Силно първо полувреме и голове на младоци зарадваха Арсенал (видео)

Арсенал победи с 2:1 Борнемут в среща от 4-ия кръг на ФА Къп. "Топчиите" изиграха силно първо полувреме, в което поведоха с поапдения на Букайо Сака (5') и Едуард Нкетиа (26'), а Сам Сърдиж успя само да намали за домакините в добавеното време.

Домакините са в зоната на изпадащите в Премиър лийг, но се постараха да поднесат изненада и да изхвърлят един от фаворитите в турнира. "Топчиите" обаче демонстрираха, че вървят във възходяща линия и стигнаха до успеха.

На осминафиналите Арсенал ще се изправи срещу Портсмут. Това отреди жребият, който беше теглен минути преди началото на срещата на "Виталити Стейдиъм".

Борнемут и Арсенал се срещнаха за последно преди днес на Боксинг дей, като домакин отново бяха "черешките". Тогава двубоят завърши 1:1. По-рано през сезона Арсенал се наложи с 1:0 в Лондон. Като цяло "топчиите" вече имат 9 победи от общо 12 мача срещу този съперник.И двамата мениджъри направиха немалко промени в съставите си. Еди Хау пусна шестима различни футболисти в сравнение с победата над Брайтън миналия уикенд. На вратата застана Марк Травърс, Стив Кук и Джак Симпсън се завърнаха в защитата, а в халфовата линия се появиха Люис Кук и Андрю Сърман. Доминик Соланке и Райън Фрейзър действаха в предни позиции.

Сред резервите бяха Филип Билинг, Калъм Уилсън и Аарън Рамсдейл.Наставникът на Арсенал Микел Артета гласува доверие на младия Едуард Нкетиа, който водеше атаката. 20-годишният нападател доскоро беше под наем в Лийдс, а днес бе предпочетен пред Александре Лаказет. Под рамката беше Емилиано Мартинес за сметка на Бернд Лено, двойка централни защитници бяха Сократис Папастатопулос и Шкодран Мустафи, а Джоузеф Уилок, Никола Пепе и Габриел Мартинели оформиха офанзивното трио зад Нкетиа.

На пейката за гостите освен Лено и Лаказет бях Месут Йозил, Дани Себайос, Лукас Торейра, Роб Холдинг и Ейнсли Мейтланд-Найлс.Арсенал стартира със самочуствие и поведе още в 5-ата минута. Всичко започна от Уилок, който се пребори за топката и подаде на свободния Мартинели. Бразилецът залъга, че ще стреля, но вместо това комбинира със Сака, а левият бек с плътен удар опъна мрежата. Той вече отбеляза попадения в Лига Европа срещу Айнтрахт (Франкфурт) и Стандард (Лиеж), а днес откри головата си сметка за Арсенал на домашната сцена.

Домакините дълго не успяха да се окопитят след ранния шок, а футболистите на Арсенал спокойно разиграваха. В 21-ата минута Уилок се освободи последователно от Дан Гослинг и Нейтън Аке, но Травърс спаси. Пет минути по-късно лондончани все пак стигнаха до втори гол. Този път Сака се отличи с асистенция, а Мартинели пропусна топката за Нкетиа, който отблизо не сбърка.Домакините се активизираха в края на полувремето. След едно центриране Гранит Джака се опита да изчисти с глава, но топката стана удобна за Хари Уилсън и той шутира от воле, но Емилиано Мартинес внимаваше. Малко след това Гослинг се оказа на добра позиция в наказателното поле, но не успя да нанесе хубав удар.

Борнемут имаше само загуби в последните 9 случая, когато изоставаше с два гола разлика. След почивката "черешките" играха по-офанзивно, но като цяло не създадоха сериозни проблеми на защитата на Арсенал. В 55-ата минута Джак Симпсън имаше претенции за дузпа, но и ВАР потвърди, че Мартинели не е извършил нарушение срещу него.Гостите действаха уверено и не търсеха на всяка цена трети гол. Лошата новина за тях дойде с контузията на Мустафи, който трябваше да бъде принудително заменен от Роб Холдинг. В 68-ата минута Мартинес допусна грешка след центриране от корнер, но Симпсън не я наказа.

Четвърт час преди края Еди Хау направи двойна смяна и в игра се появиха Калъм Уилсън и Саймън Франсис. В 79-ата минута домакините едва не си вкараха автогол, а в 81-ата Дан Гослинг пропусна да направи заключителната част на двубоя драматична.

Реферът Мартин Аткинсън даде цели 8 минути добавено време заради спирането на играта около контузията на Мустафи. В третата от допълнителните минути друга резерва - Сам Сърдижд, върна едно попадение. Той се оказа непокрит в наказателното поле и преодоля Емилиано Мартинес. Съмненията за засада бяха отхвърлени от повторенията, но Борнемут не можа да направи повече от това и напусна надпреварата.