"Истински" или "измислен" световен шампион ще е победителят от Кубрат Пулев - Махмуд Чар?

Кубрат Пулев и Махмуд Чар ще се бият на WINBET Fight Night на 7 декември в “Арена София” за регулярната световна титла на Световната боксова асоциация. Въпросният пояс логично доведе до редица дискусии в България за това дали е “истински” или “фалшив, измислен” и т.н. Естествено, просто настъпи и времето всички българи да разбират от бокс за няколко часа и дни.

Каква е всъщност историята на регулярната световна титла на WBA, защо съществува, кои са шампионите и какъв е статут ѝ? "Истински" и "фалшив" е прекалено крайно разделение на шампионския статут, който предполага обясниение тип "черно или бяло", а самият процес е объркващ, задълбочен и изпълнен с неосъществени планове. Суеверните дори определят тази титла за "прокълната".

“Регулярната” световна титла на Световната боксова асоциация (WBA) е дискусионно решение на най-стария в боксовата история ръководен орган, създаден още през 1921 година, тогава като Национална боксова асоциация.

Причината за раздвояването на световните титли на WBA е победата на Владимир Кличко над тогавашния крал на Световната боксова асоциация Дейвид Хей през 2011 година. С категоричния си успех Кличко обедини три шампионски пояса - на WBA, WBO и IBF. Притежавайки ги и трите, той или трябва поотделно да защитава всеки срещу съответния официален задължителен претендент на всяка федерация, или да избира един съперник и да преговаря за залагането на всички пояси наведнъж.

Световната боксова асоциация решава да направи революционно но и много критикувано решение да раздвои световните си титли - така Кличко и наследниците му впоследствие стават супершампиони, а се появява и въпросната “регулярна световна титла”. Така в днешни дни Олександър Усик всъщност е супершампионът на WBA, a световният шампион е Махмуд Чар. Идеята на WBA е, че супершампионът държи главните пояси и да някоя от другите асоциации като IBF, WBO, WBC - докато регулярният световен си е лично на WBA.

Самите WBA не харесват особено определението “регулярна”, защото държат да наричат титлата само световна, а пък по-висшата в случая - супер световна. Те дори имат трета титла във всяка категория - “златната”. В момента златният шампион на Световната боксова асоциация в тежката дивизия е американецът Майкъл Хънтър. За да стане още по-объркано, понякога WBA насрочват и временен шампион, едновременно признавайки цели четирима души за шампиони във всяка отделна категория.

Първият регулярен световен шампион е Александър Поветкин, който се възползва от въпросното уточнение за Кличко като обединен шампион на три федерации. Поветкин побеждава Руслан Чагаев за пояса в Германия и провежда успешни защити срещу Седрик Босуел, Марко Хук и Хасим Рахман. Репутацията му вече е достатъчна, за да заслужи “повишение” с мача за три титли срещу Владимир Кличко, когато бива победен в категорично с единодушно съдийско решение.

Руслан Чагаев печели регулярната световна титла на WBA през 2014-та в скандален мач в Грозни срещу Фрес Окендо, а в ъгъла му е скандалният чеченски бос Рамзан Кадирев. Чагаев губи пояса си през 2016-а от Лукас Браун. Той обаче е хванат с допинг, въпреки че за това обвинява чеченците в замърсяване на пробата му.

Браун губи служебно пояса си, който става вакантен.

WBA решава да направи страхотен турнир, след който да бъде обявен един-единствен обединен шампион и да се приключи с регулярната титла. Гвоздеят в него е реваншът през втората половина на 2016 година между Владимир Кличко и Тайсън Фюри, но Циганския крал се отказва от него по ред причини - депресия, влошено здраве и положителна допинг проба.

Лукас Браун трябва да изправи срещу Фрес Окендо, но и тази битка пропада по ред неуредици. Шанън Бригс получава шанса да излезе на ринга срещу Окендо, но също е хванат с допинг.

Друг мач от турнира е между Александър Устинов и Луис Ортис, вече за овакантената регулярна титла. Устинов отказва допинг контрол и не излиза за битката, а WBA се отказват от турнира заради неспиращите провали на битките. Така се стига до насрочването на един мач за регулярния пояс между Устинов и Махмуд Чар чак през ноември 2017-а.

Чар печели по точки и става третият в историята регулярен шампион, а първата му защита трябва да е срещу Окендо, но сириецът дава положителна проба и губи титлата. Само че с юристически хватки Чар е оправдан, макар четири години да не се бие изобщо.

През 2021 година когато уж всички неуредици са изчистени, Чар трябва да се бие в САЩ с Тревър Браян за регулярната световна титла, но му е отказан достъп до Щатите. WBA отнема пояса на Чар, а Тревър Браян е изправен срещу Бърмейн Стивърн. Браян печели с нокаут и провежда една успешна защита на шампионския си пояс.

Втората му защита обаче е срещу Даниел Дюбоа, и то само пред 500 зрители в Маями на 11 юни 2022 година. Дюбоа го нокаутира в четвъртия рунд и е провъзгласен за петия регулярен световен шампион на WBA.

За нещастие на Дюбоа обаче той губи от супершампиона Олександър Усик през 2023-та и съответно регулярната световна титла остава без актуален носител. WBA я връчва служебно на Махмуд Чар, независимо от липсата му на активност, защото той отново успя да се добере до нея чрез редица съдебни дела.

Каквото и да е мнението на феновете за регуларната световна титла, историята ѝ показва, че е била притежание само на сериозни топ боксьори, както и че проправя път към супер битка със супершампиона. Такава е именно целта и мечтата на Кубрат Пулев в дуела му на 7 декември на WINBET Fight Night срещу Махмуд Чар.

Още от Бойни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти