Неговото отсъствие поради наранена гордост от галавечерта за „Златната топка“, на която големият му съперник Лионел Меси беше коронован за шести пъти като Играч на годината, подчерта случващата се в последните месеци нетърпима промяна на статуквото за нашия герой.
За първи път от 2007 г. – първото му включване в битката за приза с 2-ро място зад Кака, и с единственото изключение на 2010-а – тогава на подиума бяха Меси, Андрес Иниеста и Чави, CR7 никога не бе завършвал 3-ти в класирането. До понеделник винаги в най-лошия случай оставаше 2-ри.
Разбирайки оскърблението като невъзможно за преглъщане и без никакво желание да участва в церемонията, португалецът повтори постъпката си от миналата година при короноването на бившия му съотборник Лука Модрич (през септември не отиде и на връчването на наградата The Best на Меси) и реши да не пътува за Париж.
Имаше обаче достатъчно желание да присъства в Милано на галавечерта на Оскарите на Калчото, връчвани от Италианската асоциация на футболистите. Тази церемония съвпадаше по време с организираната от списание „Франс Футбол“. На нея Кристиано Роналдо получи приза за най-добър играч на миналия сезон в Серия А и после коментира само това в профилите си в социалните мрежи. За „Златната топка“ и случилото се в Париж не отвори дори и една думичка.
Работата е там, че към настоящия момент изглежда доста сложно той да повтори догодина дори и постижението си от Милано. На своите вече 34 години Кристиано преминава през едни от най-деликатните моменти в своята кариера. Като съпоставим настоящите му показатели в голово отношение с наложените от самия него в предишните години свръхвисоки стандарти, е ясно видимо, че цифрите показват стабилно движение надолу по футболния склон.
За първите 14 кръга от първенството на Серия А той има на сметката си едва 6 гола – с 4 по-малко от същия етап на миналия сезон и при това половината (3) са от дузпи – и така е чак на 9-о място в ранглистата на топреализаторите на цели 11 точни попадения зад лидера Чиро Имобиле. Прибавете към това и фактите, че в първите 5 кръга от груповата фаза на Шампионската лига се е разписал само веднъж – така бе и в предходното издание, както и че за пръв път след пристигането си в Ювентус беше заменен в два поредни мача по тактически причини – срещу Локомотив Москва и Милан.
„Липсва му постоянство в тренировъчния процес“, опита се да го защити неговият старши треньор Маурицио Сари, намеквайки за проблемите на футболиста с адукторите и коляното. Играчът обаче избра му противоречи публично: „Аз не съм добре, а съм много добре.“
И в двата случая, в които Кристиано Роналдо биваше ваден от терена, на неговото място влизаше Пауло Дибала. Аржентинецът сякаш посипа сол върху раните на CR7, като постепенно стана фокусът на играта на „и бианконери“ със силните си представяния, например в последния сблъсък от Шампионската лига срещу Атлетико Мадрид.
„В спорта и конкретно във футбола не е важно само да побеждаваш, а и да уважаваш своите съотборници и съперници.“ С това послание обобщи в Туитър Модрич случилото се на галата за „Златната топка“, на която лично връчи на Меси наградата, с която асът на Барселона поведе на португалския си противник с 6:5 след победите си в анкетата също през 2008, 2013, 2014, 2016 и 2017 година.
Елегантността на хърватина обаче контрастираше на заяждането с Кристиано Роналдо на завършилия 2-ри в гласуването Вирджил ван Дайк. Запитан дали отсъствието на CR7 значи, че един от големите му съперници за приза е елиминиран а приори, централният защитник на Ливърпул отвърна: „Ако го няма тук, въобще съперник ли е бил?“.
Всичко това казва едно: на тези футболни висини е много сложно да преценяваш какво да е поведението и какви да са отговорите ти.
Горка Перес, „Ел Паис“