победата.