Бившият финансов директор на Левски Константин Баждеков коментира пред "Дарик радио" ситуацията в българския футбол по време на пандемията от коронавирус. Той даде съвети на клубовете как да преодолеят кризата.
"Според мен има във всякаква ситуация изход, стига да се намерят най-правилните решения и тези решения да заработят. При тази ситуация при една правилна политика и разбиране от всички може би ще излезем колкото може по-бързо от тази ситуация. Трябва да сме убедени в това, което препоръчваме и тези, които го изпълняват, да са убедени, че е най-правилното, за да го изпълняват. Аз мисля, че трябва да се направи една точна сметка и разчет на всеки клуб какво може да разчита на собствени приходи, на приходи изобщо и на тази база да си подреди какво може да харчи - да харчиш това, което изкарваш е най-важното, а не да тръгнеш по обратния път.
Аз с моите 18 години в Левски съм минал през много трудни моменти, и много хубави, разбира се. Независимо от трудностите, успяхме да оцелеем, благодарение на мобилизацията, на ресурсите от собствениците в лицето на господин Батков и преди него господин Чорни. След това господин Тонев и другите собственици. Ние успяхме да оцелеем, независимо от трудностите. Първата стъпка трябва да бъде всеки клуб да си направи преценка на това, което може да осигури като собствени приходи. Това ще е приоритет на клубовете с по-голяма фенска маса. Левски показа, че феновете са най-големият дарител, спонсор и увличайки тези хора, това мисля, че е първата стъпка. Всяко ръководство да се посъветва със своите фенове за какво трябва да се дават пари. Ние през годините сме имали продажба на билети между 300 и 400 хиляди билети на сезон в най-силните години. Представете си това какво значи. Публиката на Левски пълнеше стадионите и това беше сериозно перо на прихода. Нещо, което се забрави - продажбата на футболисти, такива, които ти си създал и това е един голям източник на приходи. Продажба на фен артикули и най-различни инициативи, в това число това със СМС-ите. Това може да осигури постоянен доход на клуба.
Основното е да се направи преценка на разходите, защото при една такава стагнация трябва да се направят драстични промени, да се спрат всички тези екстри, да се разчита на собствени футболисти и то българи. Няма да има средства за такива заплати. Да се прецени тези екстри, които са в договорите на футболистите, до каква степен да продължат да се дават. Това е голямо перо - като наеми, пътувания, самолетни билети. При едни сериозни заплати това трябва да е за сметка на футболистите и те да получават заплата, която да може да си позволи клуба. Да има твърда заплата и всичко над нея да е на база на постигнатите резултати. Тук трябва да бъдат привлечени като партньори и мениджърите на самите играчи. Те също трябва да са убедени, че в настоящата ситуация трябва да са един екип. Да се направи преоценка на разходната част и клубовете да слязат на земята. Клубовете в България могат да осигурят рекламодатели, стига да имат резултати и успехи.
Беше практика президентите на клубовете да се разберат, за да има реална ситуация на заплащането, а не да има голяма разлика в заплащането между големите клубове и тези с не толкова големи възможности. Подредбата трябва да дойде от БФС. Според мен трябва да се преструктурира и първенството, да се даде право на ПФЛ да поеме оперативната работа по първенството, тя да е водещата, а футболният съюз да управлява ситуацията с националните отбори, младежките и детско-юношеските школи. Нещо, което държавата мисля, че иска да помогне. Достатъчно работа и възможности има за всички. Трябва да има преструктуриране на футбола в България", завърши Баждеков.