Драматичен финал сбъдна мечтата на РБ Лайпциг (видео + галерия)

Огромна радост за РБ Лайпциг и сълзи за Бенфика. Португалците водеха с 2:0 в Германия, но допуснаха два гола в добавеното време и се простиха с надеждите си за класиране в директните елиминации на Шампионската лига. Там обаче за първи път ще играят "червените бикове", са начело в група "G" с 10 точки, следвани от Зенит и Лион с по 7. Бенфика остана на дъното с 4 пункта.

Пици и Карлос Винисиус дадоха преднина на гостите, но те рухнаха в самия край на мача. В 90-ата минута Емил Форшберг намали от дузпа, а отново шведският национал в шестата минута на продължението вкара за 2:2 и прати в екстаз феновете на германския тим.

РБ Лайпциг се ннуждаеше само от точка, за да си гарантира място на осминафиналите. За Бенфика пък победата беше без алтернатива, за да могат португалците да останат в битката за втората позиция. Лисабонските "орли" имаха срещу себе си традицията - те бяха загубили всяка от последните си пет визити в Германия.

Старши треньорът на домакините Юлиан Нагелсман имаше немалко кадрови проблеми, но въпреки това разположи достатъчно боеспособен състав. В предни позиции започнаха Кристофър Нкунку и Тимо Вернер, който се надяваше за първи път да вкара гол в Шампионската лига на стадиона в Лайпциг. Домакините разчитаха много и на пробивите по фланговете на Емил Форшберг и Марсел Забитцер.

5 РБ Лайпциг - Бенфика

Бенфика беше без Харис Сеферович и Рафа Силва. Наставникът на гостите Бруно Лаже обаче вярваше в успеха и демонстрира оптимизъм на пресконференцията преди мача. Винисиус и Чикиньо бяха двамата нападатели на Бенфика, а в халфовата линия стартираха Пици, Адел Таарабт, Габриел и Франко Черви.

Още във 2-ата минута Бенфика можеше да поведе, но Чикиньо стреля неточно. В 6-ата Упамекано отправи удар с глава към вратата на Бенфика, който не затрудни Влаходимос. Тимо Вернер също се оказа на добра позиция, но прати топката над вратата.

В 20-ата минута едно наглед безобидно центриране предизвика хаос в защитата на РБ Лайпциг и Пици се възползва - 0:1. Нкунку беше близо до изравнително попадение много скоро, но Влаходимос спаси. Гръцкият страж имаше важна намеса и в 35-ата минута след шут на Форшберг. Бенфика се защитаваше все по-близо до наказателното си поле, но го правеше стабилно.

В началото на второто полувреме имаше сериозен натиск на домакините, но не и чисти положения. Повечето удари към Влаходимос не бяха достатъчно силни и точни, което улесняваше гръцкия страж. В 59-ата минута Винисиус успя да оползотвори една от малкото атаки на Бенфика с дебютния си гол в Шампионската лига и направи задачата на РБ Лайпциг доста по-тежка.

В 64-ата минута вратарят на РБ Лайпциг Петер Гулачи се контузи и бе заменен от Ивон Мвонго. Вернер продължи да пропуска и не се виждаше как отборът му може да стигне до равенството. Резервата Патрик Шик също разочарова с няколко отигравания, а времето летеше.

В 89-ата минута обаче Рубен Диаш фаулира именно Шик в наказателното поле, а Форшберг реализира дузпата. Реферът Хесус Хил Мансано даде голямо продължение и това вдъхна надежда на домакините. В 96-ата минута Вернер центрира към Форшберг и той вкара скъпоценното попадение за РБ Лайпциг. За Бенфика има минимален шанс при добро развитие на мачовете от последния кръг да завършат трети в групата и да се прехвърлят в Лига Европа.