Загубата на Милан от Удинезе на старта на първенството на Серия А е плашеща. Отборът показа тежка форма на регрес, а старши треньорът вече мисли за изоставяне на любимата си система 1-4-3-1-2 за сметка на тризъбец в атаката.
Та значи ще се правят промени още сега. Възможно е, вероятно е, но във всеки случай е странно и тревожно след изминал само един кръг от шампионата. Поражението в Удине не може само по себе си да доведе до тежко крушение на целите за високо класиране (при все че миналия сезон именно изгубени по този начин точки се оказаха най-натежаващи накрая при провала на мисията за класиране в зона Шампионска лига), ала може да доведе до крах в тактическо отношение.
Веднага след края на мача старши треньорът на „и росонери“ Марко Джампаоло даде да се разбере, макар и без да го казва едно към едно, че отборът се нуждае, и то много бързо, от обновление в разположението на играчите по терена повече отколкото от обновление на самите играчи на терена. Естествено, след връщането в игра на Тео Ернандес, с готовността за същото на Исмаел Бенасер и тактическото „дисциплиниране“ на Рафаел Леао се очаква нещата да се случат по-плавно и леко, но междувременно ще са се случили промени. Фундаменталната за Джампаоло тактическа система (1-4-3-1-2) изглежда, че ще отиде на заден план за сметка на добре познатата 1-4-3-3, която биваше използвана в голямата част от последното десетилетие за Милан.
ФИЗИЧЕСКИ ИЗХАБЕНИ
Това завръщане към миналото очевидно ще предизвика доста шумотевици, защото са изминали само 90 минути от официалното начало на сезона за отбора, защото Джампаоло е сляпо отдаден на своето тактическо кредо и е трудно да си мислим, че той е инициаторът на промяната, и защото до момента в летния трансферен прозорец пазарната стратегия бе подчинена на подхранване на любимата на наставника система 1-4-3-1-2. На първо място офанзивата за нападателя на Атлетико Мадрид Анхел Корея.
Кое обаче не сработва в модула на старши треньора на „и росонери“? Защо хубавите показани неща в летните контролни мачове са вече само далечен спомен?
Да започнем с това да кажем, че има очевидни проблеми по отношение на физическата кондиция на футболистите на тима. Онова, което остана като усещане от контролата с Чезена (0:0), в Удине бе потвърдено съвсем ясно: Милан изглеждаше разклатен, с немощни крака и назад в подготовката в сравнение с „фриуланите“. Това очевидно оказва негативно влияние върху тактическите механизми в играта на отбора. Плавността и остротата в игровите маневри, видени по време на мачовете от летния турнир Интернешънъл Чемпиънс Къп, се превърнаха в бавно и машинално боравене с топката. На практика Милан обърна идеята на подготовката: беше наелектризиращ в контролите и натежал с началото на официалните мачове. Нещо е сбъркано.
ТАКТИЧЕСКИТЕ ПРОБЛЕМИ
При всичко гореспоменато, все още към момента я няма нужната структура поради очевидни чисто тактически причини и лошо изпълнение на ролите в системата на Джампаоло. Сусо например, след като беше показал умение да играе като т.нар. трекуартиста (плеймейкър високо по терена, играещ зад двамата нападатели), направи крачки назад, най-вече в търсенето на празни пространства и създаването на коридори за пас към себе си с измъкване от своя пазач. А това за тази роля е нещо повече от фундаментално изискване. В момента, в който испанецът бива затапен (често е достатъчно и едно просто дублиране), системата 1-4-3-1-2 вече е изгубила своята специфична сила.
Друг основен проблем са движенията на нападателите. Тук на мига може да се приведе като аргумент видимият с просто око факт, че Саму Кастийехо е по природа крило, а не втори нападател, докато Кшищоф Пьонтек не успява да направи точните бягове без топка и особено е видимо как при търсенето на свободно пространство се отдалечава от вратата и прекарва твърде малко време в наказателното поле.
След това го има и проблемът с бековете, които остават прекалено блокирани. Милан търси действие повече през централните канали, отказвайки се от заобикалянията отвън от своите крайни бранители, които по този начин и натоварва с повече защитни действия предвид освободените пространства за фланговите нападатели на съперника.
В събота пристига отборът на Бреша, който надви като гост Каляри в първия кръг, а за Ил Диаволо вече е дошъл моментът, в който няма право на грешка. Да видим кой лик ще ни покаже отборът на Джампаоло този път.
Марко Пазото, „Гадзета дело Спорт“
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.