Опитът на Ливърпул пречупи ентусиазма на Болоня

Отборът на Ливърпул победи тима на Болоня с 2:0 в мач от 2-рия кръг на основната схема на Шампионската лига. Головете за победата отбелязаха Алексис Мак Алистър (11') и Мохамед Салах (75').

В хода на двубоя паднаха още две попадения, които бяха вкарани от Тайс Далинга за гостите и Дарвин Нунес за домакините, но поради засади те бяха отменени.

Успехът бе втори пореден за Ливърпул след победата срещу Милан с 3:1 преди две седмици, докато Болоня отново създаде немалко положения, но подобно на мача си срещу Шахтьор (Донецк) инталианците дори не успяха да вкарат гол.

Арне Слот не можеше да разчита на контузените Елиът и Киеза, но за сметка на това разполагаше с най-добрите си играчи, които традиционно са гарант за отлични резултати. С вратарските ръкавиците бе Алисон, а пред него действаха Трент, Конате, Робъртсън, докато офанзивата бе оформена от Нунес, Диас и Собослай.

Винченцо Италиано от своя страна пусна Скорупски под рамките на вратата и непосредствено пред бранителите в лицето на Бойкуми и Лукуми трябваше да се противопоставят на английското нападение. Връзката между двете половини на терена опита да направи Фройлер, а на върха на атаката бе триото Орсолини - Далинта - Ндой.

Домакините наложиха инициативата си още с първия съдийски сигнал, което отвори много пространства в половината им. Това логично доведе до гол в тяхната врата, който бе отбелязан Тайс Далинга, но бе отменен заради засада.

Този развой на събитията стресна "червените" и още при следващата си атака те откриха резултата след като Мак Алистър засече великолепно центриране на Мохамед Салах.

Скоро след това Дарвин Нунес също прати топката във вратата, охранявана от Лукаш Скорупски, но подобно на Далина неговият гол бе отменен.

Иначе голът мотивира италианците за първи път от началото на срещата да наложат висока преса и по истинско чудо не изравниха резултата. Далинга бе много близо до гола в средата на полувремето, когато стреля с глава, но при приземяването топката срещна тялото на негов съотборник.

Десетина минути по-късно Ндой и Урбански в разстояние от няколко секунди направиха невъобразими пропуски, с които лишиха отбора си от заслужено изравняване.

Очаквано, гостите не успяха да задържат дълго натиска си и скоро мърсисайдци пренесоха битката в средата на терена, която в минутите до края на полувремето се превърна в добра отправна точка за нови опасни слизания към италианската врата.

След почивката домакините продължиха да владеят топката, но съперниците им стигнаха първи до чисто голово положение. Орсолини стигна до топката в наказателното поле и направи всичко възможно, за да преодолее Алисон, но ливърпулският страж бе железен и не допусна коженото кълбо да премине голлинията.

Седем минути по-късно мърсисайдци отговориха с шут на Мохамед Салах, който стреля встрани от лявата греда.

Последва натиск от страна на футболистите на Винченцо Италиано, но те стигнаха само до два корнера. Головата немощност си каза думата и "червените" нанесоха решаващ удар четвърт час преди края на редовното време. Чудесна многоходова комбинация бе завършена от Мохамед Салах, който пое топката във вътршеността на пеналтерията и с фамозен шут удвои преднината на тима си, с което до голяма степен уби интригата за остатъка от двубоя.

До края гостите опитаха да завършат мача с високо вдигната глава и да отбележат поне едно почетно попадение, но те така и не успяха да преодолеят Алисон Бекер, който за първи път този сезон запази "суха мрежа" в мач от "турнира на богатите".

ЛИВЪРПУЛ 2:0 БОЛОНЯ1 - 0 Алексис Мак Алистър (11')2 - 0 Мохамед Салах (75')ШАМПИОНСКА ЛИГАОСНОВНА СХЕМА, II КРЪГЛивърпул: 1. Алисон Бекер, 66. Трент Александър-Арнолд, 5. Ибрахима Конате, 4. Вирджил ван Дайк, 26. Андрю Робъртсън, 38. Райън Гравенберх, 10. Алексис Мак Алистър, 11. Мохамед Салах, 8. Доминик Собослай, 7. Луис Диас, 9. Дарвин НунесБолоня: 1. Лукаш Скорупски, 3. Щефан Пош, 31. Сам Бойкема, 26. Йон Лукуми, 33. Хуан Миранда, 6. Никола Моро, 8. Ремо Фройлер, 82. Каспер Урбански, 7. Рикардо Орсолини, 24. Тайс Далинга, 11. Дан НдойНачало: 22:00 часаСтадион: "Анфийлд" (Ливърпул, Англия)Съдия: Никола Дабанович (Черна гора)